Kultūra
Mūzika

Orķestra un ērģeļu saspēle Rīgas Domā0


Ainārs Rubiķis.
Ainārs Rubiķis.
Foto – Jānis Porietis

Jau tradicionāli orķestris “Rīga” augustā aicina uz koncertiem Rīgas Domā. 15. augustā koncertā “Bahs, Respīgi, Ravēls” pie orķestra diriģenta pults būs pasaules slavu guvušais latviešu diriģents Ainārs Rubiķis. Koncertā piedalīsies arī ērģelniece Vita Kalnciema. Programmā izskanēs J. S. Baha, M. Ravēla mūzika un O. Respīgi monumentālais darbs “Katedrāļu logi”.

Augusta koncerti Rīgas Domā orķestra “Rīga” sniegumā notiek kopš 2009. gada un ir kļuvuši par ilgnoturīgu tradīciju tieši klausītāju lielās atsaucības dēļ. Šim koncertam piešķirts īpašs skanējums, programmā iekļaujot gan orķestra izpildītu mūziku, gan ērģeļdarbus. Šogad jāizceļ iespēja koncerta klausītājiem aplūkot Rīgas Doma ērģeļu restaurēto prospektu, kas pēc 20 gadus ilgas atjaunošanas kopš šī gada pavasara ir pilnībā atguvis savu krāšņo skatu. “Man kā orķestra “Rīga” mākslinieciskajam vadītājam un galvenajam diriģentam ir patiess prieks, ka ar Aināru Rubiķi esam izveidojuši noturīgu sadarbību. Muzicējot ar viesdiriģentiem atsevišķās programmās, orķestris allaž iegūst jaunas kvalitātes. Koncerta “Bahs, Respīgi, Ravēls” centrālais skaņdarbs ir Otorīno Respīgi “Katedrāļu logi”, kurā orķestris parādās visā savā tembrālajā krāšņumā. Saspēlē ar ērģelēm plašajās Rīgas Doma velvēs tas klausītājiem sniegs vēl nebijušu muzikālu pieredzi,” stāsta orķestra mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns.

Itāļu komponista O. Respīgi četrdaļīgais opuss “Katedrāļu logi” (“Vetrate di Chiesa”) sacerēts 1922. gadā un attēlo vairākus baznīcu logu vitrāžās izmantotus Bībeles sižetus, piemēram, erceņģeli Sv. Mihaelu un Jēzus vecāku došanos uz Ēģipti. Programmā skanēs arī J. S. Baha Pasakalja un fūga do minorā, ko orķestrējis O. Respīgi, un Ravēla “Pavana” orķestra sniegumā.

Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis atzīst, ka viens no viņa dzīves vadmotīviem ir savu ideālu nenodošana un godīgums pašam pret sevi. Muzikālā vadītāja darbs nav tik vienkāršs, kā viņam sākumā šķitis, – tā ir diplomātija, psiholoģija un darbs ar cilvēkiem.

A. Rubiķis ir pasaulē pieprasīts simfonisko orķestru diriģents, kura darba gaitas viņu aizvedušas gan uz Novosibirsku, kur, būdams Novosibirskas Valsts akadēmiskā operas un baleta teātra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, guvis panākumus visas Krievijas mērogā, gan uz Berlīni. Viņš diriģējis arī Čikāgas Liriskajā operā, Bāzeles teātrī un Somijas Nacionālajā operā.

 

15. VIII 19.00 Rīgas Doms

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5 līdz 20

 

LA.lv