×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
6. aprīlis, 2016
Drukāt

Olimpiskie saukļi dzīvē un mākslā: izstāde “Olimpiskais ķermenis”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 15. aprīļa līdz 28. maijam Mūkusalas Mākslas salonā norisinās multimediāla izstāde “Olimpiskais ķermenis”, LA.lv uzzināja galerijā.

Atsaucoties uz 2016. gada vasaras olimpiskajām spēlēm, kas notiks Riodežaneiro, Brazīlijā, izstāde aktualizē sporta un fiziskās kultūras kopšanas tradīcijas un to saistību ar vizuāliem un naratīviem kanoniem.

Cilvēka fizisko spēju izkopšana un konkrētu vingrojumu kompleksu rašanās tradicionāli saistīta ar armiju, un to vairāk nekā simt gadu vēsture ar atsauci uz antīko Grieķiju liecina, ka tās nav bijušas tikai labāko sportistu sacensības. Dažas olimpiādes ir bijušas politiski žesti, bet uzvaras sacensībās – valstu pārākuma demonstrācija. Spēļu vizuālā reprezentācija un simboli, piemēram, Lenijas Rīfenštāles filma “Olimpija” (1936) vai Maskavas spēļu simbols lācītis Miša (1980), ir sava laika politiskās, ekonomiskās un ideoloģiskās situācijas atspulgi ar spēcīgu ietekmi kultūras telpā. Tradicionālajos episkajos spēļu atklāšanas pasākumos kā multimediālos šovos piedalās dziedātāji, mūziķi un mākslinieki, tiek demonstrēti jaunākie tehnoloģijas sasniegumi. Tai pašā laikā spēļu dalībnieki, arī medaļu ieguvēji, pēc slavas un sporta karjeras beigām bieži nozūd no publiskās telpas.

Izstāde sastāv no vairākām daļām. Salona Lielajā zālē ar latviešu mākslinieku gleznām, plakātiem, fotogrāfijām, kā arī kinohroniku fragmentiem kuratore Līga Lindenbauma iezīmē olimpisko spēļu un tajās pārstāvēto sporta veidu kanonisko attēlojumu. Balkonā, apspēlējot 17. un 18. gadsimtā populāro retumu kabinetu estētiku, skatāmas dažādas Latvijas sportistu iegūto uzvaru liecības, trofejas vai citi ar olimpiskajām un sporta spēlēm saistīti priekšmeti. Salona Mazajā zālē mākslinieks Andrejs Strokins veido ekspozīciju no atrastiem objektiem, tai skaitā no suvenīriem un fotogrāfijām, ieskicējot sporta un tajā iesaistītā cilvēka ķermeņa daudznozīmību.

Izstādē eksponēti darbi no Mūkusalas Mākslas salona, Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Latvijas Sporta muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, LU Akadēmiskās bibliotēkas, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīva kā arī citām privātām kolekcijām. Izstādes kuratore Līga Lindenbauma.

“Ātrāk! Tālāk! Spēcīgāk!” vēsta olimpisko spēļu sauklis. Kā komentārs patēriņa kultam un nemitīgi augošajam dzīves tempam tas ir kļuvis par gandrīz katra 21. gadsimta Rietumu cilvēka ikdienas sastāvdaļu. Apkārtējā vide ir jāpapildina ar modernākajām tehnoloģijām, darbā jāapgūst jauni apvāršņi un jāpārvar izaicinājumi, bet atpūtai un privātajai dzīvei jābūt apzinātai un kvalitatīvai.

Saistībā ar izstādi notiks arī vairāki sarīkojumi. 20. aprīlī plkst. 18:30 bus iespēja noklausīties Harija Tumana lekciju par olimpisko spēļu nozīmi antīkajā kultūrā, 5. maijā plkst. 13 notiks “VEF Rīga” basketbola brokastis.

Ieeja izstādē bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+