×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. oktobris, 2013
Drukāt

Oļģerta Jaunarāja “Spēles” galerijā “Pegazs”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Oļģerts Jaunarājs. "Rotaļa"

Ir pagājuši desmit gadi kopš mūžībā aizgājis gleznotājs Oļģerts Jaunarājs (1907.-2003.) viens no spožākajiem ja pat ne spožākais un konsekventākais abstrakcionists mūsu mākslā. Savu pirmo tīrās abstraktās glezniecības personālizstādi viņš gan sarīkoja tikai astoņdesmit septiņu gadu vecumā, kaut abstraktās mākslas valoda tika veidota jau no 20. gs.50-jiem. Šī izstāde bija sensācija – augstas klases, pasaules līmeņa darbi un spoža, pārliecinoša mākslinieka uzstāšanās izstādes atklāšanā.
Mākslinieks savu mākslu apzīmēja kā bez priekšmetisku. Bet ”priekšmets”tajā tomēr ir- DABA. Tas ir likumsakarīgi, jo kur gan citur ierosmi varētu smelties Vilhelma Purvīša dabas skatu meistarklases absolvents. Pēc mākslas akadēmijas beigšanas 1936.gadā, viņš glezno lauku ainavas, turpinot Purvīša darbnīcas tradīcijas, kopjot savu rokrakstu gan strādājot ar eļļu gan akvarelī, kas ilgāku laiku ir galvenais daiļradē. Ne mazāk radošs mākslinieks ir darbojoties preses izdevumos.
Oļģerts Jaunarājs gleznojis ainavu plaši, monumentāli, sulīgi, gleznojis klusās dabas neslēpjot mīlestību uz Sezānu, aktus, demonstrējot zināšanas anatomijā. Bet, pētot norises dabā, pamazām notiek tuvošanās bezpriekšmetiskajam pasaules redzējumam, kad tiek atmest viss liekais un sasniegta pilnīga brīvība, kad ”vārdi”ir lieki. Krāsa, krāsu laukumi, līnija – iespēja interpretēt, meditēt. Var ļauties izjūtu plūsmai. Bet to mākslinieks atvēl skatītājam. Pats viņš nepieļauj nejaušības, spontanitāti. Savā dziļākajā būtībā viņš ir arhitekts ( jaunībā pat vienu gadu studēta arhitektūra). Vispirms ir projekts, konstrukcija, kas ļauj soli pa solim uzbūvēt bildi. Lēni, pamatīgi, ar domu uzbūvēt ko stabilu, pamatīgu. Atslēgas vārds būvēt, celt.
Izstādē galerijā “Pegazs” blakus abstrakcijām, skatāmas arī ainavas, klusās dabas, akts. Šie darbi dod iespēju ieraudzīt talanta daudzveidību – novērtēt skolu, mīlestību uz klasisko mantojumu, rokraksta veidošanos. Bet pats galvenais atcerēties un novērtēt lielu meistaru. Un vienkārši baudīt labu mākslu.
Izstāde “Spēles” galerijā “Pegazs” skatāma līdz 6. novembrim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+