×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. aprīlis, 2014
Drukāt

Ortopēdiskais matracis nav panaceja (3)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

“Gribētu vairāk uzzināt par divpusējo (ziemas un vasaras) ortopēdisko matraci. Vai tas domāts galvenokārt cilvēkiem ar mugurkaula vainām, vai arī uz tā var gulēt bērni?”
 Regīna Kārsavā

Ortopēdiskajam matracim katra atspere ir savā čauliņā, un tas pielāgojas ķermeņa anatomiskajai formai, saglabājot mugurkaula dabisko izliekumu miega laikā. Taču šāds matracis neārstē – tas palīdz daudzu slimību (hipertonija, aritmija, muskuļu sāpes, kuņģa čūla, skolioze, radikulīts, neiralģija, bezmiegs) profilaksē un ieteicams, lai saglabātu dabisku mugurkaula izliekumu miega laikā. Uz tā guļot jebkurā stāvoklī – uz sāna vai uz muguras –, mugurkauls neieliecas un nepārbīdās skriemeļu un mugurkaula diski, nedeformējas muskuļi un saites, nesaspiežas nervu šķiedras un asinsvadi.

Ja matracis nepielāgojas mugurkaula izliekumam, nervu impulsi no muguras smadzenēm netiek pilnībā aizvadīti uz pārējiem orgānu audiem un muskuļiem. Muskuļu sasprindzinājuma dēļ pasliktinās asinsrite un limfas plūsma. Tas savukārt izraisa sāpes vai slimību saasinājumu, pasliktinās miegs, un no tā cieš pašsajūta.

Vertebrologs Artis Gulbis šaubās, vai uz tāda matrača pilnīgi veselam cilvēkam vajadzētu gulēt katru nakti. Ir slavējami, ka tas saglabā cilvēka ķermeņa anatomiskos izliekumus, taču, guļot vienā pozīcijā, ķermeņa mīkstie audi tiek nospiesti un audos nenotiek pilnvērtīga asinsrite un vielmaiņa.

Svarīgi panākt ķermeņa masas un matrača atbilstību – jo korpulentāks cilvēks, jo vajadzīgs cietāks matracis. Tomēr arī cilvēkiem ar nelielu ķermeņa svaru jāguļ uz pacieta matrača, lai ķermenis tajā neiegrimst kā pēlī, taču pavisam cieta guļvieta kā koka lāva arī neder. Jāņem vērā, ka nepiemērota – pārāk mīksta – guļvieta bērniem deformē mugurkaulu un veido nepareizu stāju. Par ļaunu nenāk matrača izvēli apspriest ar ģimenes ārstu vai pediatru.

Ārsts neiesaka izmantot piedāvātos matračus, kas ļauj cilvēkam miegā negrozīties no viena sāna uz otru. Lai būtu laba asinsrite, cilvēkam naktī ir jāgrozās! Guļot vienā pozīcijā, mīkstie audi tiek nospiesti, tādēļ, neraugoties uz matrača spēju pielāgoties ķermenim un saglabāt anatomiskos izliekumus, šāda guļvieta nav īsti piemērota fiziski attīstīta un vesela cilvēka organismam.

Vertebrologs Edmunds Kārkliņš pieaugušajiem iesaka sev piemērotāko matraci nolūkot, ņemot vērā tā kvalitāti, ražošanā izmantotās tehnoloģijas, materiālus, izmēru un cenu. Izvēles kritēriji katram cilvēkam ir individuāli, un nevar kādu noliegt vai ieteikt vienu vienīgo no daudziem.

Ortopēdiskie matrači var izmaksāt diezgan dārgi, jo atšķiras gan to augstums, gan izmantotie materiāli un kvalitāte.

Turklāt jāņem vērā, ka ar laiku jebkurš matracis tiek izgulēts. To ietekmē gan lietošana, gan kopšana un uzglabāšana. Matracis palaikam ir jāmaina, lai tas kalpotu kvalitatīvam miegam un precīzi atbalstītu ķermeni, neradot nepatīkamas emocijas un blakusparādības.

Pērkot jaunu matraci, tas obligāti jāizmēģina, lai atrastu sava ķermeņa svaram un gulēšanas īpatnībām piemērotas cietības preci.

Matrači ar tā saukto ziemas un vasaras pusi nozīmē to, ka, pagriežot vienu vai otru pusi, iespējams mainīt matrača cietību.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Šnobeļa prēmiju šī DAIKTA izgudrotājam, ja kaut viens vienīgs ar to spējis izārstēt kuņģa čūlu!

  2. Paldies dakter. Bet man der tikai ciets kā koka lāva guļamais. Man ar tiem izliekumiem problēma. Un tad tā cietā koka lāva izstiepj pa nakti taisnu, kas dienu pa dārzu un mūžīgos darbos saliecies. Uz dormeo man jau ap vieniem naktī iestājās bezmiegs. Sajūta ka esmu izsutusi un nav ko elpot.

  3. Regīna, Tu esi reklāmas upuris. Tas dormeo ir tāds sūc, ka lielāks par viņu var būt tikai sūc. Ziema/vasara nozīmē to, ka vienā pusē ir vilnas materiāls. Bet citādi – stāstu no pieredzes: manā īpašumā Kārsavā nonāca nejauši šāds matracis – vienguļams. Tikko svētkos sabrauca ļaudis – domāju izmēģināt. Gulēju pati, kamēr viesi man’āapartamentā. Divas šausmu naktis. Matracī iegrimsti kā vatē, svīsti, sajūta, ka izsusti. Pēc 2 naktīm tā pavadītām varu teikt – ja irproblēmas ar mugurkaulu, kā man skolioze, tādāgulētnedrīkst. Nepareizā forma pastiprinās. naktis gulēju slikti. Un domāju – ka tie sviedri tā arī iesūcas matracī un tur paliek. Mugurkaula deformācijas garantētas. Ja gribatbērnamn labu, tad uztaisiet viņam cietu gultiņu ar vilnas matracīti. Vilnas matrascīti pirku priekš sevis Kārsavas tiorgī. Agrāk uz tirgu braica Vallija, kura pati savā saimniecībā audzē aitas un vilnu pārstrādā un šuj matračus, segas, spilvenus, bērnu ratiņu matracīšus, un kombinezonus. Tzkārsta vilna. Tā es pie viņas sapirku segas, spilvenus matračus. Vairs viņa nebrauc uz tirgu, jo ceļš tāls. Pagājušajā vasarāsatiku viņu Krāslavas pilsētas svētkos – viņai ārzemnieks , kurš pirms 2 gadiem bija viņas saimniecībā Robežniekos, ar manu tulkošanas palīdzību, nopirka 2 zīdaiņu kombinezinus, jo zināja ka tie natur product. Vallijas mājas lapas adrese http://www.latvilna.lv. Darbnīca ir Indrā – pa Ziemsvētkiem aizbraucu ekskursijā pie viņas speciāli. Nekropļojiet bērnam stāju ar dormeo. Vilna regulē gan mitrumu, gan gaisu, gan siltumu nodrošina.

Draugiem Facebook Twitter Google+