×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. augusts, 2013
Drukāt

Opozīcija: Damaskā uzbrukts ar ķīmiskajiem ieročiem; nogalināti vismaz 1300 cilvēku (papildināts)

LETA/AFPLETA/AFP

Sīrijas lielākā opozīcijas organizācija apsūdz Damaskas režīmu, ka tas trešdien uzbrukumā nemiernieku apvidiem Damaskas pievārtē izmantojis ķīmiskos ieročus. “Slaktiņā” nogalināti vairāk nekā 1300 cilvēku, apgalvo opozicionāri.

 

Aktīvistu izplatītajā videomateriālā, par kura autentiskumu nav iespējams pārliecināties, redzams, kā ārsti sniedz palīdzību smokošiem bērniem, kā arī pārpildītas slimnīcas. Uz zemes guļ vairāki desmiti cilvēku, viņu vidū ir daudzi bērni. Vairāki cilvēki apsegti ar baltiem palagiem, redzams aktīvistu izplatītajā video.

Damaskas valdība noraida apsūdzības par it kā notikušo uzbrukumu ar ķīmisko ieroču pielietošanu, kam turklāt nav arī saņemts neatkarīgs apstiprinājums. Sīrijas valdība skaidro, ka opozīcija ar šiem paziņojumiem nākusi klajā, lai traucētu ANO inspektoriem, kas tieši patlaban atrodas Sīrijā, lai izmeklētu agrākās apsūdzības par ķīmisko ieroču izmantošanu.

Pēc Londonā bāzētās sīriešu aktīvistu organizācijas “Syrian Observatory for Human Rights” (SOHR) apkopotās informācijas, trešdienas uzbrukumā Damaskas apkaimē nogalināti vismaz simt cilvēki un mirušo skaits turpina augt. Tikmēr Sīrijas Nacionālās padomes pārstāvis Georgs Sabra žurnālistiem Stambulā paziņojis, ka upuru skaits jau pārsniedzis 1300.

Sabra piebilda, ka šis uzbrukums bijis “žēlastības dūriens, kas nogalinājis visas cerības uz politisku risinājumu Sīrijā”.

SOHR pagaidām gan nekomentē izskanējušās ziņas, ka uzbrukumā izmantoti ķīmiskie ieroči, taču vietējie aktīvisti ziņo, ka cilvēki mirstot no indīgo gāzu ieelpošanas.

Režīma spēki intensīvi bombardē Damaskas reģionu, no kura armija cenšas padzīt nemiernieku kaujiniekus, taču varasiestādes noliedz, ka uzbrukumā tiktu izmantoti ķīmiskie ieroči.

“Ziņas par ķīmisko ieroču izmantošanu Gutā ir pilnīgi nepatiesas,” norāda oficiālā ziņu aģentūra SANA. “Tas ir mēģinājums neļaut ANO izmeklēšanas komisijai pildīt tās misiju.”

Armijas vienības trešdien Džobarā, Irbinā un Zamalkā īstenojušas “vairumu operāciju pret teroristu grupējumiem, daudzus no viņiem nogalinot un iznīcinot viņu slēpņus”, vēsta aģentūra. Armija apsūdzības noraida kā “pilnīgi nepamatotas”.

“Šīs teroristu grupējumu un viņu atbalstošo satelītkanālu apsūdzības ir izmisīgs mēģinājums slēpt viņu zaudējumus kaujas laukā un atspoguļo histērijas un sabrukuma stāvokli, kādā šie grupējumi atrodas,” teikts aģentūras SANA izplatītajā armijas paziņojumā.

ANO inspektoru misijas vadītājs Oke Selstrems sacīja, ka ir redzējis televīzijas materiālu par pēdējo uzbrukumu.

“Tas izklausās pēc kaut kā tāda, kam vajadzētu pievērsties,” Zviedrijas ziņu aģentūrai TT sacīja Selstrems.

Tas, vai inspektoru komanda dosies uz notikumu vietu, būs atkarīgs no tā, vai kāda ANO dalībvalstīm lūgs ANO ģenerālsekretāru to darīt, norādīja misijas vadītājs.

Inspektori svētdien ieradās Sīrijā un plāno veikt izmeklēšanu trīs citās vietās, arī Han al Asalā, kur uzbrukumā martā tika nogalināti 26 cilvēki.

Britu raidorganizācija BBC norāda, ka situācija ap jaunākajām apsūdzībām raisa vairāk jautājumu, nevis sniedz atbildes.

Daudzi varētu vaicāt, kāpēc gan Sīrijas valdībai vajadzētu pielietot ķīmiskos ieročus laikā, kad valstī atrodas inspektori un kad kara veiksme Damaskas apkaimē ir valdības spēku pusē, norādīja BBC Tuvo Austrumu redaktors Džeremijs Bouens.

Dažiem varētu rasties aizdomas, ka videomateriāls ir safabricēts, norādīja redaktors, vienlaikus atzīstot, ka šādu materiālu viltot būtu sarežģīti.

Sīrijas Nacionālā padome jau pieprasījusi steidzami sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi. Savukārt Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs paziņojis, ka opozīcijas izteiktās apsūdzības oficiāli iesniegs Drošības padomē.

Tikmēr Arābu līga aicinājusi ANO inspektorus nekavējoties doties uz notikumu vietu, lai iepazītos ar “reālo situāciju un izmeklētu nozieguma apstākļus”.

Atbilstoši ANO datiem Sīrijas konfliktā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 100 000 cilvēku, bet vardarbības dēļ bēgļu gaitās devušies 7,8 miljoni cilvēku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+