×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. janvāris, 2017
Drukāt

Ar lielu rūpību izstrādātas cūku labturības prasības. Bet kā ar cilvēkiem? (8)

Ekrānšāviņš no LTV sižetaEkrānšāviņš no LTV sižeta

Neskaitāmu pārraudzības un kontroles institūciju acu priekšā ar vissmagāko mēra amata zelta ķēdi apkārusies pašvaldība ģimenei ar bērniem ierāda istabu namā, kur pat sivēnus nedrīkstētu turēt. Ja vien sociālā atbalsta mērķis ir degradēt krīzē nonākušus cilvēkus, tad šī Jūrmalas domes cūcība teicami ierakstās sistēmā.

Valdības apstiprinātas cūku labturības prasības noteic, ka rukšu aizgaldus nodrošina ar siltu, ērtu, pietiekami tīru un sausu guļvietu, kur vienlaikus visas cūkas var atpūsties. Novietnē jānovērš skaļi un pēkšņi trokšņi, jābūt pienācīgam apgaismojumam, izturīgām un gludām grīdām, lai lopiņi nepakluptu. Katra vecuma un svara cūkai noteikta dzīvojamā platība, sākot no 0,15 m2 mazākajiem sivēniem līdz vismaz 6 m2 brangam kuilim. Par cūku labsajūtu ir padomāts. Bet kā ar cilvēkiem?

Pagājušajā nedēļā LTV pievērsa sabiedrības uzmanību tam, kā uzturēšanās atļauju pircēju nobarotās kūrortpilsētas dome ģimenei ar diviem maziem bērniem piedāvā apmesties Kauguru “pritonā”, kur visapkārt valda antisanitāri apstākļi – dzīvnieku izkārnījumi gaiteņos, piegānīta koplietojamā tualete, šķebinoša smaka, nav iespēju nomazgāties… Pat sivēnus te nedrīkstētu turēt! Bet Jūrmalas domes ierēdne turas pie sava. Nupat izremontētā dzīvojamā istaba šajā nolaistajā namā esot piemērota ģimenei ar bērniem, kā saka, “atbilstoši likumam dzīvošanai derīga”.

Protams, ir jautājums, kāpēc pašvaldībai jāatbalsta slaisti un dīkdieņi. Tieši tāpēc pašvaldības ziņā ir samērot savas iespējas un izvērtēt, kam un kādu atbalstu sniegt, kam atteikt un kādus nosacījumus izvirzīt palīdzības saņēmējiem. Tomēr bērni neizvēlas ne savus vecākus, ne pašvaldību, kurā piedzimt. Jebkuras institūcijas pienākums ir pieņemt bērnam maksimāli labvēlīgu lēmumu ikvienā situācijā, arī tad, ja viņa vecāki izrādās sliņķi, dzērāji vai narkomāni.

Šajā gadījumā bērnu tēvs atteicies no pašvaldības piedāvātā atbalsta. Tiesa, jautājums, vai to maz var saukt par atbalstu. Ja bērniem jāmitinās antisanitārā un antisociālā vidē, skaidrs, ka viņi tiek pakļauti dažādiem riskiem, tostarp cilvēka cieņu aizskarošiem pazemojumiem. Tieši no šāda aspekta bērnu tiesību sargiem būtu jāvērtē konkrēto pašvaldības amatpersonu rīcība un lēmumi. Kā redzējām TV sižetā, šajā postažā jau mitinātas ģimenes ar bērniem – tur aug nākamie jūrmalnieki.

Jājautā, kāpēc pašvaldībai vispār ļauts uzturēt un izmantot šādus “pritonus”. Ja tā nespēj nodrošināt cienīgus apstākļus krīzē nonākušu cilvēku atbalstam, tad vai nu tā pērk ārpakalpojumu, vai meklē citus risinājumus. Tā kā pašvaldību ierēdņiem acīmredzami trūkst elementāras izpratnes par mūsdienu apstākļiem atbilstošu vidi cilvēkiem un vispirms jau bērniem, acīmredzot šādas prasības jānosaka normatīvos, bet nekvalitatīvs sociālais atbalsts jāaizliedz ar likumu.

Kā redzam, ZZS kūrētā Zemkopības ministrija ar lielu rūpību izstrādājusi cūku labturības prasības. Kāpēc gan ZZS, kuras rokās ir arī Jūrmalas varas groži, nepanākt vismaz līdzvērtīgu pašvaldības attieksmi pret cilvēku? Saprotams, ka cūku labsajūtu lielā mērā panākusi Brisele. Bet, ja bērnu dzīves apstākļos Eiropas Savienība nav tik ieinteresēta, vai paši par to negādāsim?

Gāztajam Jūrmalas mēram Truksnim grūtos dzīvokļa remonta laikus bija ļauts pārlaist miljonāra Krūmiņa apartamentos. Nav brīnums, ka dzīve greznajos apartamentos attālina no tautas. Kad valsts līmenī tiek spriests par funkciju un naudas pārdali, pašvaldības kā argumentu piesauc to, ka ir vistuvāk cilvēkam. Tomēr šādi notikumi rāda, ka patiesībā vietējā vara ir ļoti tālu.

Noskaties LTV sižetu par gadījumu Jūrmalā:

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Nelieši !!!

  2. Tētiņš tikai prasa Atbildēt

    Cilvēkiem, vismaz darbspējīgajiem, par savu mājokli vajadzētu parūpēties pašiem.

  3. Vienmēr esmu brīnījusies kāpēc nevar sodīt par antisanitāriem apstākļiem, īres līgums taču paredz sanitāro normu ievērošanu.tur pašvaldības dzīvojamo fondu noveduši līdz miskastei.tādos apstākļos taču nevar atrasties tur jau dzīvojošie bērni.un tādas miskastes ir katrā pašvaldībā.ko saka likums ?

  4. Cilvēks nav cūka, lai dzīvo kā prot!

  5. Sen jau man ir pārdomas par labturības prasībām liellopiem kuras vienkāši nedrīkst nepildīt,jo tad noņems visus maksājumus,varbūt šados gadījumos arī efektīvi būtu piedāvātājiem noņemt prēmijas un piemaksas.

  6. Tādas pašas telpas arī Rīgā tiek piedāvātas. Ne Jūrmala vienīgā ar tādām izceļas…

    • Ja Jūs necienat paši sevi , tad negaidiet , ka jūs cienīs citi. Katram pēc nopelniem, tātad tādi ir JŪSU visu nopelni , ja jau pašvaldība atļaujas piedāvāt tos ūķus. Normāliem cilvēkiem tādus nepiedāvātu, visādi ķieģeļi tumsā krīt uz galvas. A kam sūdzēsies?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+