×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
20. jūlijs, 2015
Drukāt

Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projektu vērtēs Rīgas arhitekta birojs (6)

Okupācijas muzeja vizualizācijaOkupācijas muzeja vizualizācija

Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekts no arhitektūras skatpunkta ir pabeigts, taču iespējamas korekcijas projektā, ja tādas būs nepieciešams veikt, varētu sekot pēc Rīgas pilsētas arhitekta biroja sniegtā atzinuma, aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Būvvalde pieprasīs Rīgas pilsētas arhitekta biroja atzinumu, tiklīdz būs saņēmusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) slēdzienu par Okupācijas muzeja ēkas kultūrvēsturisko līmeni, norādīja Butāns.

Kad būvvalde būs saņēmusi minēto atzinumu, projekts tiks vēlreiz skatīts Rīgas pilsētas būvvaldes padomē. Jūnija sākumā padome atlika muzeja rekonstrukcijas tehniskā projekta izskatīšanu, liekot arhitektiem to papildināt.

Jau ziņots, ka 20 arhitekti, kuru vidū ir tādi profesionāļi kā Zaiga Gaile, Aldis Sīlis un Uldis Lukševics, iebilst pret Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu. Arhitekti uzsver, ka bijusī Sarkano strēlnieku muzeja ēka atstājama kā modernisma arhitektūras piemineklis, bet Okupācijas muzeja pārbūvei domātie līdzekļi jānovirza Stūra mājai. Arhitekti savus viedokļus pauduši ne vien Latvijas sabiedrībā, bet arī izplatījuši ārzemēs – starptautiskajā modernās arhitektūras tīmekļa vietnē “www.docomomo.com”.

Vēl cita arhitektu-pilsētbūvnieku grupa lūgusi kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) ēku atzīt par aizsargājamu kultūras pieminekli. Melbārde uzsvērusi, ka Okupācijas muzeja nozīmi ietekmē tā saturs un sabiedrībai sniegtie pakalpojumi, nevis tā arhitektūra. Viņa arī norādījusi, ka ēkas piebūve neapdraud Rīgas vēsturisko centru kā UNESCO Pasaules mantojumu. Tāpat Okupācijas muzeja biedrība iebilst, norādot, ka rekonstrukcijas projekta apturēšana varētu apdraudēt muzeja darbību. Muzeja biedrības pārstāvji uzsver, ka, apturot projektu, tiktu pazaudēts ne tikai jau ieguldītais darbs un līdzekļi, bet arī padarīta neefektīva muzeja darbība, kas jaunajos ģeopolitiskajos apstākļos ir nozīmīga Latvijas un ārvalstu sabiedrības informēšanai par vēstures notikumiem.

Valdības vadītāja Straujuma (V) apliecinājusi, ka valdība lēmumu par Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu nemainīs. Arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pauduši, ka Okupācijas muzeja paplašināšanas projekts ir jāturpina. Jūnija sākumā Rīgas pilsētas būvvaldes padome atlika Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā rekonstrukcijas tehniskā projekta izskatīšanu, uzdodot arhitektiem to papildināt.

Muzeja pārbūves tehniskā projekta autors un SIA “5.iela” arhitekts Ints Pujāts intervijā aģentūrai LETA norādīja, ka pret Okupācijas muzeja piebūves – Nākotnes nama – projektu iebilstošajai arhitektu grupai īsti pat nav nekādu argumentu, izņemot to, ka “mēs zinām labāk”.

Tikmēr arhitekte Zaiga Gaile sākusi parakstu vākšanu Latvijas Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā saglabāšanai tās esošajā veidolā, aicinot nebūvēt Okupācijas muzeja piebūvi. Parakstu vākšana esot sākta, jo gan valdība, gan citas atbildīgās institūcijas ir noraidījušas iespēju projektu pārskatīt.

Latvijas Okupācijas muzeja administrācija Gailes iniciatīvu uzskata par mēģinājumu piešķirt pozitīvu nozīmi komunisma ideoloģijas simboliem Rīgā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. nu neesmu arhitekts bet ar stipri šaubos par piebuves celtniecibu. no izskata viedokļa, nu datorgrafikā jau izskatās labi, bet birkenam ari gaismas pils datorgrafikā izskatijās lieliski, kamer dabā sanāca neglīts klucis. ari tā baltā piebūve visticamāk būs pelēka ar neglītiem notecejumiem…..
  ja no saimnieciskā viedokļa tad aina ir vel nesmukāka.celt dārgu piebuvi kur darbiniekiem kafiju strēbt ka turpat pāri ielai stāv tukšas valstij piederošas telpas kam nevar atrast īrniekus. vai ari stūramājā tukšas telpas kas butu radniecigas profilā un tēmā piemerotas kā darba telpas ” zinātniekiem” turklāt muzeja budzets būs jāpalielina gandriz vai 3 reizes lai segtu ekpluotācijas izdevumus. muzeja direktors gan lepni atsauces uz ziedojumiem, bet tie šodien ir rīt nav un tad valsts atkal maksās.
  un var piekrist komentētājiem, ka vislabāk butu to šķūni nojaukt. pieļauju ka tieši šī iemesla dēļ muzejs tā cīnās par to piebūvi, jo ja uzcels piebūvi, tad nost visticamāk ka nejauks, bet bez piebūvespēc gadiem 10-15 var beidzot saņemties un nojaukt lai nemaitā skatu. tagad politiķiem okupācija ir zelta ādere uz ko vienmer var spekulēt, bet ar laiku tas zaudēs aktualitāti un tad skaists skats var būt aktuālāks

 2. ""Nākotnes nams"" Atbildēt

  izskatās kā Melngalvju nama priekšā uzcelts skārda lielveikals …

 3. kolaborantiem ir Okupācijas muzeju un tā attīstību jābremzē, jāierobežo pie katras izdevības un tas ir kas joprojām notiek. Manipulatīvā okupācija vēl nav beigusies un pie tās “maigās” noturēšanās tiek ļoti piestrādāts.

 4. Ko tur spriest pat bildē redzams ka Okupācijas muzejs kā vide degradējoša ēka kas līdzinās Maxxximai aizsedz skaisto skatu uz rātslaukumu, Pēterbaznīcu un Melngalvju namu kas ir vizuāli baudāmi. Vienozīmīgi šis skata bojātājs ir jānojauc.

 5. Okupācijas muzejs ir jānojauc tāpat kā lietuvieši novāc no tiltiem padomju laika skulptūras un ekspozīcija jāpārvieto uz stūra māju. nevajag piesārņot Vecrīgas sirdi ar tādām vidi degradējošām ēkām. Arī Sarkano Boļševiku piemineklis jāpārvieto uz Pārdaugavu blakus falusa statujai.

 6. Gaile laikam grib pārvietot uz šejieni Lipkes muzejšķūni jo tas viņas gara bērns tādā necilā nostūrī un neviens i nepamana, bet te uzreiz durtos acīs. Un tad visi līdzekļi labi un visi nopelniem bagātie arhitekti tādi pastulbi vien sanāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+