Foto – Timurs Subhankulovs

Okupācijas muzejs maina atrašanās vietu 0

Bijušajā ASV vēstniecības ēkā Raiņa bulvārī 7 šajās dienās ož pēc krāsas un notiek kravāšanās – no 11. novembra te būs pagaidu mājvieta Okupācijas muzejam, jo muzeja ēka Daugavmalā, rekonstrukciju gaidot, tiks slēgta 31. oktobrī. 


Reklāma
Reklāma

 

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Muzeja Ārlietu nodaļas vadītājs Valters Nollendorfs pārmaiņas gan sagaida ar zināmu rūgtumu. Nav piepildījušās cerības, ka izvākšanos pavadīs gatavošanās Gunāra Birkerta projektētā, 5,5 miljonu latu vērtā ”Nākotnes nama” celtniecībai. Muzeja pārbūves un jaunās piebūves tehniskā projektēšana ir apstājusies, jo Iepirkumu uzraudzības birojs augusta beigās bija spiests aizliegt ēkas apsaimniekotājam “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) slēgt līgumu ar iepriekšējā konkursa uzvarētāju firmu “LX Grupa” pārējo pretendentu atkārtotu sūdzību dēļ. Tas nozīmē, ka “VNĪ” jāizstrādā jauns nolikums tehniskās projektēšanas konkursam, bet līdz ar to līdz 2013. gada decembrim, kā bija paredzēts iepriekš, muzejs nekādi nevarēs būt gatavs. Optimistiskākais termiņš nu ir 2014. gada decembris. Attiecīgi brīdī, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, ”Nākotnes nams” gatavs nebūs. ”Diemžēl esam gluži turpat, kur bijām pagājušajā gadā. Acīmredzot pietrūkst gribas vai iespējas dabūt gatavus valstij svarīgus objektus tad, kad tie ir vajadzīgi. Iebildumi un protesti par iepirkuma gaitu, protams ir normāla lieta, taču, ja viss noved pie tā, ka jāsāk no jauna, rodas jautājums, vai būvniekiem, ieskaitot arhitektus, inženierus un visus citus, neienāk prātā, ka tādā veidā bremzējas absolūti viss, kas vispār šajā jomā notiek? Nemaz nerunājot par zaudējumiem, kas rodas mums, muzejniekiem, kas strādā pie jaunās ekspozīcijas,” aizrāda Nollendorfs.

Pagaidu ekspozīcija patlaban tiek iekārtota četrās kādreizējās vēstniecības otrā stāva telpās, kur ASV diplomātu laikos mēdza notikt dažādas prezentācijas un pasākumi. Ekspozīciju telpu platība no agrākajiem 600 kvadrātmetriem sarukusi līdz 160 kvadrātmetriem. Pagaidu ekspozīcijā ir mazākas iespējas parādīt muzeja rīcībā esošos materiālus, tāpēc lielāks uzsvars būs uz interaktīvajiem stendiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lieli ieguvēji no pārvākšanās uz pagaidu mājvietu neapšaubāmi ir paši muzeja darbinieki, kam tagad krietni labāki darba apstākļi nekā šaurajās un nemājīgajās bijušā Sarkano strēlnieku muzeja pagrabtelpās.

Muzejnieku rīcībā ir silti un gaiši kabineti ar skatu uz Raiņa bulvāri un rudenīgajiem parka kokiem. Iecerē tāpat ir atvērt publikai pieejamu Okupācijas muzeja bibliotēku ar lasītavu. Tematisko izstāžu gan nebūs, jo tām vienkārši nav vietas. Muzeja vadību priecē, ka pagaidu ēkā vairs nevajadzēs maksāt milzīgos elektroenerģijas rēķinus – līdzšinējā Okupācijas muzeja mājvieta bija bēdīgi slavena ar siltumizolācijas neesamību un to, ka ziemās to varēja apsildīt vien ar elektrokaloriferiem. ASV vēstniecības nama nomas maksa ir nedaudz virs 1000 latu mēnesī plus komunālie maksājumi, kas gadā, cerams, veidos mazāku summu nekā līdz šim. Vecajās telpās, kur glabāsies daļa eksponātu, ziemā būs apsardze, taču apkurinātas tās netiks.

Valters Nollendorfs uzsver, ka Okupācijas muzejs joprojām ir iekļauts diplomātiskajā protokolā un muzeja pakalpojumos ieinteresētas Kultūras, Aizsardzības, Ārlietu ministrija, Valsts prezidenta kanceleja, tāpat Saeima, tomēr palīdzība no šīm iestādēm ir pārāk epizodiska: ”Mēs negribam strādāt no gadījuma uz gadījumu, bet mērķtiecīgi. Taču mūsu darbu padara grūtu tas, ka mums patlaban nav sarunu partnera, ar kuru kopā apsēsties pie galda un teikt: ”Šeit ir mūsu plāni. Kā mēs tos varētu īstenot valsts labā?” Šobrīd valsts sedz nepilnus 10% no Okupācijas muzeja operatīvajiem izdevumiem, kas veido aptuveni 300 tūkstošus latu, bet nākotnē tiem pakāpeniski vajadzētu palielināties līdz 50%. Citādi muzejs, kas kalpo valsts interesēm, vēl aizvien praktiski turas tikai uz svešatnes latviešu ziedojumiem.

”Statistika ir skaidra. Mums būs līdzekļi darbības nodrošināšanai vēl kādus pāris gadus, bet tad mūsu atbalstītāju bāze trimdā vienkārši izzudīs. Tāpēc mēs ar ļoti lielu pietāti izturamies pret līdzekļiem, kas nāk no viņiem. Bet viņu uzticība prasa ko pretim arī no valsts,” bilst muzeja vadības pārstāvis.

Reklāma
Reklāma

25. oktobrī pulksten 12.00 iecerēts svinīgs pārvākšanās gājiens no Daugavmalas uz pagaidu telpām Raiņa bulvārī 7. ”Mēs uzsveram, ka pārceļamies uz laiku, lai atgrieztos. Tās būs pagaidu telpas un pagaidu ekspozīcija,” atgādina Nollendorfs.