Ošlejs: Inflāciju dzīs pārtikas cenas pasaulē 0

Inflāciju dzīs nevis degvielas izmaksas, bet gan pārtikas cenas pasaulē, komentārā laikrakstam “Dienas Bizness” norāda uzņēmējs un ekonomists Jānis Ošlejs. Dzirdēti apgalvojumi, ka, strauji palielinoties degvielas cenām, ir sagaidāms arī būtisks patēriņa cenu jeb inflācijas kāpums.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Protams, lai jebkuru preci radītu, ir nepieciešams izmantot transporta pakalpojumus, kā arī nereti degviela tiek tērēta pašā ražošanas procesā. Tādējādi ir skaidrs, ka bez šā produkta gluži iztikt nevar. Tomēr nevajag arī pārspīlēt tās nozīmi – ražošanas procesa izmaksās degvielas īpatsvars ir 3%5% apmērā, skaidro ekonomists.

“Citiem vārdiem sakot, degvielas cenas, protams, atstāj iespaidu uz ekonomiku kopumā, bet ne lielu,” norāda Ošlejs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš akcentē, ka Latvijā liels īpatsvars inflācijas grozā ir pārtikas precēm. Turklāt Latvija ir cenu uzņemošā, nevis cenu nosakošā valsts. Respektīvi, Latvija nav starp tām valstīm, kas spētu ietekmēt kāda produkta cenas svārstības Eiropas vai pasaules līmenī.

“Tas nozīmē, ka mēs vistiešākajā mērā esam atkarīgi no tiem ekonomiskajiem procesiem un tās cenu politikas, kāda ir Eiropā. Bet Eiropā dažādām pārtikas produktu cenām pēdējā laikā ir tendence augt. Tā kā daudzās citās valstīs jau šobrīd ir vērojams pārtikas cenu kāpums, tas ir tikai laika jautājums, kad šis process nonāks līdz Latvijai,” prognozē ekonomists.

Lai arī liela daļa pārtikas produktu tiek saražoti Latvijā, taču arī tas neglābs no cenu kāpuma. Vietējiem ražotājiem ir izvēle – eksportēt savu produkciju uz citām Eiropas valstīm, kur pārtikas cenas ir augstas, vai arī par lielām cenām to tirgot tepat Latvijā.

“Tādējādi jāatzīst, ka straujais degvielas cenu kāpums nenoliedzami dos kādu procentpunktu klāt pie kopējā inflācijas palielinājuma, taču šim procesam nebūs izšķiroša nozīme. Daudz lielāku iespaidu uz dažādu preču cenām, it īpaši pārtikas produktiem, atstās tieši cenu pieaugums pasaulē. Līdz ar to pārspīlēti būtu teikt, ka gaidāmais pārtikas un tādējādi arī inflācijas kāpums galvenokārt būs tieši degvielas cenu palielinājuma ietekmē,” skaidro Ošlejs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.