Rudenī beidzot dienas gaismu ieraudzīs arī uzņēmējas sākotnējā iecere – jauna ekskluzīvu mēbeļu sērija. SIA “Platino” publicitātes foto

Ekskluzīvas mēbeles un rotaļlietas no veciem džinsiem! Līgas Vītoliņas ekoloģiskais bizness 0

“Ideja par džinsu otrreizējo pār­strādi radās aptuveni pirms pieciem gadiem. Noskatoties vairākas dokumentālās filmas par džinsa auduma ražošanu un cilvēku ekspluatēšanu fabrikās, sapratu, cik daudz darba un sviedru tur ieguldīts. Zinot, cik liels postījums tiek nodarīts dabai, sākotnēji jau kokvilnas audzēšanas un tālāk arī džinsa materiāla ražošanas procesā, kā arī cilvēku ieguldīto darbu, lai ik dienu saražotu jaunus, modes tendencēm atbilstošus džinsu pārus, mūsu sirdsapziņa neļauj vieglprātīgi izturēties pret šo materiālu, tas jāizmanto otrreiz. Domāju ar džinsa audumu pārvilkt un atjaunot mēbeles, bet sākām ar mājas dekoru un rotaļlietu izgatavošanu. Iegādājos šujmašīnas, instrumentus, darbarīkus, izejmateriālus, un pirms trim gadiem tapa SIA “Platino” un preču zīme “Otrā dzimšanas diena”, kad 25 m2 īrētā platībā iedarbinājām pirmo šujmašīnu. Šobrīd uzņēmums savās telpās nodarbina trīs cilvēkus, taču ir arī daži “pieaicinātie rūķīši”, kuri nestrādā pilnu slodzi. Ja ņem vērā, ka džinsu pāris vidēji sver ap 400 g un mēnesī pārstrādājam no 100 līdz 500 vienībām, tad rēķinu, ka no atkritumiem esam paglābuši vairākas tonnas džinsu,” stāsta Līga Vītoliņa, SIA “Platino” īpašniece.

Reklāma
Reklāma

Audzinām no mazotnes

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Daudzi nelielie uzņēmumi, kas strādā ar zaļajām idejām, saskaras ar sabiedrības aizspriedumiem pret otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Tāpēc SIA “Platino” vairākās skolās organizējuši akcijas, kurās līdzīgi makulatūras un PET pudeļu šķirošanai skolēniem iespējams nodot pārstrādei džinsus. Lai skolēni labāk uztvertu atkritumu šķirošanas un otrreizējās pārstrādes nozīmi, viņi tiek iepazīstināti ar džinsu tapšanu, sākot no kokvilnas audzēšanas līdz darbam fabrikā un nonākšanai veikalu plauktos. Prezentācijas laikā jaunieši iesaistās praktiskos uzdevumos un uzzina interesantus faktus par džinsiem.

Darbs ar garoziņu

Par SIA “Platino” ražojumiem saņemts daudz cildinošu atsauksmju, saka Līga, bet darba neredzamā puse nav tik vienkārša. Liels eksperiments sākumā bijusi jau pati lietotā materiāla pārstrāde: “Nācās piemeklēt dabai saudzīgāko veidu, kā tikt vaļā no traipiem. Džinss ir ļoti raupjš un apstrādei nepakļāvīgs materiāls, tas prasa fizisku spēku, liec un lauž adatas, notrulina šķēres. Vesela eksperimentu sērija tika veikta, lai saprastu, kādus instrumentus vislabāk izmantot, un tagad uzņēmuma arsenālā ir pat artēriju knaibles, suši kociņi un blenderis.” Izstrādājumi tiek pārdoti amatnieku tirdziņos, bet uzņēmuma saimniece atzīst, ka tas nav ienesīgs bizness, – dažkārt liekoties, ka cilvēki vienkārši noskata idejas, ko tālāk mājās mēģina īstenot paši. Labākie pircēji esot ārzemnieki, kuri saprot, ko nozīmē pārstrādāts produkts, novērtē roku darbu un nepievērš tik lielu vērību lietas praktiskajam lietojumam.

Domā par eksportu

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pārdošanas līderis ir rotaļlietas, tāpēc pastāvīgi radām jaunus tēlus, tomēr klasiskie kaķi, suņi, lāči piedāvājumā ir visvairāk. Šobrīd skatāmies, kā attīstīt eksportu. Esam nopietni pieķērušies jaunajai produktu līnijai un elektroniska kataloga izstrādei. To rudenī prezentēsim korporatīvajiem klientiem, kas uz Ziemassvētkiem vēlēsies pasniegt interesantas dāvanas,” apņēmības pilna ir Līga. Vēl tiek gatavota jauna produktu sērija cilvēkiem, kuru dzīves stils saistīts ar jogu. Plānots, ka jaunie produkti “pirmizrādi” piedzīvos Jogas festivālā Siguldā. “Ir vēl viena traka ideja. Izrādās, no sasmalcināta džinsa auduma var izgatavot papīru. Džinsa papīra izgatavošana varētu būt viens no maniem visinteresantākajiem eksperimentiem,” smaida Līga.