×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. septembris, 2013
Drukāt

Operā sākusies Maskata ēra?


Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pēc 17 gadiem Latvijas Nacionālās operas (LNO) direktora amatā Andrejs Žagars vadības grožus būs spiests atdot savam bijušajam padomniekam muzikālajos jautājumos komponistam Arturam Maskatam, kurš, lai gan publiski jau paudis apmulsumu par acīmredzami negaidīto nokļūšanu augstajā postenī, nu vadīs LNO valdi.

 

LNO valdē, kuras pilnvarām vajadzētu sākties no 17. septembra, darbosies arī Inese Eglīte un Daina Markova – Latvijas Televīzijas kultūras raidījumu satura redaktore un RISEBA lektore.

Kultūras ministrijā (KM) izveidotās komisijas vadītājs, ministres padomnieks Jānis Dripe “LA” apliecināja, ka komisijas rekomendējošais lēmums bijis atšķirīgs – tā ieteikusi valdē iekļaut A. Maskatu, I. Eglīti un A. Žagaru, novērtējot viņu kā ambiciozu, bet talantīgu līderi, kura vadībā LNO kļuvusi par labāko operu Ziemeļeiropā. Par ceturto kandidāti bija ieteikta D. Markova. “No ministrijas puses šis ir drosmīgs lēmums. Protams, komisijai bija privilēģija abstrahēties no operas arodbiedrības striktajām prasībām un operas finanšu situācijas, ko nevarēja atļauties ministre kā politiska persona,” “LA” atzina J. Dripe.

Kā “LA” uzzināja neoficiāli, KM bija saņēmusi LNO arodbiedrību vēstuli, kurā kategoriski iebilsts pret A. Žagara atrašanos valdē. Ceturtdien notikusi Ž. Jaunzemes-Grendes tikšanās ar LNO arodbiedrību vadību, kur šī prasība izskanējusi tikpat strikti, draudot ar streikiem.

A. Žagaram, kurš bija izteicis gatavību turpināt vadīt LNO, tāpat kā viņa sāncenšiem darba nedēļas nogalē bijusi iespēja ierasties uz tikšanos ar ministri. Tomēr viņš to ignorējis, jo atradies atpūtā ārzemēs, lai gan formāli viņam šajā laikā vajadzējis būt darba vietā LNO. Tāpēc par pavērsienu viņa karjerā – no Operas direktora kļūt par padomnieku – A. Žagaram pavēstīts telefona sarunā: viņš šķitis visai vīlies. “Vēl domāju,” vaicāts par iespējām ieņemt piedāvāto padomnieka posteni, arī “LA” atbildēja LNO bijušais direktors. Uz avīzes nodošanas brīdi tipogrāfijā viņa galīgais lēmums vēl nebija zināms. Vienlaikus pie jaunas valdes locekles un direktores – Indras Lūkinas – ticis arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Viņai viens no pirmajiem un svarīgākajiem uzdevumiem būs orķestra galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja izvēle.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+