Viedokļi
Komentāri

Inese Vaidere: Oligarhs, prokrievisks vai absolūti neprognozējams prezidents? 75


Inese Vaidere
Inese Vaidere
Foto – Karīna Miezāja

Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte (“Vienotība”): Ņemot vērā pēdējo vēlēšanu rezultātus, kur Latvijas lielākās pašvaldības atkal nonākušas “Saskaņas” un ZZS rokās, kā arī aptaujas, ko veikušas nevalstiskās organizācijas un sabiedrības viedokļa pētnieki, tautas vēlēts prezidents Latvijā var nozīmēt oligarhu, prokrievisku spēku vai absolūti neprognozējamu personāžu nonākšanu prezidenta krēslā.

Neaizmirsīsim, ja tiek mainīta Satversme un Latvijā prezidentu ievēl tauta, arī prezidenta funkcijas mainās. Viņam kā tautas vēlētai amatpersonai būs daudz lielākas pilnvaras, un viena cilvēka rokās koncentrēsies pietiekami liela vara. Tas var novest pie neprognozējamām sekām.

Tieši tāpēc Latvijas Satversmes tēvi ir iestrādājuši normu, kas līdzsvaro Saeimas un prezidenta funkcijas.
Tāpat prezidenta vēlēšanas vienmēr saistās ar plašām kampaņām un lielām naudas investīcijām.

Šajā jomā, kā pierādīja pašvaldību vēlēšanas, lielākie uzvarētāji, neapšaubāmi, ir “Saskaņas” pārstāvji, kuriem pieejama Maskavas nauda un atvērtas vairāku mediju redakciju durvis.

Līdz ar to tautas vēlēts prezidents Latvijā, vismaz tagad un tuvākajā nākotnē, ir risks mūsu valsts neatkarībai, ja ne “de iure”, tad “de facto” gan. Pieņemu, ka arī Vējoņa kungs pietiekami labi apzinās šo situāciju, tāpēc rodas jautājums, kādu politisko spēku jeb konkrētu cilvēku vēlmes ar šādiem paziņojumiem tiek atbalstītas, īpaši, ja “Delnas” pārstāvji, atsaucoties uz pēdējo aptauju datiem, norāda, ka vislielāko atbalstu prezidenta vēlēšanās gūtu Aivars Lembergs.

LA.lv