×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. marts, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Okupantam apnicis atvainoties (20)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

“Sveicināti! Es esmu krievu okupants. Tā ir mana profesija. Tā ir izveidojies vēsturiski. (..) Es okupēju Baltiju. Turienes ciematus es apbūvēju ar rūpnīcām un elektrostacijām. Baltija ražoja augstvērtīgu radiotehniku un automašīnas, bija slavena ar savām smaržām un balzamu. Bet man palūdza aiziet. Tagad tur zvejo šprotes un liela daļa cilvēku Eiropā tīra atejas…” Tas ir fragments no Krievijā tapušās propagandas filmiņas, kas guvusi lielu popularitāti internetā un pārsteidz ne vien ar nepatiesību, bet arī īpaši izaicinošo toni. Tiešā tekstā: “Jā, es esmu okupants, un man apnicis par to atvainoties. Es esmu tāds kopš dzimšanas. Baidieties!”

Psiholoģiska vardarbība – tā to sauc pieredzējušais dāņu žurnālists Semjuels Rahlins, kurš šo video nesen demonstrēja Lietuvas Ārlietu ministrijas organizētā žurnālistikas konferencē Viļņā. Viņš uzskata, ka to komunikāciju, kas šobrīd nāk no Maskavas, vislabāk raksturo krievu valodas vārds “враньё”. To ir grūti iztulkot latviski vai angliski, jo tie nav vienkārši meli, bet īpaši strukturēti un nekaunīgi meli. Rietumos, kur slikti pārzina šo, S. Rahlina vārdiem runājot, krievu “nacionālo sporta veidu”, nespēj saprast – vai tiešām valsts līderis var, acis nepamirkšķinot, stāstīt, ka “zaļie cilvēciņi” nav viņa valsts karavīri, lai pēc gada jau lielītos, ka tā bijusi īpaši izplānotas un viņa personīgi vadītas specoperācijas sastāvdaļa.

Nupat Krievijas televīzija demonstrēja filmu “Krima. Ceļš uz dzimteni”, kurā Putins ne vien stāsta Krimas sagrābšanas detaļas, bet arī atzīstas: “Mūsu priekšrocība bija tā, ka es ar to visu nodarbojos personiski, ne tikai uzraudzīju. Ja to dara valsts augstākā amatpersona, tad izpildītājiem ir vieglāk strādāt, viņi zina, kādas pavēles izpilda.” Putina intervijas fragmenti gan ir vienīgā ievērības cienīgā daļa šajā vairāk nekā divas stundas garajā filmā. Dokumentālu kadru tajā ir maz, pārsvarā inscenējumi, kuros aktieriem vizuāli ticami jāparāda Krievijas propagandas iepriekš izstrādātās versijas par pagājušā gada februāra un marta notikumiem. Arī tādus, kas nekad nav notikuši. Filmā, piemēram, ir stāsts par vilcienu, ar kuru no Kijevas uz Simferopoli it kā brauc līdz zobiem bruņoti “banderovieši”. Vilciens atbrauc, taču nekādu “banderoviešu” tajā nav. Gan jau esot pa ceļam izkāpuši… Filma, šķiet, vairāk tomēr paredzēta iekšējās – Krievijas – publikas lietošanai, kaut vai tā iemesla dēļ, ka ārzemniekiem tādu nebūtu pacietības noskatīties. Toties iepriekš minētā “krievu okupanta” filmiņa ir īsa, kodolīga un internetā pieejama ar subtitriem angļu, franču, vācu, spāņu, portugāļu, arābu, ķīniešu un vēl citās valodās.

Rietumu mediji un eksperti to pamanīja. Noskatījās, daži izteica sašutumu, taču īsti nesaprata, ko atbildēt. Vienīgie, kas reaģēja, bija ukraiņi. Viņi nekavējoties sagatavoja un ievietoja internetā atbildes video, kurā prasmīgi kopēts tas pats bravūrīgais stils un pat balss tembrs, tikai saturs jau ir pavisam cits. Lūk: “Es esmu krievu okupants. Es okupēju Baltiju. Iepriekš tur bija ekonomika, kas konkurēja pasaules tirgū, bet es tur izveidoju rūpnīcas, kas ražoja mazvērtīgu, neglītu produkciju. Es klusībā neieredzēju Baltiju, jo tā tik ļoti līdzinājās ārzemēm. Mani no turienes padzina, un tagad viņi ir Eiropas Savienībā. (..) Diemžēl man nav nekā cita ko piedāvāt pasaulei kā vien karus un postu. Tā tas izveidojies vēsturiski…”

Rietumu medijiem, kas vadās pēc klasiskās žurnālistikas principiem, ir diezgan grūti saprast tos spēles noteikumus, pēc kuriem tagad spēlē Krievija. Arī tie, kuri vēl atceras aukstā kara gadus un uzskata, ka tagad ir iestājies līdzīgs posms Rietumu un Krievijas attiecībās, nesaprot, ka viss tomēr ir mainījies. Kā norāda krievu politoloģe Lilija Ševcova – Padomju Savienība karoja ar idejām, bet pašreizējā Krievija to nedara. Propaganda tai nav vajadzīga ideoloģijas izplatīšanai, bet manevriem. Tas ir, piemēram, instruments, lai mobilizētu sabiedrību. Šobrīd Krievija testē “sarkanās līnijas”. Arī filmā par Krimu ir zīmīgs fragments, kurā Putins piemin atomieročus. Viņš saka: “Vai mēs bijām gatavi izmantot atomieročus? Jā, mēs bijām gatavi to darīt. Es teicu [Rietumu] kolēģiem atklāti, ka tā ir mūsu vēsturiskā teritorija, tur dzīvo mūsu cilvēki un viņi ir briesmās. (..) Ir noticis valsts apvērsums, pie varas nākuši nacionālisti. Jūs [Rietumi] viņus atbalstāt, taču jūs atrodaties tūkstošiem kilometru tālu, mēs esam tepat. Vai jūs zināt, par ko cīnāties? Mēs zinām! (..) Mēs bijām gatavi uz visu, bet cerējām, ka nekas tāds nenotiks.”

Vicināšanās ar šādiem argumentiem ir ļoti slikta ziņa, pat ja veselais saprāts liek domāt, ka tie ir meli.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. arī te pilns ar troļļiem.

 2. cik tas Krimkrievijas prezidents labi izskatās!Uzreiz var redzēt,ka labas,dārgas zāles lieto.Vajag biežāk publicēt viņa bildes.Lai krievu pasaule neaizmirst,kā svētais Vladimirs izskatās.

 3. “….nesaprot, ka viss tomēr ir mainījies.” – ????
  Kurš te ko vēl “nesaprot” pēc amerikāņu tanku ierašanās un >300 000 aizbraukšanas:
  “Latvju zeme vaļā stāv / Tā kā dzīsla pušu rauta, / Iztek asins, iztek spēks, / Latvju zeme vaļā stāv.
  Latvju zeme vaļā stāv, / Vēji staigā iekšā, arā, / Izplēš sēklu, izrauj saknes,
  Latvju zeme vaļā stāv.Krusta ceļiem pienaglota, / Krusta vējiem caurvējota. ”
  “Latvju zeme vaļā stāv”- dziesma no rokoperas “Lāčplēsis”

 4. Maskavas trolli,beidziet sevi saukt par latvaaniem.Galvu noraut un dirsu izbaazt taadiem latvaaniem.Pati vaacies uz savu rashu,nav ko bedeet smirdiigi Latvija.

 5. Как из Мариса желчь то полилась. Не нравится ему, ну надо же. А сам то, тоже поди не ангел с крылашками, разве всегда говорит правду и только правду?! Отнюдь нет, Марис как настоящий боец информационной войны, вещает лозунгами и идеологическими штампами. Так что, не надо критиковать других, начните с себя. И сам Марис, и газета ваша и этот портал – это яркие образцы пропагандисткой войны!

  • To ,ko raksta Māris es izlasiju,bet es arī ļoti vēlētos dzirdēt Jūsu komentāru par tik naida kurinošu Krievijas propogandas filmiņu,es to neesmu redzējusi. Vai tiešām liesmai nepārtraukti jāuzlej degmaisijums,tā vietā,lai rastu kopēju valodu?
   Ar cieņu.

   • Уважаемый господин, к сожалению, модераторы портала не дозволяют размещать гипер-активные ссылки, поэтому попробуйте поискать и клип и фильм сами, через гугл. Выводы всегда лучше делать самому, в соответствии со своими убеждениями.

 6. 1900.g. Krimā dzīvoja 88% tatāru ,5% krievu ,7% citas tautības.1945.g. Krimā dzīvoja 0% tatāru ,90% krievu.

  • Перевираете голубчик, надо быть тщательнее. Вот что говорит ВИКИПЕДИЯ: в 1897 году общая численность населения Крыма была – 546 700 человек (35,6 % крымских татар, 33,1 % русских, 11,8 % украинцев, 5,8 % немцев, 4,4 % евреев, 3,1 % греков, 1,5 % армян, 1,3 % болгар, 1,2 % поляков, 0,3 % турок). Причём со ссылкой на вот такой документ: Первая всеобщая перепись населения Российской Империи 1897 г. Распределение населения по родному языку и уездам 50 губерний Европейской России: Таврическая губерния (за вычетом Бердянского, Днепровского и Мелитопольского уездов, но включая Севастопольское градоначальство)

 7. malacis Putins ka neatstāja miljonus savu-krievu cilvēku kRIMĀ UN kRIMAS IEDZĪVOTĀJI ARĪ PELNĪJUSI UZSLAVU PAR SAVU DROŠSIRDĪBU,KA NEĻĀVĀS FAŠISTU OKUPĀCIJAI.

  • Tava maize kremlī, ko sēdi te, brauc uz Krimu, tur debessmannā dodot troļlu kaku izskatā…

  • jā,nudien!Es arī šomēnes pārceļos uz Krimu.Krimnaš.Un aicinu malačus man sekot,jo Krimā ekonomika attīstās milžu soļiem,rubļa kurss ceļas ik pēc trim stundām,brīnišķīgs klimats,lielisks prezidents,inteliģenta vide un,galvenais,nav neviena amerikāņa.Tatāru arī ar katru dienu kļūst mazāk un mazāk.Vislabākā vieta visā Krievijā.Krimnaš.Pojehaļi!

 8. Tika samuldets prieks trijiem Hagas tribunaliem…

 9. “…ka ārzemniekiem tādu nebūtu pacietības noskatīties” man arī nebija jo tam, kas tiek runāts, ar to kas rādīts nav nekāda sakara. Precīzāk teikt netiek rādīti fakti vai dokumenti, kas pierāda to ko runā, bet visādi, nez no kurienes rauti, fragmenti . Ja vispār nerādītu neko – filmas informatīvs saturs neciestu. Bet tad tā vairs nebūtu filma. Tādu filmu veidošanas stilu Krievija lieto ļoti plaši it sevišķi kad grib apmelot baltiešus. Nav skaidrs vai tās drīkst saukt par dokumentālām. Drīzāk tās ir mākslas filmas: “hibrīd-vēsturiskas mākslas filmas”.

  • Nevis sagrabstits,bet patiesiba…un patiesiba latvaniem nepatik….jus vel tagad dzivojat krievu celtajas majas…pametiet tas ,ejiet prom,uzceliet savas majas.

   • Nu īsta latvāne,- iepūt man, tur, kur skan, tev tā neskan tā kā man… Pirms lej samazgas, iztīri savu ateju…

   • Tās neglītās mājas okupanti un kolonisti cēla sev.Latvijā māju bija diezgan.Tikai tajās pēc latviešu deportēšanas salīda okupanti un kolonisti,bet ar to viņiem bija par maz un vajadzēja celt vēl un vēl.Vēl tagad no Krievijas Latvijā lien un lien tā,ka nevar rimties.Daļa tavējo atnāca pie visa gatava.Duņas pat nekautrējās izmantot latviešu dāmu naktskreklus,lai pirmo reizi mūžā aizietu uz Operu.Labāk aizveries!

   • necēlāt savas mājas savā zemē?Kurš jums prasīja celt tās mūsējā?Mums viņas nebija vajadzīgas,paši priekš sevis arī cēlāt.Citādi atkal vajadzētu slepkavot latviešus lai iegūtu apdzīvojamo platību.

   • Tev, duņa,patiešām galva piebāzta ar krievu propagandu.Ja jau tā gribas dzīvot Latvijā, tad taču iepazīsties ar Latvijas vēsturi.Vēl labāk būtu, ja tu savāktu savas mīļotās hruščovkas un aizvāktos uz mīļo krieviju.

Draugiem Facebook Twitter Google+