×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
21. janvāris, 2016
Drukāt

Opermūzikas karalim Plasido Domingo aprit 75

Foto: LETA/ITAR TASSFoto: LETA/ITAR TASS
CV

Dzimis Madridē 1941. gada 21. janvārī

Ilggadīgs pasaules vadošais tenors, kurš nodziedājis 143 lomas vairāk nekā 3600 uzvedumos, kā arī ievērojams diriģents, kurš novadījis 500 operas izrādes.

Vadījis Vašingtonas Nacionālo operu un Losandželosas operu.

Viens no slavenā trio "Trīs tenori" kopā ar Lučāno Pavaroti un Hosē Karerasu.

Lai turpinātu dziedāt, pēdējos gados mainījis balss tembru no tenora uz baritonu.

Studējis mūziku Mehiko Nacionālajā konservatorijā.

Precējies divas reizes, ir trīs dēli: Alvaro, Hosē un Plasido juniors.

Sacīt, ka Plasido Domingo ir viens no slavenākajiem pasaules dziedātājiem, skan triviāli. Viņš tiešām ir, ne jau velti iegūts pavārds “operas karalis”. Mazāk zināms, ka, pirms pievērsties dziedāšanai, Domingo – muzikāli apdāvinātu vecāku dēls – studēja klavierspēli un diriģēšanu.

Abi Domingo vecāki bija sarsuelu – tradicionālo spāņu operešu – dziedātāji, un kopā ar ģimeni Domingo astoņu gadu vecumā pārcēlās no dzimtās Madrides uz Meksiku, kur viņa vecāki nodibināja paši savu sarsuelas grupu.

Pusaudža gados Domingo iestājās Mehiko nacionālajā konservatorijā, kur vispirms studēja diriģēšanu, bet pēc tam pievērsās dziedāšanai, jau astoņpadsmit gadu vecumā debitējot savā pirmajā lomā Meksikas nacionālās operas izrādē. 60. gados kopā ar otro sievu Domingo pārcēlās uz Izraēlu, kur trīs gadus dziedāja Izraēlas Nacionālajā operā, iestudējot 12 lomas, bet jau 60. gadu vidū debitēja Ņujorkas Pilsētas operā, kas viņam pavēra ceļu uz Metropolitēna operu un tālāk – uz visas pasaules spožākajām skatuvēm.

Iespaidīga bija arī Domingo diriģenta debija Ņujorkas Pilsētas operā, kur viņš 1973. gadā diriģēja “Traviatu”, un desmit gadus vēlāk Franko Dzefirelli filmā atveidoja Alberto, bet gadu vēlāk – donu Hosē kinolentā “Karmena”. Tas bija arī gads, kad Domingo par albumu “Always in My Heart” ieguva Grammy balvu kā labākais latino popmūzikas dziedātājs…

Kinoaktiera karjeru Domingo turpināja – atkal Dzefirelli uzņemtajā – filmā “Otello” (1986). 1990. gadā viņš pirmo reizi uzstājās kopā ar Pavaroti un Karerasu, un par koncerta ierakstu “Trīs tenori” saņēma Grammy balvu.

Deviņdesmito gadu vidū Domingo piedāvāja – un viņš piekrita – vadīt Vašingtonas Nacionālo operu, bet 2003. gadā paralēli šim darbam kļuva arī par Losandželosas operas ģenerāldirektoru.

Domingo par savu moto pieņēmis teicienu “atpūšoties es ierūsēju”, un nekas, pat ne resnās zarnas vēža operācija 2010. gadā, kā arī diagnosticētā plaušu embolija 2013. gadā nav spējuši piebremzēt talantīgā mūziķa dzīves sparu. Šodien Plasido Domingo vārds ir viens no opermākslas simboliem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+