Kultūra
Mūzika

Operetes festivālā skanēs veltījums Zārai Leanderei 1

Foto: Wikimedia Commons

Pēc nepilna mēneša, 14. jūlijā plkst. 20 Ikšķiles tautas namā sāksies Operetes festivāls, kura pirmo dienu noslēgs dīvas Zāras Leanderes 110. jubilejai veltīta koncertprogramma “Madame Scandaleuse”, vēsta Operetes fonds.

Koncertā muzicēs Austrijā iemīļota džeza grupa “Eddie Luis und die Gnadenlosen” kopā ar Austrijā dzīvojošo latviešu mecosoprānu Helēnu Sorokinu. Pirms koncerta plkst. 19 notiks “Sarunas, pieminot Harija Misiņa simtgadi”, kurās ieeja ar šī koncerta biļeti būs bez maksas.

Atzīmējot Zāras Leanderes 110.jubileju, koncertprogrammā klausītājiem būs iespēja atgriezties pagājušā gadsimta 20. un 30. gados un iepazīt Zāras Leanderes, kas bija viena no 20. gadsimta skandalozākajām, mīlētākajām un reizē kritizētākajām dīvām, piedzīvojumiem bagāto radošo un slavas apvīto dzīvi.

“Operete ir ļoti nozīmīgs žanrs Austrijā, kas ietekmējis visas Eiropas un pasaules mūzikas attīstību 19. un 20. gadsimtā. Esmu pārliecināta, ka arī Latvijā ir jāatjauno operetes žanra tradīcija, tādēļ Operetes festivāls ir ļoti apsveicams notikums Latvijas mūzikas dzīvē”, saka dziedātāja, programmas idejas autore Helēna Sorokina.

“Mūsu izvēlētā koncertprogramma izgaismo Zāras Leanderes 30. gadu skatuves gaitas. Atskaņosim tā laika publikas visiemīļotākās pašas Zāras dziedātās dziesmas un filmu mūziku. Latvijā tajā laikā visas šīs dziesmas tika tulkotas latviešu valodā un skanēja ikvienā radiostacijā, kafejnīcā un koncertzālē. Zāra Leandere, galvenokārt, uzstājās operetēs, rēvijās, tādēļ šis koncerts organiski iekļaujas un ir aktuāls Operetes festivālā, kā arī bija izcila kā filmaktrise. Patiesībā tas ir skumjš, Fausta cienīgs stāsts par to, kas notiek, ja slavas un naudas dēļ noslēdz līgumu nepareizajā laikā ar nepareizo politisko varu. Vienalga, kāda ir tava paša politiskā pārliecība. Domāju, ka šis stāsts kā mācība par to, ka ir viegli pieņemt nepareizos lēmumus, ir vispāraktuāls jebkurā laikā, jebkurā valstī,” par gaidāmo koncertprogrammu stāsta tās līdzautors, Japānā dzimušais pianists, aranžētājs Nobuo Vatanabe.

Zviedru dīvas Zāras Leanderes, sauktas arī par Madame Scandaleuse, dzīve bija visai parasta līdz 17 gadu vecumam, kad viņa pārcēlās uz Rīgu. Latvijas galvaspilsētā viņa dzīvoja divus gadus (1924.-1925.) Zāra savās atmiņās raksta, ka Rīga esot bijusi tā vieta, kur viņa beidzot esot sajutusi saldo dzīves garšu. Braucot prom, viņa zināja savas dzīves mērķi – skatuvi! Esot slavas zenītā, viņa neaizmirsa Latviju, un 1940. gada rudenī viņai bija ieplānota koncerttūre Latvijā. Šo sapni īstenot izjauca Otrais Pasaules karš.

Otrais Operetes festivāls Ikšķilē notiks 14. un 15.jūlijā. Notiks koncerti un pirmizrāde bērniem muzikālai piedzīvojumu spēlei “Karlsons”, un festivāla kulminācijā 15. jūlijā plkst. 20 Ikšķiles brīvdabas estrādē notiks Operetes festivāla galā koncerts, kur skanēs skaistākās operešu melodijas. Koncertā piedalīsies viessolisti no Itālijas un Polijas, kā arī Latvijā iemīļoti solisti Sonora Vaice, Nauris Indzeris, Anta Jankovska, Marlēna Keine, Dainis Skutelis, Emīls Kivlenieks un citi. Spēlēs Operetes orķestris diriģenta Guntara Bernāta vadībā. Festivāla izskaņā – Valšu vakars, kurā ikviens varēs ļauties Johana Štrausa valša un polkas dejas valdzinājumam orķestra pavadījumā.

Operetes festivālu rīko Latvijas Operetes fonds sadarbībā ar Ikšķiles novada domi.

LA.lv