Kultūra
Mūzika

Opermūzikas svētki Siguldas pilsdrupās0

Publicitātes foto

Jau 26. reizi Livonijas ordeņa Siguldas pilī no 27. līdz 29. jūlijam izskanēs Starptautiskie Siguldas opermūzikas svētki. Šogad opermūzikas svētkos būs skatāma Latvijā kopš 1937. gada neizrādītā Umberto Džordāno opera “Andrē Šenjē”. Galvenās lomas operas uzvedumā izpildīs Jānis Apeinis un Maija Kovaļevska, Kamens Čanevs, Ilona Bagele, Irma Pavāre, Mihails Čulpajevs un Krišjānis Norvelis.

Siguldas opermūzikas svētki sāksies 27. jūlijā ar Svētku uvertīru – ieskaņas koncertu Siguldas Jaunās pils dārzā, kurā uzstāsies Viktorija Pakalniece, Edgars Ošleja, Daumants Liepiņš, Elza Siliņa, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas izcilākie audzēkņi. “Mūzikā ir notis, bet ir arī dvēsele, un, klausoties Daumanta Liepiņa klavierspēli, redzam, ka viņš ir virtuozs, bet spēlē ar dvēseli, spēlē kā Dieva otrais dēls,” saka svētku organizators Dainis Kalns.

Bet 28. jūlija diena sāksies Siguldas Jaunās pils dārzā ar koncertu “Jaunās zvaigznes Latvijai”, kurā uzstāsies brāļi Grīnbergi pie sitamajiem instrumentiem, Anna Marija Ivāne ar akordeonu un dziedās Katrīna Paula Felsberga un Kristaps Ivanovs.

Savukārt 28. jūlija vakarā Siguldas pilsdrupu estrādē būs skatāms Umberto Džordāno operas “Andrē Šenjē” brīvdabas oriģināliestudējums Edmunda Freiberga režijā, ar Vladimiru Kiradžijevu pie diriģenta pults, Aigara Ozoliņa scenogrāfiju un Ievas Kundziņas kostīmiem.

“Džordāno opera “Andrē Šenjē” vainago visu komponista daiļradi un joprojām pieder pie populārākajām itāļu operām kopš tās pirmizrādes 1896. gadā Milānas operteātrī “La Scala”. Tas ir stāsts par reālu vēsturisku personu – Lielās franču revolūcijas laika dzejnieku un publicistu Andrē Šenjē (1762 – 1794). Opera savulaik iestudēta Latvijas Nacionālajā operā – tā pirmizrādi piedzīvoja 1928. gada janvārī, bet atjaunotā izrāde notika 1937. gada aprīlī, pēc tam operas izrāde Latvijā nav izrādīta. Latvijā šo operu redzējuši un dzirdējuši vien daži simti opermīļu, bet citur pasaulē tā ir, iespējams, pati “ejošākā” opera, jo ar “Andrē Šenjē” 2017./18. gada sezonu atklāja gan “La Scala”, gan Ņujorkas Metropolitēna operā. To izpilda Koventgārdenā un Vīnē ar pašu Jonasu Kaufmanu galvenajā lomā,” stāsta D. Kalns un par topošo iestudējumu teic: “Tā ir ļoti skaista un ausīm tīkama mūzika. Tenora Andrē Šenjē partija ir varbūt pati grūtākā tenora loma visā opermākslā, bet tajā pašā laikā ļoti, ļoti saistoša – tā uzskata Plasido Domingo. Arī pārējo galveno lomu varoņiem – Madalēnai (Maija Kovaļevska) un Žerāram (Jānis Apeinis) ir solo numuri, kurus bieži var dzirdēt daudzos koncertos. Tātad izrādes tapšanā vajadzīga izcila tenora balss. Varu priecāties, ka dzirdēsim fantastisku tenoru Kamenu Čaņevu no Bulgārijas. Viņa balss spēj tikai saviļņot. Bet operas fināls ir tik muzikāli satriecošs, kāds nav nevienā citā operā. Mīlas pāris kopā dodas uz ešafotu ar grandiozu duetu iespaidīgā orķestra skanējuma pavadījumā.”

29. jūlijā Siguldas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks tradicionālais garīgās mūzikas koncerts, bet Siguldas opermūzikas svētki kā ierasts noslēgsies svētdienas vakarā ar krāšņu Galā koncertu. “Marina Rebeka un Latvijas operas pērles”, kurā uzstāsies ne tikai pārsteidzošā M. Rebeka, bet arī Andris Ludvigs, Ilona Bagele, Kalvis Kalniņš, Dināra Rudāne, Rihards Mačanovskis, Laura Grecka, Krišjānis Norvelis, Raimonds Bramanis un citi. Pie diriģentu pults stāsies Atvars Lakstīgala. “Iedvesma un enerģija kopā iet un tevi uzlādē, gluži kā mašīnai bāka ar degvielu tiek uzpildīta. Un vēl vajadzīga ticība, ka viss izdosies,” teic D. Kalns.

 

27. VII 19.00 Siguldas Jaunās pils dārzā

Cena: EUR 10

28. VII 21.00 Siguldas Pilsdrupu estrādē

29. VII 18.00 Siguldas Pilsdrupu estrādē

Cena: 30 – 60 eiro

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Vairāk informācijas: http://www.opersvetki.lv

LA.lv