×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
22. maijs, 2015
Drukāt

Ornitologi satraukti par dabas daudzveidības mazināšanos (5)

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

Latvijas Ornitologu biedrība (LOB) ir satraukusies par jaunākajiem Eiropas dabas stāvokļa datiem, kas liecina par dabas daudzveidības mazināšanās tendencēm.

Saskaņā ar šonedēļ publicēto Eiropas Vides aģentūras pētījumu dabas daudzveidība Eiropā turpina samazināties, vienlaikus gan Eiropas Savienības (ES) aizsargājamo dabas teritoriju tīkls “Natura 2000” palīdz stāvokli uzlabot, informēja LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Patlaban 52% Eiropas putnu sugu ir labvēlīgā aizsardzības stāvoklī, kas nozīmē, ka tām ir stabila vai augoša populācija, bet 17% sugu ir apdraudētas. Kā galvenais apdraudējums putnu sugām ir minēts lauksaimniecība un dabisko apstākļu pārveidošana. No ES īpaši aizsargājamām putnu sugām 40% ligzdojošo populāciju vērojams ilgtermiņa pieaugums, bet, vērtējot visas ligzdojošās sugas kopā, pozitīvas tendences ir tikai 31% sugu.

Vēl sliktāks ir ES īpaši aizsargājamo biotopu un sugu stāvoklis, jo tikai 16% ES Biotopu direktīvā iekļauto biotopu un 23% sugu ir labā stāvoklī. Vissliktākajā stāvoklī ir purvu, kāpu un zālāju biotopi. Kā galvenais drauds ir minēts lauksaimniecība.

Ķerus uzsver, ka jaunākie dati ir apliecinājums tam, ka ir nepieciešams darīt vēl vairāk, lai nodrošinātu sugu un dzīvotņu aizsardzību. Viens no risinājumiem būtu pilnvērtīga ES Putnu direktīvas un Dzīvotņu direktīvas īstenošana, jo jau līdzšinējā pieredze norādot, ka mērķtiecīgi dabas aizsardzības pasākumi strādā, turklāt tiem ir pozitīva ietekme ne tikai uz mērķa sugām.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Rolands Vītus, Valkas pagastā Atbildēt

    Sākusies apzināta Latvijas dabas iznīcināšana Latvijas valsts mežu virsvadībā.Izveidota jauna mežu kopšanas sistēma, kas balstās uz dīvāna zinātnieku izveidotajiem meža attīstības principiem!. Notiek jaunaudžu un briestaudžu kopšana , pilnībā izcērtot pamežu un tā saukto otro stāvu. Jaunaudžu kopšanas gadijumā tiek izcirsti visi koki, kas nav pamatsuga- pīlādži, irbenes, pat tad,m ja šie koki netraucē pamatsugas ((priedes)augšanai. Acīmredzot, pīlādžogas ir ļoti kaitīgas , arī irbeņu ogas indē Latvijas dabu! Man pirmo reizi daudzu gadu laikā pirmo reizi nācās nācās pieredzēt negaidītu pārsteigumu, Ik pavasariai no marta beigām līdz maija vidum ik rītu priecājos par rubeņu “burbuļošanu “tuvākajā apkārtnē, redzēju šos putnus, kas nemaz nav tik bailīgi. Pēc pagājušā gada rudens meža “kopšanas” šajā pavasari viss ir kluss kā kapā! Mežš sakopts, koki guļ sagāzti krusu šķērsu, tik rubeņu dziesmu nedzird! Bet varbūt tā ari vajag, varbūt mēs to visu godīgi esam pelnijuši?

  2. joprojām zāģē kokus un posta putnu ligzdas, kāpēc to nekontrolē un bargi nesoda?

  3. tas ir eiropā mums tādi s ū d i nedraud

  4. 50 shades of black Atbildēt

    …. nekas drīz būs kvotas tad būs nēģeriskā daudzveidība …

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.1
Alūksne +17.8
Daugavpils +18
Saldus +20.1
Liepāja +20.6
Jelgava +18.6
Ventspils +22.4
Limbaži +18
Madona +17.6
Rēzekne +18.4
Draugiem Facebook Twitter Google+