Ekonomika
Bizness

Olu cena liecina – Lieldienas nāk! 16

Foto – Karīna Miezāja

Cenu straujais kritums februāra vidū ir stabilizējies un uz Lieldienām paredzama putnu gaļas un olu cenu tradicionālā paaugstināšanās visur Eiropā, secināts lauksaimnieku organizāciju jumta – COPA-COGECA – un Eiropas Komisijas olu un putnu gaļas darba grupā. Kopumā vidējās cenas Eiropā ir zemākas par pēdējo piecu gadu vidējo līmeni. Piedāvājums labi nosedz pieprasījumu, bet viss būs atkarīgs no putnu gripas seku ietekmes.

Vidējais izmērs iecienītākais

Latvijā lielākais olu un to produktu ražotājs “Balticovo”, lai pasargātu 2,5 miljonus uzņēmuma dējējvistu un jaunputnu no putnu gripas draudiem, par 280 tūkst. eiro iegādāsies sanitārās caurlaides konteinerus uzņēmuma Iecavas, Madonas un Daugavpils ražotnēs. Gājputnu atbaidīšanai pie novietnēm šeit izmanto arī dažādus skaņu un vizuālos biedēkļus.

“Balticovo” komercdirektors Toms Auškāps piekrīt, ka šobrīd vērojama olu cenu atveseļošanās. “Decembrī pirms Ziemassvētkiem olu cenas paaugstinās, janvārī tirgū iestājas pēcsvētku atslābums, taču cenas joprojām ir samērā veselīgas. Marts, aprīlis tradicionāli raksturīgs ar cenu kāpumu. Pēc Lieldienām olu tirgū sākas atslābums. Vasarā, atvaļinājumu laikā, cilvēki vairāk uzturā patērē augļus un dārzeņus, taču septembrī, oktobrī, kad pieaugušie atgriezušies darba vietās, bet bērni skolās, tirgus atveseļojas.”

Saskaņā ar Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra datiem, martā Latvijā M lieluma 1000 olu cena salīdzinājumā ar janvāri ir paaugstinājusies par 2,99 eiro, kamēr L lieluma 1000 olu cena samazinājusies par 0,78 eiro.

Deviņi no desmit Latvijas pircējiem priekšroku dod M vai L lieluma olām vai jauktai ML kategorijai. S un XL lieluma olu tirgotāju plauktos ir pavisam nedaudz. Nelielās S izmēra olas dēj jaunās vistas, savukārt XL olas – vistas, kuras tuvojas 90. nedēļai, kas ir industriālo vistu vecuma slieksnis. “Arī “Balticovo” savulaik tirgoja milzu olas, bet patlaban to nav mūsu sortimentā. Visas S un XL olas tiek novirzītas uz pārstrādi. XL olām ir trauslāka čaumala, tās grūtāk iepakot, un tā ir ļoti šaura niša,” skaidro T. Auškāps.

Brīvo vistu olas Eiropā pārmarķē

Brīvās turēšanas vistu sektoru Eiropā ļoti spēcīgi ietekmē pārciestais putnu gripas uzliesmojums. Daudzās valstīs ir izsludināti aizliegumi mājputnus laist ārā, lai pasargātu tos no putnu gripas. Vairākās ES valstīs ierobežojumu ilgums jau pārsniedzis 12 nedēļas, kas nozīmē, ka brīvās turēšanās apstākļos dētās olas (Nr. 1) ir jāpārmarķē par kūtī dētām olām (Nr. 2), kas rada lielus zaudējumus Lielbritānijas, Francijas, Nīderlandes, Vācijas u. c. valstu audzētājiem.

Šajā uzliesmojumu periodā EK nav paredzējusi mainīt olu aprites marķējuma nosacījumus. Varētu būt diskusijas tālākā nākotnē darba grupās kopā ar ekspertiem, kādu ietekmi, piemēram, uz brīvās turēšanas vistām atstāj atrašanās kūtī ilgāk par 12 nedēļām un vai ir pietiekami pamatots lēmums šādām olām mainīt marķējumu, informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāve Solvita Gulbe.

ES sarunās ar tirdzniecības partneriem vēlas ieviest reģionalizācijas principu, lai putnu gripas gadījumā netiktu noteikti eksporta ierobežojumi visai ES dalībvalstij, bet gan tikai reģionam, kuru skārusi putnu gripa. Tam jau piekritusi ASV, Kanāda, Saūda Arābija, Meksika, Ukraina, Krievija u. c.

Putnu gaļas patēriņš pieaug

Putnu gaļas patēriņš stabili pieaug, un pašlaik nekādas pieprasījuma izmaiņas putnu gripas draudu ietekmē nav jūtamas, atzīst Latvijas lielākā putnu gaļas ražotāja AS “Putnu fabrika Ķekava” speciāliste Maija Avota. “Prognozēt, kā attīstīsies situācija un kāda līdz ar to būs cenu dinamika, vienmēr ir grūti. Cenu ietekmē ne tikai pieprasījums, bet arī ražošanas apjomi Eiropā, pieaugošā konkurence no Eiropas un Āzijas valstu uzņēmumiem. Pašlaik neredzam iespēju cenas celšanai.”

Vistas broileru gaļas ražošanas pieaugums šogad tiek prognozēts Polijā, arī Francijā un Nīderlandē. Taču kopumā Eiropas vistu audzētājiem jārēķinās ar putnu gripas negatīvajām sekām, prognozē COPA-COGECA eksperti.

 

LA.lv