×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Ornitologi aicina neatbalstīt biodegvielas apjomu palielināšanu (9)

LETALETA

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) atklātā vēstulē aicina Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) neatbalstīt biodegvielas ražošanas apjomu palielināšanu, jo tas veicina badu pasaulē.

LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus vēstulē valdības vadītājam norāda, ka Eiropas Savienības valstu līderu lēmums par no zemes iegūtās biodegvielas daudzuma limitēšanu būs ļoti svarīgs, jo tas ietekmēs pārtikas cenu pieaugumu Eiropā un visā pasaulē, kā arī zemes īpašumtiesības un pasaules mežu izciršanu. Tāpat viņš aicina aizdomāties, ka gandrīz visa biodegviela tiek ražota no kultūraugiem, kas ir nozīmīgi pasaules iedzīvotājiem, īpaši laikā, kad 800 miljoni zemes iedzīvotāju cieš badu.

“Ja nebūtu pašreizējo Eiropas Savienības biodegvielas mērķu, pārtikas cenas Eiropā tādai pārtikai kā augu eļļa 2020.gadā būtu 50% zemākas nekā patlaban un pārējā pasaulē tās samazinātos par 15%,” uzsver Ķerus.

Premjera uzmanība tiek vērsta uz to, ka lielākā daļa biodegvielas nemaz nenodrošina oglekļa dioksīda emisiju samazināšanos, kas ir subsīdiju pamatojums, bet pieprasījums pēc zemes platības, lai nodrošinātu Eiropas Savienības biodegvielas mērķu sasniegšanu, rada lielu apdraudējumu videi, dzīvajām būtnēm un lauku sabiedrībai. Ķerus kritizē Eiropas Savienības Padomi, kas it kā vēloties pieņemt daudz vājākus noteikumus, kas nenoteiks ierobežojumus kaitīgajai biodegvielai un neliks aprēķināt katras konkrētas biodegvielas kopējo, tostarp slēpto, ietekmi uz klimata izmaiņām.

Ornitoloģijas biedrība aicina premjeru rīkoties, lai uzlabotu biodegvielas politiku Eiropas Savienībā, jo patlaban tai ir graujoša ietekme uz vidi, dabu un sabiedrību. Premjers tiek aicināts personīgi un publiski iestāties par tādas biodegvielas aizliegšanu, kas konkurē ar pārtiku un kuras pilnā ietekme uz vidi netiek novērtēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. piekrītu – (Sīlis, žagata 14. novembris, 2013 19:04), ka tas ir Gazproma rokudarbs, bet
  “Tāds nesakarīgs raksts. Gazpromam varētu patikt, bet par putniem rakstā nekas nav minēts”

 2. Biodegvielas ražošanai tās patreizējā izpratnē nav jēgas,rēķinot,cik tur aiziet fosilā degviela.

  • Sēdies divi un pārrēķini vēlreiz.1 ha izlieto 120 litrus degvielas nokuļ 3,5 tonnas ziemas rapša,iegūst 40 % eļlas, rēķini tālāk pats.

 3. Jāpaļaujas uz rakstītāja zināšanām, kalkulācijas formulas un dati droši vien būtu manai saprašanai sarežģīti… Vienu gan zinu droši, ka rapšu lauku dzeltenums mūsu ainavā “griež pat acīs”, nerunāsim par degunu…

 4. Pareizi,vajag atbalstīt sīksaimniecības, lai tās pāraug par vidējo šķiru. Un rezultātā saņemsiet ekoloģiski tīru latviešu pārtiku, bāzi Latvijas genofonda atjaunošanai. Un mājās atgriezīsies daļa lauku jaunatnes, lai strādātu savu vecāku saimniecībās.

  • tas nav izdevīgi diemžēl zemnieku saeimas bosiem!! viņiem vajag iznīdēt sīksaimniecības, lai sagrābtu zemi, lai indētu latviešus ar ķīmiju sazāļotu labību un rapsi… un jaunatne viņiem vajadzīga kā kalpi, kas rukā viņu laukos par grašiem… pa nožēlu ZM toi atbalsta ar Sratujumu prieksgalā

 5. Tas, ka 800 miljoni pasaules iedzīvotāji cies badu , ir mākslīgi radīts izcils biznesa projekts. Iemesla badam nav, ir tikai biznesa intereses. Ja tā nebūtu, tad nebūtu iespējamas dažādas kvotas un citi ierobežojumi. Pareizi izmantojot zemes resursus, bada likvidēšanai nav šķēršļu, izņemot visādas PTO un citas bandītiskas organizācijas , tajā skaitā ANO.

 6. Tāds nesakarīgs raksts. Gazpromam varētu patikt, bet par putniem rakstā nekas nav minēts

 7. Vaacu TV zinjoja, ka lielas firmas uzpeerk Vaacijaa un Austrumvaacijaa lielas lauku platiibas, lai audzeetu uz taam graudaugus: Miezhus, rudzus, kvieshus. To cena jau saakusi strauji celties , audzeeshana ir izdeviiga. Bet deelj aarkaartiigi lielaam zemes cenaam, piem. 4000 € vietaa pat 20 000€ parastie vaacu zemnieki zemi vairs nespeej nopirkt. (Zemes cena ir par 1 ha).

Draugiem Facebook Twitter Google+