Latvijā
Politika

Premjera biroju vadīs Kučinska līdzgaitnieks no Tautas partijas laikiem6


Kad pēc daudzām pārbaudēm un skandāliem 2010. gadā beidzot skolēnu autobusi bija iegādāti, toreizējais VRAA direktors Māris Krastiņš pats izmēģina, cik ērti tajos jutīsies audzēkņi.
Kad pēc daudzām pārbaudēm un skandāliem 2010. gadā beidzot skolēnu autobusi bija iegādāti, toreizējais VRAA direktors Māris Krastiņš pats izmēģina, cik ērti tajos jutīsies audzēkņi.
Foto – Karīna Miezāja

Šodien Ministru prezidenta amata kandidāts Māris Kučinskis solījis iepazīstināt ar sava biroja sastāvu. Valdības apstiprināšanas gadījumā premjera biroju varētu vadīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks un VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes loceklis Māris Krastiņš, ziņo aģentūra LETA.

Premjera amata kandidāts Krastiņu esot izvēlējies, ņemot vērā viņa pieredzi valsts pārvaldē un politisko procesu pārzināšanu. Abas amatpersonas jau iepriekš strādājušas vienā komandā – ap 2006. gadu, kad Kučinskis bija reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs, Krastiņš ieņēma šīs ministrijas parlamentārā sekretāra amatu. Tolaik abi bija nu jau likvidētās Tautas partijas (TP) biedri.

Krastiņš bijis arī TP Rīgas nodaļas vadītājs un no šīs partijas rindām vairākkārt kandidējis gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta un Rīgas domes vēlēšanās, bet bez īpašiem panākumiem. Tomēr Saeimas deputāta amatā viņš pāris reizes paguvis pastrādāt ar tā saukto “mīksto mandātu”. Astotās Saeimas laikā viņš aizstāja par ministru kļuvušo Ati Slakteri, bet devītajā sasaukumā – Arti Pabriku. Ar Pabrika atgriešanos parlamentā 2007. gada novembrī Krastiņš zaudēja deputāta mandātu, bet jau nākamajā mēnesī atgriezās darbā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā ­(RAPLM), ko tobrīd vadīja cits tautpartijieties – Edgars Zalāns. 2009. gada oktobrī viņš tika iecelts par Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) direktoru un šo amatu ieņēma līdz pat 2012. gadam, kad ierēdņu rotācijas ceļā tika pārcelts par izpilddirektoru Elektronisko sakaru direkcijā. Krastiņa darbošanās VRAA palikusi atmiņā ar šaubīgo skolas autobusu iepirkumu, ko finansēja Latvijas–Šveices sadarbības programma. Aģentūra bija atbildīga par šā projekta realizāciju, bet vairāki mediji toreiz pauda aizdomas, ka konkursa nolikums īpaši sagatavots tā, lai tajā uzvarētu konkrēts piegādātājs. Turklāt kā papildu prasība bija izvirzīts nosacījums, ka autobusiem jābūt oranžā krāsā. Tas radīja aizdomas par mēģinājumu priekšvēlēšanu laikā reklamēt TP, kuras vizuālā identitāte balstījās uz oranžo krāsu. Tomēr atbildīgie dienesti nekādus pārkāpumus nekonstatēja un iepirkums varēja turpināties. Konkursā uzvarēja “Mercedess-Benz” Latvijas pārstāvji SIA “Domenikss”, kā arī vairāki mazāki uzņēmumi un 2010. gadā mācību iestādes beidzot saņēma pirmos autobusus. 2014. gadā Krastiņš kļuva par VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes locekli, bet kopš pagājušā gada novembra strādā arī VARAM par valsts sekretāra vietnieku informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos.

Iepriekš jau rakstīju, ka premjera biroja vadītāja amatam ieteikts arī diplomāts Aivis Ronis. Tomēr viņa kandidatūra esot noraidīta.

Ministru prezidenta padomnieks tautsaimniecības jautājumos varētu būt pašreizējais Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas vecākais konsultants Artis Grinbergs. Par Kučinska veidotā kabineta apstiprināšanu Saeima varētu lemt jau rīt, 11. februārī.

LA.lv