×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.6°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
31. augusts, 2017
Drukāt

Oligarhu lietā vairāki cilvēki atteikušies no liecināšanas (13)

Foto LETAFoto LETA

Tā dēvētajā oligarhu lietā vairāki cilvēki izmantojuši savas tiesības atteikties no liecību sniegšanas, intervijā žurnālam “Ir” pastāstījis Saeimas deputāts, oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijas loceklis Andrejs Judins (V).

Izskatot minētā kriminālprocesa materiālus, deputāts patlaban ticis apmēram līdz devītajam no 117 sējumiem. “Protams, var paturēt rokās un nolikt, bet es mēģinu lasīt, un tas prasa laiku,” atzinis Judins.

Pētot minētos sējumus, politiķim licies interesanti, ka cilvēki izmantojuši iespējas nesniegt liecības. “Piemēram, ar tādu motivāciju – jā, es apzinos, ka esmu liecinieks, bet, ja sākšu liecināt, tad mans statuss var mainīties, līdz ar to vispār neliecināšu. Tas norāda, ka cilvēks apzinās – ar likuma ievērošanu tur nav kārtībā. Bet, ja vairākums atsakās sniegt liecības, tad ir saprotama arī procesa virzītāja situācija.”

Uz jautājumu, vai, lasot lietas materiālus, nerodas iespaids, ka izmeklētāji nevēlējās meklēt pierādījumus, deputāts atbildējis noraidoši. “Nē, 117 sējumi paši par sevi pierāda, ka KNAB pierādījumus meklēja. Prokuratūra uzskatīja, ka tie nav pietiekami.”

Judins esot novērojis, ka Latvijas prokurori ļoti bieži skatās uz lietu “ar advokāta acīm” – kā attaisnot. Ja ir aizdomas, prokurora funkcija ir tās pārbaudīt. “Mūsu prokurors aizdomas atslēdz, jo saka – ir šaubas. Ja viņam ir šaubas, tad jāturpina darbs, lai būtu skaidrs secinājums. Diemžēl prokurors var izbeigt lietu, uzskatot, ka aizdomas joprojām ir, bet nav iespējams pierādīt,” skaidrojis deputāts.

Par konkrēto lietu parlamentārietis izteicies, ka shēmas, kā daži cilvēki izmantojuši valsti par instrumentu savu interešu privāta labuma gūšanai, ir bijušas primitīvas. “Šeit mums ir zemes gabals, būvēt varēs, ja būs pasūtījums, pasūtījums būs, ja cilvēki varēs braukt uz Latviju, līdz ar to mums jāgroza migrācijas kārtība, un, ja vēl varēsim arī pilsonību, tad vispār būs forši,” lietu kārtošanu oligarhu lietā žurnālam “Ir” aprakstījis Judins.

“Šie cilvēki, vienodamies par neleģitīmām darbībām, pie notāra neiet un neapstiprina savu gribu. Pierādījumu ir tik daudz, cik ir. Bet, manuprāt, ļoti nopietna pierādīšanas bāze ir faktiski pieņemtie lēmumi, izdarītās darbības,” sacījis parlamentārās izmeklēšanas komisijas loceklis.

Deputātam neesot nekādu šaubu par oligarhu sarunās figurējušo personu gatavību nodot savu valsti citas valsts ietekmē, ja tas būs viņiem izdevīgi. Pēc Judina teiktā, valsts nozagšanas gadījumā valsts vairs nepieder tautai, bet gan “atsevišķiem cilvēkiem, kuri to var izmantot arī, kalpojot kādai citai zemei, bet var arī neizmantot – tas atkarīgs no viņu gribas”. Parlamentārietis uzsver, ka šāda situācija ir ļoti bīstama, un, ja Kriminālprocesa likums nedod iespēju to efektīvi apkarot un novērst, tā ir problēma.

“Valsts nozagšana, kaut arī nav krimināli sodāma, ir ļaunums, kas šo valsti var iznīcināt. Nepārspīlējot – reāli iznīcināt. Ka nebūs Latvijas. Tas nav joks. Es saprotu, ka var ar patosu runāt, bet tas nav mans lauciņš. Es vienkārši reāli redzu tādu risku – valsti var pazaudēt. Dažiem tas ir svarīgi, bet citiem laikam – nu un? Un tieši tā vienaldzība valsti iznīcinātu,” sacījis Judins.

Komentējot parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbu, deputāts vērsis uzmanību, ka komisija nevar pildīt procesa virzītāja funkcijas, taču var atklāti runāt ārpus kriminālprocesa par tām pazīmēm, kas attiecīgajos materiālos ir redzamas. “Tas nekādā gadījumā nenozīmē, ka prokuratūras rīcība ir valsts nozagšanas legalizēšana. Bet tā faktiski demonstrē tiesību aizsardzības institūciju mazspēju gadījumos, kad runa nav par zādzību lielveikalā vai piekaušanu kādā klubā. Jā, nevaram notiesāt cilvēkus, kuri, iespējams, izdarīja noziedzīgus nodarījumus. Bet mēs varam veidot attieksmi pret valsts nozagšanu. Un notiesāšana nav vienīgais, kas var sekot.”

Pēc Judina teiktā, ļoti liela problēma ir tā, ka daļa sabiedrības ir pieradināta pie tā, ka vara dota nevis, lai kalpotu sabiedrībai un valstij, bet gan kā iespēja cilvēkam. “Viņš iegulda naudu, lai viņu ievēlē, un pēc tam viņam ir tiesības dabūt to atpakaļ. Ja sabiedrībai tas ir pieņemams, tā ir lielā problēma. Tā ir Latvijas traģēdija, ka cilvēki to uzskata par normu,” uzskata deputāts.

Viņš neizslēdz, ka parlamentārās izmeklēšanas komisija sava darba noslēgumā varētu rosināt Saeimu pieņemt atsevišķu likumu, lai sabiedrības interesēs ļautu publicēt ar oligarhu lietu saistītus materiālus, kurus pagaidām Kriminālprocesa likums liedz nodot plašākai sabiedrībai. Judins esot apņēmies runāt ar kolēģiem, lai to panāktu.

Kā ziņots, parlamentārās izmeklēšanas komisija par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti tā dēvētajā oligarhu lietā tika izveidota šā gada 21.jūlijā. Komisijas darbības mērķis ir izvērtēt oligarhu lietā esošo informāciju par iespējamu valsts nozagšanu un faktorus, kas noveduši pie procesa izbeigšanas pirmstiesas izmeklēšanas stadijā.

Oligarhu lieta tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. Tajā kā viens no galvenajiem pierādījumiem kalpoja viesnīcā “Rīdzene” noklausītas politiķu un uzņēmēju sarunas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts.

Tomēr šogad lieta atkal aktualizējās, kad žurnālā “Ir” tika publicēti, iespējams, viesnīcā “Rīdzene” noklausīto politiķu un uzņēmēju sarunu atšifrējumi.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! Atbildēt

  > lv–vīzes administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C_E_N_Z_Ū_R_A ir AIZLIEGTA.

  ======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 2. Bez tām Rīdzenes sarunām,visus šos 27 gadus mēs / daļa tautas/ redzam,kā tiek izzagta,nozagta,izlaupīta Latvija.Redzam,ka valsts vara pieder oligarhiem,ka amati tiek gan tirgoti,gan no krimiķa ATMESTI VAJADZĪGIEM POLITKRETĪNIEM.eS neticu godīgām VĒLĒŠANĀM,ES NETICU CIMDARAM.Pati esmu bijusi vēl.komisijās un zinu,ka ,ja tur ir pareizie cilvēki ,darīt var da jebko.Protestēju,mani izmeta no komisijas.Es neticu,ka tauta redzot kas notiek valstī un Rīgas domē ,balso visu laiku par vieniem un tiem pašiem zagļiem,korumpantiem u.c. blēžiem.Tas ārprāts kas notiek ar un ap Ventspils žņaudzējčūsku nez vai pat iespējams Somālijā vai Turkmenistānā.Man riebjas,dziļi pretīgi ir justies, dzīvot valstī kurā kāds supernelietis,krimiķis ņirdz par MANU valsti un politkretīnus izrīko pa amatiem kā sētas suņus.Tapēc valsts netiek galā ar .. Ušaku,kas pievācis galvaspilsētu,kurš faktiski ņirgājas par Okupācijas muzeju.Nav NEVIENS politiķa kam es uzticētu valsti !!!,kuru ZZS duetā ar SC jau daļēji likvidējusi.Es ,kā latviete,nejūtu Latviju !!

 3. Cik tev par klusēšanu piesolīja?

 4. … Iztradas, ka lidz sim, Judins ir vienigais Parlamentaras komisijas loceklis kam nav bailes teikt patiesibu, un, kurs saprot situacijas nopietnibu … !!!

 5. Fantastiski, cik rafinēti jūdiņš kompostrē letiņiem smadzenes !!

 6. jo tie kas kādreiz viņus pierunāja/piespieda veikt viltus liecibas vairs nav pie teikšanas atiecigi cilvēki vairs nav spiesti melot un izmanto iespēju paklusēt

 7. Cilvēki atsakăs liecināt, jo baidās ka var negaidīti piemesties “sirdstrieka, pārkrist par kuğa bortu, izkrist no 5 stāva pa logu . . . Vai kā citādi”, kā ir gadījies ar vairākiem lieciniekiem ,kā rakstīja inform līdzekļi . ŠAUSMAS!

  • Un sēnītes un lapsenes pat Ziemassvētkos var atlidot no jūras pilsētas…To liecina arī neizbērtie čekas maisi- tur tās sākuma saites…
   Neizbērs – tātad negrib zināt, kur sākums.

  • samaksāt par viltus liecibām, netureja vārdu, nav naudas, nav liecibas

 8. …”oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisija apzinājusi un kā ekspertus pieaicinājusi juristu un Latvijas Juristu biedrības vadītāju Aivaru Borovkovu, bijušo Augstākās tiesas senatoru Pāvelu Gruziņu, politologu Valdi Kalniņu un bijušo Latvijas Policijas akadēmijas rektori Āriju Meikališu.
  ====================
  Patiešām vecā zupa tiek uzsildīta, jo:
  1. Bijušais senators bija viens no Grūtupa sadarbības partneriem
  2. No Juristu b-bas ir tikai palikusi čaula ar prezidentu, kas vienmēr un visur ir bijis TP un Par labu Latviju ideologs.
  3. Bijusī rektore – Lemberga advokāta Rozenberga sievasmāte

 9. Ir jasak viss no jauna.Vispirms visus sos oligarhus un kremla cekistus ,bez tiesas, izolet no sabiedribas bez jebkadam iespejam kontakteties ar citiem noziedziniekiem,saviem advokatiem un citiem vinu atbalstitajiem.Izsludinat arkarteju stavokli ar komandanta stundu.Visiem iespejamajiem Latvijas Valsts un pilsonu ienaidniekiem uzlikt majas arestu ,bez iespejam komunicet ar saviem domu biedriem.Pasreizejo “zalo” valdibu ar vinu sabiedrotajiem nomainit ar Latvijas patriotu pagaidu valdibu.Vienlaicigi veikt pasakumus okupacijas seku likvidesanai ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem.

 10. Komédija turpinàs.Mums tiesàm”ir” neatkàrtojami izdarígi tiesu vīri.Pilnígi aizmirstas nenovérsamais krahs budzeta lietàs.Jàgaida tikai pasaules novértéjums un uzslava.Varam lepoties.

Draugiem Facebook Twitter Google+