×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. maijs, 2013
Drukāt

Osteoporozes dēļ tērē miljardus


Foto - LETAFoto - LETA

Līdz ar Eiropas sabiedrības novecošanos kaulu lūzumi, kuru iemesls ir osteoporoze, kļūst par arvien lielāku nastu valstu veselības aprūpes sistēmām, liecina jaunākā pētījuma dati, ko apkopojis Starptautiskais osteoporozes fonds un Eiropas farmaceitisko industriju un asociāciju organizācija. 


 

Pētījumā “Osteoporoze Eiropas Savienībā”, kas pirmoreiz apkopo datus par arvien pieaugošo nastu osteoporozes dēļ visās ES dalībvalstīs, tiek minēts, ka ik gadu notiek aptuveni 3,5 miljoni jauni kaulu lūzumi. Tikai 2010. gadā vien osteoporozes jeb kaulu trausluma dēļ radušies lūzumi veselības aprūpes sistēmām izmaksājuši 37 miljardus eiro.

Osteoporoze ir sistēmiska, kaulus bojājoša, sāpes izraisoša saslimšana, kas būtiski samazina kustību spējas un dzīves kvalitāti. Tas rada paaugstinātu kaulu trauslumu un lūzumu risku, īpaši gūžas, mugurkaula un plaukstas locītavas daļā. Cilvēkiem ar osteoporozi ir augsts kaulu lūzumu risks pat pēc viegla kritiena, palēciena vai pēkšņas kustības. Šo lūzumu sekas ir smagas, un cilvēks var ciest no stiprām sāpēm, kļūt nespējīgs un pat priekšlaicīgi nomirt, teikts ziņojumā.

Balstoties uz 2010. gadā apkopotajiem datiem, secināts, ka osteoporoze ir 22 miljoniem sieviešu un 5,5 miljoniem vīriešu ES. 2025. gadā tiek prognozēts to skaita pieaugums par 23%. Pašlaik aptuveni vienai no divām sievietēm un vienam no pieciem vīriešiem pēc 50 gadu vecuma dzīves laikā iespējams ar osteoporozi saistīts lūzums.

Ko darīt, jo būtībā osteoporoze ir cilvēka dabiskas novecošanās rezultāts? Ārsti uzskata – ja arī vecumā kaulu struktūra saglabājas normālās kaulu blīvuma robežās, nav pamata uztraukumam. Citādi ir gadījumā, ja kauls kļuvis tik trausls, ka niecīgākas traumas dēļ cilvēks var gūt lūzumu. Tādēļ liela nozīme ir osteoporozes savlaicīgai profilaksei, diagnosticēšanai un ārstēšanai. Tiek uzsvērts, ka to pacientu daudzumu, kas cieš no osteoporozes, kā arī izmaksas, kas jāsedz sabiedrībai, var ievērojami samazināt, nopietnāk pievēršoties profilakses pasākumiem.

Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa, kura vadībā Latvijā izstrādātas “Osteoporozes klīniskās vadlīnijas”, atzīstot, ka efektīva osteoporozes terapija mazina kaulu lūzumus par 30 – 70%, arī uzsver laikus atklātas un ārstētas slimības nozīmi.

 

Fakti

Pēc PVO, osteoporoze ir otra izplatītākā veselības problēma pēc sirds un asinsvadu slimībām.

Pasaules veselības organizācijas dati liecina – ar osteoporozi slimojošo cilvēku skaits no 27,5 miljoniem 2010. gadā pieaugs līdz 33,9 miljoniem 2025. gadā.

Kopējie zaudējumi, ieskaitot kvalitatīvu dzīves gadu zudumu un iekšzemes kopproduktā negūtos ienākumus, visās 27 ES valstīs pieaugs no 99 miljardiem eiro 2010. gadā līdz 121 miljardam eiro 2025. gadā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+