×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. maijs, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Kādas uzvaras simbols tad īsti ir Georga lentīte? (21)

Foto - LETAFoto - LETA

Nepatikšanās pērn nokļuva kāds Krievijas tūrists, kurš pie savas ceļasomas bija piespraudis izteiksmīgu oranži melnu banti – līdzīgu tai, ko pie mums dēvē par Georga lentītēm. Kādā Rietumeiropas lidostā šo somu ievēroja satraukta pasažiere, kura atcerējās, ka šo lentīti nesen redzējusi televīzijā un to nēsājuši Doņeckas teroristi, kas tiek turēti aizdomās par Malaizijas lidmašīnas notriekšanu. Satrauktā sieviete par savu novērojumu steidza ziņot lidostas drošības dienestam, kas aizdomīgo somu nekavējoties konfiscēja, bet “vainīgo” Krievijas tūristu aizturēja un nopratināja. Vēlāk viņš, protams, tika atbrīvots, taču ir aizdomas, ka iepriekšminēto rotājumu turpmāk nekad vairs nelietos, vismaz ne ārpus savas valsts.

Krievijā Georga lentīte pēdējos gados ieguvusi tādu kā kulta statusu un tiek uzskatīta par 9. maija svinību neatņemamu sastāvdaļu. Patiesībā ar Otro pasaules karu tai ir diezgan epizodiska saistība. Cariskās impērijas laikā šis oranži melnais krāsu salikums tika lietots kā Sv. Georga (Jura) ordeņa lente, ko pēc boļševiku apvērsuma, protams, nesaglabāja. Vēlāk gan šis pats krāsu salikums tika izmantots kā Staļina ieviestā Slavas ordeņa elements, taču tam ne tuvu nebija tāds ideoloģiskais svars kā mūsdienu Krievijā, kur Maskavas Sarkanajā laukumā tiek izvesti jaunākā ražojuma tanki ar oranži melnām svītrām uz sāniem, bet Krievijas parlamenta deputāti sola pieņemt likumu, kas bargi sodīs lentītes “apgānītājus”.

Tikmēr Krievijas radio “Eho Moskvi” žurnāliste Jūlija Latiņina Georga lentīti sauc par “falsifikāciju”, jo ar tādas krāsas karogu Otrajā pasaules karā neesot cīnījušies. “Kādas uzvaras simbols tad īsti ir Georga lentīte? Vienīgais karš, kur tas tiešām tiek izmantots, ir nepasludinātais karš Donbasā. Tas bija karš, kurā mēs (Krievija) notriecām “Boingu”, savedām Donbasā visādus margināļus, kuri ar saucieniem “Mēs glābsim jūs no ukraiņu fašistiem!” aplaupīja vietējos iedzīvotājus. (..) Vienīgais šā kara mērķis bija ieriebt Ukrainai.” Žurnālisti aicina Krievijas tautu izlemt, kurā karā tad viņi svin uzvaru.

Šis pamatotais aicinājums tomēr diez vai tiks saklausīts. Tāpēc oranži melno histēriju diemžēl nāksies pārdzīvot arī tepat Rīgā, kur 9. maijs atkal vairāk atgādina varas un pārākuma izrādīšanu (un arī tad galvenokārt tāpēc, lai ieriebtu tiem, kurus tas kaitina), nevis piemiņas dienu.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Cara armijā Georga ( Svētā Jura) krusti ar šīm lentītēm bija jaunako dienesta pakāpju drosmes un varonības medaļas I-IV pakāpe . Virsniekiem tādas nepiešķīra. Visu četru Georgiju kavalieris , izpelnījās visaptverošu sabiedrības cieņu. Pat maršalam Žukovam, bija 2 vai 3 Georgija krusti, kad viņš bija kareivis un unteroficieris 1. pasaules kara laikā. Domāju , ka ir žurnālisti , kas neiedziļinoties vēstures lappusēs visu sadala tādās kategorijās : ,, Kas nav ar mums, tas ir pret mums” . Šo tēzi mīlēja atkārtot un pielietot praksē Josifs Staļins. Ceru , ka mēs XXI gadsimtā nesekosim viņa paraugam.

 2. Tā saucamo “gvardes lenti” padomju laikā, kad tika ieviesta Uzvaras diena, arī visai aktīvi izmantoja, taču nevienam nenāca prātā rotāties ar reālām lentām. Bija plakāti, svētku atklātnītes – ne vairāk. Pašreiz, tā sauktajai Georga lentei, kuru tik psihopātiski aktīvi izmanto Krievijā un citur, patiešām ar Lielo Tēvijas karu nav nekāda sakara, vienkārši – “gvardes lenta” patiešām bija padomju karavīru goda zīme. Tagadējā Krievija atjauno ne jau PSRS, bet gan Krievijas impēriju. Tur tā starpība. Uzvaras dienu kā svētkus iedibināja jau 1945. gadā, taču sākot no 1948. gada tā atkal nebija brīvdiena. Tikai 1965. gadā Brežņevs par godu uzvaras 20. gadadienai padarīja to par vienu no svarīgākajiem svētkiem PSRS, ieviešot no jauna brīvdienu un sākot rīkot militārās parādes.

 3. ir jau latvijā portāli Atbildēt

  kas atbalsta kremļa rējējus: nra šinī sakarā rakstošos neaiztiek, bet pretmaskaviskos komentārus veikli nodzēš…

 4. Manāmi redzams, ka krieviski rakstošie nav lasījuši pat vēstures grāmatas. Georga lentītes ir aizgūtas no cariskās Krievijas – no Svētā Jura krusta. Komunistu vieni no pirmajiem upuriem bija šo apbalvojumu nēsātāji…

 5. Гражданская позиция Atbildēt

  Советую автору и комментаторам вспомнить цвета какого флага были на рукавах у латышских шуцманов,полицаев и легионеров Waffen SS,которые жгли,расстреливали и насиловали женщин,детей и стариков.

  • Ieteiktu atcerēties kādās krāsās bija uzšuves Vlasova armijas karotājiem.Viņi cīnijās vācu pusē.

  • Parastais standarts – tās violetās cepures tās labās un pārējie pat ar tām zaļajām un zvaigznēm un tas citu valstu formās ir tie sliktie…
   Vajadzētu no tā propogandas un kino stereotipa kāpt ārā un sākt reāli vērtēt apkārtējo pasauli – karš tā nav izklaide ne vienai no pusēm… un vajadzētu pieminēt kara upurus ar klusumu kara kapsētās – kā to dara par Pirmo pasaules karu – kurā neviens tā arī neuzvarēja – tikai zaudēja. tas pats arī par Otro pasaules karu…bet te vienas valsts lielība ar vel lielāku varbūtību to atkārtot…

  • Iesaku nebūt **un latviešu vietnē rakstīt latviski.

   • Histērija šie pseido žurnālisti un pseido vēsturnieki mani laimīgu 🙂 izlasīt un saprast, cik daudz viņi ir stulbi un uskoloby, apzinoties tās vēsturi nemaz nerunājot vēsturi citās valstīs. 3 abzacus, bet tie ir pievilkts tik daudz dezinformācijas un maldi, ka bez smaidu lasījumā tas nav iespējams. Diskurss par Geogievskoy lentē gludi 🙂 parbrauce īsais kurss vēsturē lentes, tad teroristiem, Boeing, Donbas … un jaku, Putins 🙂 aizmirsts 🙂 Labāk Māris diktators, slepkava, nodevējs savai tautai, melis Ulmanis teicis vai Cukurse: ), vai viņa netīrās veļas nevēlas rakt labāk citā pokapatsya :)))))) … Lai Lai … Mopsis Mopsis rej zilonis iet 🙂

   • пилсонис Atbildēt

    fašizms – vispārēja nosaukums ekstrēmo labējo politisko kustību ideoloģiju un atbilstošo pārvaldes formu ir diktatorisks veids , kas ir raksturīgākās iezīmes militaristic nacionālisma ( visplašākajā nozīmē), anti – komunisms , ksenofobija , revanchism un šovinisms mistisks kults līderis , necieņu vēlēšanu demokrātiju un liberālismu ,ticība varas elites un dabiskā sociālajā hierarhijā , statism , un dažos gadījumos , genocīds///vis ka tev ir…Jūs vēlaties, lai šķistgudrs…a ne sanak :)))

    • bija aizrunājies jau tik tālu,ka cepumu dalīšana ukraiņu maidanā esot tiešs apdraudējums Krievijai un krieviem!!!

  • Истерия этих псевдо журналистов и лже историков меня радует 🙂 читаешь и понимаешь на сколько они тупы и усколобы в знании своей истории не говоря об истории других стран. В статье 3 абзаца но в них засунуто столько дезы и бреда что без улыбки читать ЭТО не возможно. Рассуждение о Геогиевской ленте плавно 🙂 перетикает в краткий курс истории ленты, потом террористы, боинг, Донбас…а як же Путин 🙂 забыли 🙂 Вы бы лучше Марис о диктаторе , убийце,предателе своего народа, лгуне Ульманисе рассказали или о Цукурсе 🙂 или в своем грязном белье копаться не хочете, лучше в чужом покапаетесь :)))))) …лай моська лай…моська лает слон идёт 🙂

   • redzu,ka tev būs nepatikšanas.Precīzi datumu nepateikšu,bet būs.tavi rakstu darbi ir pārdrošs lēciens tumsā.

   • **, tu labāk runā par būtību, citādi tava zākāšanās ir tukša skaņa.

    • 🙂 ja es ** tu esi **:) vis ko tu var///blblbla

     • Pirmkārt, ne jau es uzbāžos ar savu valodu valstī, kur valsts valoda nav latviešu valoda. Tu to dari – tā ir vai nu derdzīga necieņa, vai arī nacisms, uzskatot, ka krievu valoda stāv pāri visam.
      Otrkārt, tev nav sajēgas, ko nozīmē fašisms. Fašisti bija tikai Itālijā, Vācijā bija nacionālsociālisms. Kremļa propaganda izvēlējās saukt visus par fašistiem, jo kā gan tas izklausītos, ka vien sociālisti karo ar citiem sociālistiem? 🙂

     • ka koreni cītīgi lasa LA un pat mēģina rakstīt latviski.!

   • Kādas valsts tas ,,pilsonis” ,kurš neprot rakstīt un izteikt savu domu ne krievu valodā,ne latviešu,jāsāk viņam iet skolā un iemācīties kārtīgi vismaz vienu no šīm valodām.

  • Пропагандистская брехня! Leģionāri cīnījās frontē un ar civīliedzīvotāju slepkavošanu šīm vienībām nav sakara. ..
   Padomju noziegumi 2. pasaules karā ir 240 000 pēc izvarošanas nogalinātu sieviešu un bērnu Austrumeiropā.

  • …tak shto vi hiteli..posle togo..shto polovinu Latviji v Sibirj otpravili ” osvobiditeli” jesho do 1941. Konechno polovina Latushey poshitala..shto ludshe s nemcem chem etimi..kotirije ubili tvoih predkov tolko za to..shto on hirosho zhil.. Latisham nechego bilo predatj…oni srozhalus za Latviju. Zlo bilo i Gitler i Stalin- Oba,dla Latviji. Eto pinjatno ,geopolitika. No nashjot deistvutelno predatelei..russkih shulcov i starost..vlasovcov i td. bilo bolshe chem vsja Latvija v 1941.godu.meste vzhataja. Nehren chysh nestji.

 6. Tāpēc oranži melno histēriju diemžēl nāksies pārdzīvot arī tepat Rīgā, kur 9. maijs atkal vairāk atgādina varas un pārākuma izrādīšanu (un arī tad galvenokārt tāpēc, lai ieriebtu tiem, kurus tas kaitina), nevis piemiņas dienu.
  Labi teikts un tas vaboļu lentas vairāk atgādina agresiju no kaimiņvalsts sākot no Austrumeiropas ”atbrīvošanu” ar 1945. gadu, kad ”aizmirsa” atbrīvotās zemes atstāt… Tā ir zīme – es agresors un Staļins ir manas ideoloģijas tēvs un Putins – prezidents…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+