×
Mobilā versija
+11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
2. septembris, 2013
Drukāt

Opozīcijā esošie “zaļzemnieki” vēlas, lai par ES komisāra kandidātu lemj Saeima

LETALETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti iesnieguši Saeimas Prezidijam likumprojektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek izvirzīts un apstiprināts Eiropas Savienības (ES) komisāra amata kandidāts, informēja ZZS pārstāve Ilona Jurševska.

 

Likumprojekts “Grozījumi Saeimas Kārtības rullī” paredz ES komisāra apstiprināšanu pielīdzināt Saeimas Prezidija locekļu, Valsts prezidenta un valsts kontroliera amatu pretendentu apstiprināšanai.

ZZS norāda, ka no Latvijas Satversmes un Saeimas Kārtības ruļļa izriet, ka augstākās valsts amatpersonas apstiprina Saeima. Šobrīd Latvijas valstī nav noteikta kārtība ES komisāra amata pretendentu izvirzīšanai, bet pastāv juridiski apšaubāma procedūra (tradīcija), ka minētā amata kandidātus izvirza Ministru prezidents.

ZZS uzskata, ka esošā ES komisāra iecelšanas kārtība neatbilst Latvijas kā parlamentāras republikas idejai, kurā nozīmīgākos lēmumus pieņem parlaments – Saeima.

Šādas juridiski precīzi reglamentētas procedūras neesamība ļauj izdarīt pieņēmumu, ka Latvijas ES komisāra amata pretendents hipotētiski var tik izvirzīts šauru interešu grupas (piemēram, vienas politiskās partijas, kuru pārstāv Ministru prezidents) politiskajās interesēs, kas neatbilst Latvijas kā tiesiskas un demokrātiskas valsts idejai un interesēm. Turklāt šis process ir necaurskatāms un pieļauj pat korupcijas riskus.

ZZS piedāvātais likumprojekts nodrošinās attiecīgā lēmuma pieņemšanas procesa caurskatāmību, šādi veicinot arī sabiedrības uzticību Saeimai un politiķiem. Vienlaikus vairāki izvirzīti ES komisāra amata pretendenti veicinās diskusiju sabiedrībā un Saeimā par konkrētu kandidātu, ļaujot izvēlēties pēc iespējas labāko amata pretendentu, norāda Jurševska.

Kā ziņots, Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš politiskās apvienības “Saskaņas centrs” (SC) frakcijas vārdā ir nosūtījis atklāto vēstuli Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, kurā aicina viņu iesaistīties Latvijas kandidatūras ES komisāra amatam nominēšanas procedūrā un nosaukt konkrēto kandidātu, informēja SC.

Vēstulē deputāts norāda, ka līdz šim komisāra kandidatūras nominācija notika apšaubāmā veidā, pamatojoties uz partejisko piederību. “Vienas partijas cilvēkam nosaukt visas Latvijas pārstāvi Eiropas Komisijā (EK) bez jebkādas procedūras un pēc politiskās piederības ir gan neētiski, gan pretrunā ar demokrātiskas valsts iekārtas principiem,” norāda Elksniņš.

Nākamā gada 31.oktobrī beigsies pašreizējās EK pilnvaras un pienāks brīdis, kad mainīsies 27 ES valstis pārstāvošie komisāri. Arī Latvijai būs jāvirza turpmākam darbam EK savs pārstāvis, un turpmākos piecus gadus ES komisārs no Latvijas būs augstākā ES amatpersona, kas nesīs mūsu valsts vārdu Eiropā, akcentē deputāts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+