Foto – Shutterstock

Kam veselībā noder oranžais labums – ķirbis. Skaidro Vija Eniņa un Iveta Mintāle 0

“Vai taisnība, ka cilvēks ar paaugstinātu asinsspiedienu nedrīkst ēst vairāk par 180 g ķirbju dienā? Ķirbī esot daudz kālija, kas kavē D vitamīna uzsūkšanos kaulos. “GUNĀRS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja Iveta Mintāle šaubās, vai cilvēks ikdienā lieto tikai svaigus ķirbjus, turklāt tādā daudzumā, kas varētu nodarīt pāri veselībai. Ir dažādas nepamatotas diētas, kas iesaka ilgstoši ēst viena veida augļus vai dārzeņus, taču mērenībā, dažādībā un uzturā ar nelielu kaloriju daudzumu ir pats labums.

Cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu ārsti iesaka produktus, kuros ir daudz kālija un kalcija, jo kālijs vājina hipertensiju veicinošo nātrija iedarbību. Savukārt kalcijs ir viela, kam nepieciešams D vitamīns, lai pilnvērtīgāk uzsūktos kaulos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķirbis, kura sastāvā ir varš, dzelzs, magnijs un kālijs, kā arī C, E, PP un B grupas vitamīni, nav liegts nevienam, kuram tas garšo. Ķirbjus gan reti ēd svaigus – biežāk spiež sulu, kuras dzelteno krāsu nosaka karotīni, kas nepieciešami imūnsistēmas stiprināšanai. Diemžēl sula zaudē ķirbja cietās daļas galveno vērtību – šķiedrvielas.

Farmācijas doktore, asociētā profesore Vija Eniņa uzsver, ka ķirbis ir dārzenis, kura sastāvā esošās pektīnvielas sekmē holesterola izvadīšanu, saistot kaitīgās vielas. Turklāt tie īpaši ieteicami veciem cilvēkiem aterosklerozes un paaugstināta asinsspiediena gadījumā. Piedevām tie satur maz kaloriju!

Tautas medicīnā svaigus ķirbjus (līdz 0,5–1 kg dienā vai vienu sulas glāzi dienā) lieto, lai stimulētu vielmaiņu, palīdzētu prostatīta, nieru, urīnizvadceļu, aknu slimību, artrītu, podagras, vēdera aizcietējumu gadījumā.

Visām ķirbja daļām – ziediem, stīgām un mizai – piemīt ārstnieciskas īpašības. Medicīniski pierādīta ir ķirbja sēklu vērtība. Tās noder parazītisko tārpu – lenteņu, cērmju un spalīšu – izdzīšanai. Galvenā aktīvā viela atrodas sēklapvalka zaļganajā plēvītē. Sēklas var droši lietot gan bērni, sākot no divu gadu vecuma, gan veci un smagas slimības pārcietuši cilvēki, grūtnieces un sievietes, kuras baro ar krūti. Vīriešiem ķirbju sēklu eļļa palīdz ārstēt priekšdziedzera iekaisumu.

Tautas medicīnā ķirbju sēklas izmanto kā diurētisku un žultsdzinēju līdzekli aknu, nieru, urīnizvadorgānu slimību, tūskas gadījumā un pret vēdera aizcietējumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.