×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. novembris, 2015
Drukāt

Osteoartrīts – kā ar to cīnīties un ļaut sev kustību brīvību?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Osteoartrīts dažādās pakāpēs arī Latvijā ir izplatītākā locītavu slimība, kas visbiežāk skar cilvēkus vecumā virs 65 gadiem. Visvairāk problēmu rodas ceļu, gūžu un mazo locītavu savienojumos, taču sāpes var skart arī plecu, pēdu, elkoņu locītavas. Lai arī nepatīkamā slimība un kustību ierobežotība raksturīga vecāka gadagājuma cilvēkiem, dzīves laikā ikvienam neizbēgami rodas skrimšļu nodilumi, kas arī ir galvenais locītavu sāpju un osteoartrīta rašanās iemesls.

Slimības izcelsmi skaidro Vidzemes slimnīcas Traumatoloģijas nodaļas virsārsts Dr. Aivars Baurovskis: “Dabīgi cilvēkam locītavās izstrādājas speciāls šķidrums, kas nepārtraukti tās eļļo kā zobratus, nodrošinot, ka kustības notiek brīvi, nekur nekas neķeras. Tomēr ar laiku rodas skrimšļa nodilums. Agrāk tas lielākoties parādījās pēc 60 gadu vecuma, taču mūsdienās mūsu dzīvesveida ietekmē tas piemeklē arī krietni jaunākus cilvēkus.”

Zinātniski ir konstatēts, ka osteoartrīts kopā ar aptaukošanos un cukura diabētu dzīves ilgumu var saīsināt aptuveni par 3-4 gadiem. Laikā, kad dzīves ilgums arvien aug un pieaug arī cilvēku aptaukošanās procents, pirmie faktori, kas apdraud locītavas, ir pieņemšanās svarā, sēdošs darbs ikdienā, kustību samazināšanās, pirmo nepatīkamo sāpju ignorēšana un iedzimtība. Izteiktāka locītavu problēmu iedzimtība un skrimšļa bojājumi notiek tieši sievietēm, uzsver ārsts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+