×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. marts, 2017
Drukāt

Olu cena liecina – Lieldienas nāk!

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Cenu straujais kritums februāra vidū ir stabilizējies un uz Lieldienām paredzama putnu gaļas un olu cenu tradicionālā paaugstināšanās visur Eiropā, secināts lauksaimnieku organizāciju jumta – COPA-COGECA – un Eiropas Komisijas olu un putnu gaļas darba grupā. Kopumā vidējās cenas Eiropā ir zemākas par pēdējo piecu gadu vidējo līmeni. Piedāvājums labi nosedz pieprasījumu, bet viss būs atkarīgs no putnu gripas seku ietekmes.

Vidējais izmērs iecienītākais

Latvijā lielākais olu un to produktu ražotājs “Balticovo”, lai pasargātu 2,5 miljonus uzņēmuma dējējvistu un jaunputnu no putnu gripas draudiem, par 280 tūkst. eiro iegādāsies sanitārās caurlaides konteinerus uzņēmuma Iecavas, Madonas un Daugavpils ražotnēs. Gājputnu atbaidīšanai pie novietnēm šeit izmanto arī dažādus skaņu un vizuālos biedēkļus.

“Balticovo” komercdirektors Toms Auškāps piekrīt, ka šobrīd vērojama olu cenu atveseļošanās. “Decembrī pirms Ziemassvētkiem olu cenas paaugstinās, janvārī tirgū iestājas pēcsvētku atslābums, taču cenas joprojām ir samērā veselīgas. Marts, aprīlis tradicionāli raksturīgs ar cenu kāpumu. Pēc Lieldienām olu tirgū sākas atslābums. Vasarā, atvaļinājumu laikā, cilvēki vairāk uzturā patērē augļus un dārzeņus, taču septembrī, oktobrī, kad pieaugušie atgriezušies darba vietās, bet bērni skolās, tirgus atveseļojas.”

Saskaņā ar Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra datiem, martā Latvijā M lieluma 1000 olu cena salīdzinājumā ar janvāri ir paaugstinājusies par 2,99 eiro, kamēr L lieluma 1000 olu cena samazinājusies par 0,78 eiro.

Deviņi no desmit Latvijas pircējiem priekšroku dod M vai L lieluma olām vai jauktai ML kategorijai. S un XL lieluma olu tirgotāju plauktos ir pavisam nedaudz. Nelielās S izmēra olas dēj jaunās vistas, savukārt XL olas – vistas, kuras tuvojas 90. nedēļai, kas ir industriālo vistu vecuma slieksnis. “Arī “Balticovo” savulaik tirgoja milzu olas, bet patlaban to nav mūsu sortimentā. Visas S un XL olas tiek novirzītas uz pārstrādi. XL olām ir trauslāka čaumala, tās grūtāk iepakot, un tā ir ļoti šaura niša,” skaidro T. Auškāps.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+