Kultūra
Mūzika

Otrā klasiskās mūzikas vasarnīca Cēsīs – lieliem un maziem 16

Foto – Anrijs Požarskis

No 26. līdz 28. augustam koncertzālē “Cēsis” norisināsies jau otrais Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) rīkotais klasiskās mūzikas festivāls visai ģimenei – “LNSO vasarnīca 2016”. Trīs dienās trijos vakara koncertos tiks piedāvāta ārkārtīgi piesātināta, izsmalcināta programma lieliem un maziem klasiskās mūzikas cienītājiem, turklāt pirmizrādi piedzīvos jauna muzikāla izrāde bērniem – “Vējš vītolos”.

Pasaules praksē simfonisko orķestru vasaras rezidences ir ierasta lieta, un kopš 2015. gada savs vasaras klubs ir arī Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Otrā LNSO vasaras festivāla pirmais stūrakmens ir vakara koncerts, vienā vakarā apvienojot šā gada jubilāra komponista Pētera Vaska “Vijoļkoncertu” un mēmā kino izrādi dzīvās oriģinālmūzikas pavadījumā. Koncertā pie LNSO diriģenta pults stāsies jaunais diriģents Kaspars Ādamsons. Vijoļkoncerta atskaņojumā soliste būs Parīzē studējošā jaunā vijolniece Magdalēna Geka. Koncerta otrajā daļā uz ekrāna tiks rādīts amerikāņu mēmā komiskā kino 1923. gada šedevrs “Safety Last!” (“Beidzot drošībā”). Amerikāņu mēmā kino un t. s. “slapstick” komēdijžanra zvaigznes Harolda Loida slavenākā filma. Šīs filmas izrādīšanai par godu jaunais komponists Platons Buravickis komponējis stilistiski iederīgu mūziku. Šī ir iespēja baudīt kino un mūzikas gana jautru piedzīvojumu visiem, kas nepaguva uz darba pirmizrādi gada sākumā.

LNSO vasarnīca aicina arī uz domu atslodzes un relaksējošu sajūtu jeb “chill-out” vakaru – “Raimonda Tigula labirints un Daumanta Kalniņa balādes”. Speciāli festivālam komponists Raimonds Tiguls komponējis jaundarbu “Labirints”, kura tapšanu iedvesmojusi doma par labirintu kā prāta attīrītāju un apskaidrības sniedzēju. Atskaņojumā, kas paredzams koncerta pirmajā daļā, piedalīsies LNSO stīgu kvartets un citi mūziķi, kā arī solosoprāns un pats autors, spēlējot maģiskās skaņas instrumentu hangu. Savukārt koncerta otrajā daļā dziedātājs Daumants Kalniņš un ģitārists Kaspars Zemītis aicina uz klusinātu programmu, kur uzmanības lokā būs dažādu tautu un laikmetu balādes.

LNSO vasarnīcas trešajā vakara koncertā LNSO prezentēs orķestra jauno CD, kas izdots ASV ierakstu namā “Odradek Records” un kurā ieskaņoti Sergeja Rahmaņinova šedevri. Rapsodija par Paganīni tēmu, kurā skan pianista Vestarda Šimkus solo, un kantāte “Zvani”. 28. augustā klausīsimies “Rapsodiju” – pie koncertzāles “Steinway” klavierēm sēdīsies V. Šimkus, bet pie diriģenta pults – LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga. Koncerta otrajā daļā – franču 20. gadsimta komponista Fransisa Pulenka liriskā un psiholoģiski dziļā monoopera “Cilvēka balss”. Pulenka opuss patlaban pasaulē ir ārkārtīgi populārs, un LNSO tā atskaņošanai aicinājis izcilu franču soprānu Karenu Vūru (1976). Operas koncertiestudējumu speciāli “LNSO vasarnīcai” veidos režisors Andrejs Žagars.

Mazos apmeklētājus klasiskās mūzikas vasarnīcā gaidīs jauna muzikāla izrāde bērniem “Vējš vītolos”. Mūziku komponējis “Spēlmaņu nakts” balvas ieguvējs, grupu “Gaujarts” un “Manta” mūziķis Edgars Mākens, bet režisors ir Latvijas Leļļu teātra jaunais galvenais režisors Ģirts Šolis. Izrādē piedalīsies lelles, aktieri un LNSO kameransamblis klarnetista un diriģenta Gunta Kuzmas vadībā.

Arī šogad līdztekus lielajiem koncertiem un muzikālajai izrādei “Vējš vītolos” notiks muzikālās jogas nodarbības bērniem, mūzikas instrumentu meistardarbnīcas visai ģimenei, kā arī būs skatāma fotoizstāde, kurā LNSO mūziķu portretus un ekspresuzņēmumus rādīs LNSO trompešu grupas koncertmeistars, pieredzējis un pieprasīts fotogrāfs Jānis Porietis.

Lai vecāki varētu netraucēti baudīt festivāla vakara koncertus, kas nav domāti pirmsskolas vecuma bērniem, to laikā koncertzālē darbosies radošā bērnistaba, kurā bērni varēs pavadīt laiku pieredzējušu audzinātāju uzraudzībā, kamēr vecāki klausās koncertu.

 

Varbūt noder!!

“LNSO vasarnīca 2016” programma

26. VIII 20.00 Vaska Vijoļkoncerts un mēmā kino grāvējs

27. VIII 17.00 muzikāla izrāde bērniem “Vējš vītolos” (EUR 8)

27. VIII 20.00 Raimonda Tigula labirints un Daumanta Kalniņa balādes

28. VIII 12.00 un 14.00 muzikāla izrāde bērniem “Vējš vītolos” (EUR 8)

28. VII 18.00 Vestards Šimkus un opera “Cilvēka balss”

LA.lv