×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. oktobris, 2015
Drukāt

Opozīcija neatbalstīs valsts budžeta projekta nodošanu komisijām

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimā pārstāvētās opozīcijas partijas rīt plāno balsot pret valsts budžeta projekta nodošanu izskatīšanai parlamenta komisijās, savukārt koalīcijas partneri sola atbalstu budžeta projektam un saistītajiem likumprojektiem.

Partijas “Saskaņa” frakcija rīt plāno balsot pret valsts budžeta projekta vērtēšanu parlamenta komisijās, aģentūrai LETA sacīja “Saskaņas” frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs. Urbanovičs žurnālistiem sacīja, ka “Saskaņai” ir dažādi viedokļi par likumprojektiem, kas saistīti ar nākamā gada valsts budžetu. Ir ieceres, kas izraisa šaubas – solidaritātes nodokļa ieviešana -, un tur “Saskaņa” “iepauzēs”. No vienas puses šī iecere ir “pagrieziens nedaudz pa kreisi”, bet piedāvājums ir tik ačgārns, ka neviens, izņemot Finanšu ministriju (FM), nav sajūsmā par to, teica politiķis.

Ir arī likumprojekti, par kuriem viss ir skaidrs, un starp tiem ir gan atbalstāmas ieceres, gan noraidāmas, turpināja “Saskaņas” līderis. Ņemot vērā, ka ir dažādi viedokļi par budžetu pavadošajiem likumprojektiem, tad arī pašu budžeta projektu “Saskaņa” neatbalstīs, sacīja Urbanovičs.

“Saskaņas” frakcijas sēdi šodien apmeklēja arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) un FM pārstāvji, kuri piedalījās diskusijā par nākamā gada valsts budžetu, tāpat ar valdības vadītāju un Iekšlietu ministrijas ierēdņiem runāts par bēgļu jautājumu. Iepriekš premjerministre tikās arī ar citām opozīcijas frakcijām.

Arī Latvijas Reģionu apvienība (LRA) balsos pret valsts budžeta projekta izskatīšanu komisijās, jo cita starpā tas balstīts uz jaunu nodokļu ieviešanas un dažādu tarifu celšanas pamatiem, aģentūrai LETA apliecināja LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dainis Liepiņš. Savukārt atsevišķu pavadošo likumprojektu nodošanu komisijām politiskais spēks varētu atbalstīt. Viņš akcentēja, ka būtu jāveic izmeklēšana, kāpēc saistībā ar budžeta veidošanu valdošā koalīcija nav novērsusi pievienotās vērtības nodokļa nemaksāšanu atsevišķās nozarēs, piemēram, krāsainā metāla tirdzniecības jomā. Politiķis pieļāva, ka, ņemot vērā valdošo politiķu iespējamo ieinteresētību šajos jautājumos, izmeklēšana drīzāk būtu jāveic Latvijas partnervalstu pārstāvjiem.

Tāpat partija “No sirds Latvijai” balsos pret iesniegto budžeta projektu, aģentūrai LETA sacīja partijas “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba. Atšķirīgs skatījums varētu būt par atsevišķu pavadošo likumprojektu virzību. Iepriekš politiskais spēks norādīja, ka 2016.gada valsts budžets nav vērsts nedz uz valsts attīstību, nedz stabilitāti. Valdības mērķis bijis iekļaušanās pieļaujamajā budžeta deficīta “rāmī”, un līdz ar to nav domāts ne par uzņēmējiem, ne iedzīvotājiem, ne valsti kopumā, pauda Sudraba.

Tikmēr valdošās koalīcijas frakcijas – “Vienotība”, Zaļo un zemnieku savienība, kā arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!’-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – sola atbalstu gan valsts budžeta projektam, gan saistītajiem likumprojektiem.

Kā ziņots, Saeima rīt lems par valsts budžeta projekta un saistīto likumprojektu nodošanu izskatīšanai parlamenta komisijās.

2016.gada valsts budžeta likumprojekts paredz, ka nākamgad ieņēmumi varētu augt līdz 7,37 miljardiem eiro, bet izdevumi – līdz 7,65 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2015.gada plānu likumprojektā paredzēts ieņēmumu palielinājums 114,2 miljonu eiro apmērā un izdevumu palielinājums – 183,2 miljonu eiro apmērā.
Iekšzemes kopprodukta (IKP) prognoze 2016.gadam ir noteikta 26,13 miljardu eiro apmērā. Pieļaujamais vispārējās valdības budžeta deficīts noteikts 1% apmērā no IKP.

2016.gadā Latvijas IKP augs par 3%, bet 2017.gadā un 2018.gadā – par 3,6%, prognozēts ceturtdien valdībā atbalstītajā Latvijas vispārējās valdības budžeta plāna projektā 2016.gadam.

Saeimā tiks iesniegti arī ar budžetu saistīti 24 pavadošie likumprojekti. Nākamgad paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu jomā, piemēram, solidaritātes nodokļa ieviešana labi atalgotajiem darbiniekiem, izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa režīma piemērošanā, pretēji iepriekš plānotajām netiks samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tiks palielināts neapliekamais minimums, kas tiks diferencēts, pieaugs akcīzes nodoklis alkoholam, naftas produktiem, elektroniskajām cigaretēm un smēķējamai tabakai, tāpat plānots palielināt azartspēļu nodokļu un nodevu apmēru.
Budžeta projektu un saistītās likuma izmaiņas galīgajā lasījumā Saeima vērtēs 30.novembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+