Foto – AFP/LETA

Ostapenko cienīgā cīņā piedzīvo zaudējumu prestižā Dohas WTA turnīra finālmačā 1

Latvijas sieviešu tenisa pirmā rakete Aļona Ostapenko, aizvadot savas līdzšinējās karjeras svarīgāko maču, sestdien piedzīvoja cienīgu zaudējumu Dohas WTA “Premier” sērijas turnīra finālmačā.

Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228

Talantīgā Latvijas sportiste ar rezultātu 6-1, 4-6, 4-6 piekāpās Spānijas tenisistei Karlai Svaresai Navarro, kura turnīrā bija izlikta ar astoto numuru.

Ostapenko šis bija otrais WTA fināls karjerā, tomēr pirmais turnīrs pērn bija vairākus līmeņus zemāks par Dohas sacensībām. Šajā turnīrā Latvijas tenisiste 585 WTA ranga punktus, kas nākamajā nedēļā, visticamāk, rangā dos 41.pozīciju, kā arī nopelnīja 259 300 dolāru (234 000 eiro) prēmiju.

Zīmīgi, ka iepriekšējās 52 nedēļās Ostapenko kopā bija nopelnījusi 752 ranga punktus, bet tagad palika vienas uzvaras attālumā, lai šo skaitu vairāk nekā dubultotu.

Ostapenko nespēja Latvijai sagādāt pirmo WTA titulu gandrīz sešu gadu laikā, jo 2010.gada vasarā savu līdz šim vienīgo čempiones kausu ieguva Anastasija Sevastova, triumfējot Eštorilas turnīrā. Pirms tam Latvija bez WTA tituliem bija 17 gadus – 1993.gadā Larisa Neilande triumfēja Skenektadi turnīrā ASV.

Ja karjeras pirmo WTA finālu pērn Kvebekā talantīgā Latvijas sportiste aizvadīja neveiksmīgi, uzvarot tikai četros geimos, sestdienas maču viņa iesāka iespaidīgi – sekmīgi rādot uzbrūkošu sniegumu un pirmajās 15 minūtēs izvirzoties vadībā ar 4-0. Kaut nākamajā geimā pie savas serves spāniete uzvarēja “sausā”, Ostapenko neapstājās un setā triumfēja ar 6-1. Pirmais sets noslēdzās nieka 26 minūšu laikā.

Otrajā setā cīņa ritēja daudz līdzīgāk un pirmās breikbumbas kāda no tenisistēm ieguva vien septītajā geimā, kad Svaresa Navarro nepalaida garām iespēju lauzt Latvijas sportistes servi. Jau nākamajā geimā breikbumba bija Ostapenko, tomēr viņa iespēju neizmantoja un otrajā setā piedzīvoja neveiksmi ar rezultātu 4-6.

Arī izšķirošo setu Ostapenko sāka lieliski un uzvarēja pirmajos divos geimos, tomēr pēc tam viņas spēle pilnībā pajuka un jaunajai tenisistei nolaidās rokas. Jau pārtraukumā pēc trešā geima Ostapenko savai mammai un trenerei Jeļenai Jakovļevai sūdzējās, ka nevar bumbiņu trāpīt laukumā, tomēr uz to jaunā sportiste saņēma atbildi, lai nedomā par rezultātu un bauda spēli. Tomēr Ostapenko nokļuva iedzinējos ar rezultātu 2-4.

Saspringts bija septītais geims, kurā Ostapenko arī atvairīja vienu breikbumbu, tomēr viņai izdevās pārtraukt neveiksmju sēriju, noturēt savu servi un pēc ilgāka pārtraukuma un gūt punktu. Arī devītajā geimā Ostapenko noturēja savu servi, tomēr brīdi vēlāk piedzīvoja cienījamu zaudējumu mačā.

Kā zināms, šī bija otrā reize 18 gadus vecās Ostapenko karjerā, kad viņa spēlēja WTA līmeņa turnīra finālā.

Pērn Latvijas sportiste aizkļuva līdz Kvebekas turnīra izšķirošajai cīņai, tomēr tajā atzina vācietes Annikas Bekas pārākumu. Dohā Ostapenko aizvadīja desmito WTA pamatturnīru savā karjerā, bet pirms šī turnīra pamatsacensībās bija piedzīvojusi trīs zaudējumus pēc kārtas.

Latvijas tenisistes un Svaresas Navarro ceļi pirmoreiz pērn krustojās Vimbldonas turnīra pirmajā kārtā.

Toreiz Ostapenko aizvadīja teicamu spēli, sagraujot pretinieci ar 6-2, 6-0. Viņai tā bija pirmā uzvara “Grand Slam” turnīros karjerā un pirmais panākums pret WTA ranga TOP10 spēlētāju, jo tobrīd spāniete atradās devītajā pozīcijā. Tieši Dohā Ostapenko pārspēja šo savu rekordu, jo astotdaļfinālā uzvarēja čehieti Petru Kvitovu, kura rangā šonedēļ ir astotā.

Kā zināms, Ostapenko, kura šonedēļ WTA pasaules rangā ieņem 88.pozīciju, trešdien Kvitovu uzvarēja trīs setos ar 5-7, 6-2, 6-1, kam sekoja uzvara ceturtdaļfinālā ar 6-4, 6-3 pār ķīnieti Saisai Dženu, kura WTA rangā atrodama 72.pozīcijā. Savukārt piektdien pusfinālā Latvijas tenisiste ar 7-5, 1-0 pārspēja Andrea Petkoviču no Vācijas, kura kājas muskuļa sastiepuma dēļ cīņu nespēja turpināt. Ostapenko pusfinālā nodemonstrēja cīnītas raksturu, jo pirmajā setā bija iedzinējos ar 1-5, tomēr spēja saņemties un lauzt mača gaitu pret ranga 27.pozīcijā esošo vācieti.

Debitējot Dohas turnīrā, Ostapenko svētdien pirmās kārtas mačā pārliecinoši ar 6-1, 6-3 sagrāva ranga 84.vietā esošo Zarinu Dijasu no Kazahstānas. Savukārt otrajā kārtā Latvijas tenisiste otrdien ar 7-6 (7:5), 6-0 pieveica titulēto Krievijas tenisisti Svetlanu Kuzņecovu, kura WTA rangā ir 21.vietā, bet turnīrā bija izlikta ar 12.numuru. Pirmajās piecās spēlēs Ostapenko bija zaudējusi tikai vienu setu.

Zīmīgi, ka Ostapenko šosezon ir tikai otrā 18 gadus vecā tenisiste pēc Belindas Benčičas, kura iekļuvusi WTA turnīra finālā. Šveiciete Benčiča spēlēja Sanktpēterburgas turnīra finālā, kurā gan zaudēja.

Tikmēr Svaresa Navarro, kura šonedēļ rangā ieņem 11.vietu, iekļūstot finālā ne tikai nodrošināja sev atgriešanos ranga labāko desmitniekā, bet arī pirmoreiz karjerā pakāpsies līdz sestajai pozīcijai, par divām karjerām uzlabojot savu rekordu. Viņa aizvadīja teicamu turnīru, jo līdz mačam ar Ostapenko nebija zaudējusi nevienā setā. Sacensības Dohā viņa sāka no otrās kārtas, tajā ar 7-6 (7:5), 6-4 pārspējot horvātieti Donu Vekiču. Pēc tam sekoja panākums trešajā kārtā ar 6-2, 6-2 pret šveicieti Timeju Bačinski, kura rangā ir 15.pozīcijā, bet ceturtdaļfinālā spāniete ar 6-3, 7-6 (7:3) pieveica Jeļenu Vesņinu no Krievijas. Savukārt pusfinālā Svaresa Navarro sagādāja pārsteigumu ar 6-2, 6-0 sagraujot pasaules ranga trešo raketi Agņešku Radvaņsku no Polijas.

Līdzīgi kā pērn, Svaresa Navarro gadu ir sākusi atzīstami, lai gan Dohā viņai ir pirmais sezonas fināls.

Austrālijas atklātajā čempionātā viņa tika līdz ceturtdaļfinālam, kur zaudēja Radvaņskai, savukārt pirms tam Brisbenā aizkļuva līdz pusfinālam. Zaudējumi pirmajās kārtās tika piedzīvoti Sidnejas un Dubaijas turnīros, taču šosezon bilance spānietei ir vērā ņemama – 13 uzvaras un tikai četri zaudējumi.

Šis Svaresai Navarro kļuva tikai par otro titulu karjerā – pirms tam viņa 2014.gadā triumfēja Portugālē, bet vēl astoņas reizes, tostarp trīs no tām pērn Antverpenē, Maiami un Romā, Svaresa Navarro izšķirošajā spēlē zaudējusi. Savukārt “Grand Slam” turnīros Svaresa Navarro piecas reizes ir tikusi līdz ceturtdaļfinālam, bet ne tālāk.

Svaresa Navarro Dohā var kļūt par absolūtu 2016.gada turnīra čempioni, jo pēc spēles ar Ostapenko viņai vēl būs jāaizvada finālcīņa dubultspēļu turnīrā, kur spāniete cīnās duetā ar itālieti Sāru Erani. Kataras galvaspilsētā Svaresa Navarro spēlēja ceturto reizi. Pērn viņa aizkļuva līdz pusfinālam, kur zaudēja nākamajai čempionei Lūcijai Šafāržovai no Čehijas, bet 2012. un 2013.gadā cieta neveiksmes pirmajās kārtas.

Ostapenko šosezon vienspēlēs aizvadījusi 16 mačus, kuros guvusi astoņas uzvaras. Dohas turnīrs bija pirmais, kurā viņa izcīnīja vairāk par vienu uzvaru un pirmais WTA turnīrs karjerā, kurā viņa tika pie piecām uzvarām pēc kārtas.

2013.gada sezonu Ostapenko WTA pasaules rangā noslēdza vien 308.vietā, bet pērn septembrī viņa bija pakāpusies jau līdz 77.pozīcijai. Pagājušajā gadā Latvijas tenisiste pirmo reizi karjerā iekļuva kāda WTA turnīra finālā, spējot sasniegt Kvebekas sacensību izšķirošo maču, kurā gan piedzīvoja neveiksmi. Tāpat Ostapenko pērn kļuva par pirmo Latvijas raketi, kā arī sasniedza otro kārtu Vimbldonas turnīrā un ASV atklātajā čempionātā.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļas pamatturnīra pirmo kārtu nespēja pārvarēt Latvijas otrā rakete Anastasija Sevastova, kura neizmantoja divas mačbumbas un trīs setu cīņā ar 7-5, 3-6, 6-7 (4:7) zaudēja Bušārai.

Sevastova nopelnīja 31 WTA ranga punktu. Pirms tam Sevastova Dohā pārvarēja divas kvalifikācijas kārtas – pirmajā ar 6-4, 6-2 apspēlēja Danielu Hantuhovu no Slovākijas, bet otrajā Latvijas tenisiste ar 7-6(7:3), 5-7, 7-5 uzveica Sesilu Karatančevu no Kazahstānas.

Dohas WTA “Premier” turnīrā ar pirmo numuru bija izlikta Austrālijas atklātajā čempionātā šogad triumfējusī Kerbere. Pērn par čempioni kļuva Šafāržova, bet pa divām uzvarām šajā turnīrā ir Marijai Šarapovai un Viktorijai Azarenkai.