Ekonomika
Bizness

Vai par “Olainfarm” lems “politiskie pensionāri”? Uztraukums, kas notiks ar miljoniem vērto uzņēmumu 16

Foto – Ieva Čīka/LETA

No 8,93 eiro līdz 8,35 eiro – tāds vienas akcijas cenu kritums pirmdien Baltijas biržās bija novērojams par zāļu ražošanas uzņēmuma “Olainfarm” akcijām pirmajā darba dienā pēc ziņām par kompānijas vadītāja un līdzīpašnieka Valērija Maligina nāves, kuru mirušu savās mājās Jūrmalā atrada nedēļas nogalē.

 

“Key-person risk”

Dienas laikā cena par vienu akciju bija vēl zemāka, taču, dienai beidzoties, cena nedaudz paaugstinājās. Savukārt jau otrdien kompānijas akciju vērtība auga un gandrīz atgriezās līmenī, kas bija vērojama pirms sēru vēsts. SEB vērtspapīru tirgus analītiķis Eduards Petrulis “LA” norādīja, ka pēc ziņām par V. Maligina nāvi uzņēmums saskāries ar terminu “key-person risk” jeb uzņēmumam nozīmīga cilvēka risku. “Vērtējot, kas notika ar uzņēmuma akciju cenām pēc skumjajām ziņām, jāteic, ka sākotnējais kritums bija pārlieku emocionāla reakcija, un nav pārsteigums, ka akcijas atguva vērtību jau nākamajā dienā. Ja skatāmies pasaules kontekstā, tad tādas cenu svārstības ir retas. Pat tad, kad Stīvs Džobss aizgāja aizsaulē, “Apple” akciju cenas kritums nebija pat pielīdzināms tam, ko redzējām “Olainfarm” gadījumā,” norādīja E. Petrulis.

Viņaprāt, daudz kas nākotnē būs atkarīgs no uzņēmuma vadības. Viņš kā salīdzinoši pozitīvu vēsti uztvēris to, ka kompānijas valdes loceklis Salvis Lapiņš tomēr nolēmis palikt un atsaucis savu aiziešanu no uzņēmuma, kuru viņš pamestu no nākamā gada 12. janvāra. “Jo labāk nodrošināta ir pēctecība un labāka korporatīvā pārvaldība uzņēmumā, jo ātrāk tirgus dalībnieki nomierinās un cena stabilizējas, atgriežoties pie reaģēšanas uz biznesa rādītājiem,” sacīja SEB speciālists.

 

Padomē – “politiskie pensionāri”

Savukārt, kā “LA” atzina Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs, šobrīd liela nozīme kompānijas nākotnē būs padomei. “”Olainfarm” ir biržā kotēts uzņēmums, kurā akcionāri ievēlē uzņēmuma padomi, lai tā pārstāvētu akcionāru kopīgās intereses. Tieši šādos smagos brīžos padomes loma izpaužas visspilgtāk. Ir skaidrs, ka V. Maliginam bija ļoti liela ietekme uzņēmumā. Šobrīd investori un sabiedrība kopumā tieši no uzņēmuma padomes sagaida skaidrību par rīcību, kas sekos. Kas notiks pēc nedēļas un tuvāko 12 mēnešu laikā,” uzsvēra A. Grafs.

Padome ir atbildīga gan par kompānijas stratēģiju, gan valdes iecelšanu, gan mērķu, tostarp finanšu, izpildes uzraudzību. Tāpat padomei ir ietekme svarīgu jautājumu izlemšanā, piemēram, dodot piekrišanu uzņēmumu iegādei, ko “Olainfarm” aktīvi veicis pēdējo gadu laikā.

Kopš pagājušā gada 16. augusta “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs ir bijušais premjers Ivars Godmanis. Padomē ir arī vēl trīs citi bijušie valsts iestāžu darbinieki – bijušais Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Einara Repšes valdības laikā Andis Krūmiņš, ilggadējā Valsts kancelejas vadītāja Gunta Veismane, kā arī bijusī Sabiedrisko pakalpojumu un regulēšanas komisijas vadītāja Valentīna Andrējeva. Piektais padomes loceklis ir Latvijas Zāļu lieltirgotāju asociācijas direktora vietnieks Aleksandrs Raics. Neskaitot A. Raicu, padomi var nosaukt par īsteniem “politiskajiem pensionāriem”.

Vai šāda padome tik lielam un vērtīgam uzņēmumam ir pienācīga? A. Grafs man sacīja, ka, lai padome spētu īstenot tai noteiktos uzdevumus, uzņēmumā jābūt sabalansētam padomes sastāvam, kur katrs padomes loceklis pienes savas kompetences, iemaņas un pieredzi, īpaši stratēģijas izstrādē, finanšu uzraudzībā un risku pārvaldībā, kā arī izpratnē par nozari, kurā uzņēmums strādā. “Virspusēji vērtējot “Olainfarm” padomes sastāvu, kurā dominē vadoša pieredze valsts pārvaldē, nevar izdarīt secinājumus par padomes darba efektivitāti. Tomēr nedrīkst ignorēt, ka “Olainfarm” akciju vērtība pēdējo piecu gadu laikā ir pieaugsi par 78%,” iespējamo padomes darba efektivitāti norādīja speciālists. Jāpiemin, ka kompānijas akciju vērtības zemākajā punktā pirmdien viena akcija joprojām maksāja apmēram trīsarpus eiro vairāk nekā 2015. gada sākumā.

 

Jāgaida padomes sēde

“Olainfarm” pārstāve Sigita Zviedre sarunā ar mani norādīja, ka padomes priekšsēdētājs I. Godmanis šobrīd aktīvi strādā, taču padomes lēmumus šobrīd aizkavē dažu padomes locekļu atrašanās ārpus Latvijas.

“Diemžēl daži padomes locekļi bieži uzturas ārpus Latvijas. Tāpēc domāju, ka šonedēļ pilnā sastāvā padomes sēde nav gaidāma. Tā vietā notikusi sēde, kurā piedalījās uz vietas esošie padomes locekļi, kā arī uzņēmuma valde. Sēdē uzsvērts, ka katrs savus uzdevumus kompānijā zina, spēj turpināt strādāt un būt rīcībspējīgi, līdz ar to vismaz līdz padomes sēdei darbi norisināsies bez izmaiņām. Vispirms guldīsim zemē V. Maliginu un tad domāsim tālāk,” sacīja S. Zviedre. Viens no būtiskākajiem jautājumiem – kurš būs jaunais kompānijas īpašnieks? Šobrīd nav skaidrs vai uzņēmumu pārmantos ģimene vai situācijai būs kāds cits atrisinājums.

 

AS “Olainfarm”

Vērtība 2017. gadā: 354,1 milj. eiro (pēc top.101.lv)

Apgrozījums 2016. gadā: 91 milj. eiro (+8%)

Peļņa 2016. gadā: 9,64 milj. eiro (+11%)

Darbinieki: 1070

Avots: Firmas.lv

 

LA.lv