×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. novembris, 2012
Drukāt

Otrā pasaules kara dalībniekiem varētu piešķirt pabalstus

Foto-LETAFoto-LETA

Otrā pasaules kara dalībniekiem, kuri nesaņem citas valsts militāro pensiju, varētu piešķirt ikmēneša pabalstu, paredz Saeimas izveidotās darba grupas sagatavotais likuma “Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu” projekts.

Likumprojekts paredz, ka ikmēneša pabalsta apmēru varētu noteikt Ministru kabinets un tas tiktu piešķirts no Aizsardzības ministrijas budžeta. Arī pašvaldības varētu lemt par papildu sociālo garantiju noteikšanu Otrā pasaules kara dalībniekiem un no sava budžeta piešķirt viņiem atvieglojumus atsevišķu nodokļu un nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā.

Darba grupas izstrādātais likumprojekta variants paredz, ka par Otrā pasaules kara dalībniekiem būtu atzīstami Latvijas pilsoņi, kuri no 1939.gada 1.septembra līdz 1945.gada 8.maijam piedalījās Otrā pasaules kara karadarbībā Padomju Savienības vai Vācijas militāro formējumu sastāvā.

Vienlaikus rosināts noteikt, ka par Otrā pasaules kara dalībniekiem nevar atzīt personas, kuras piedalījušās komunistiskā vai nacistiskā režīma represijās vai sodītas par smagiem vai sevišķi smagiem noziegumiem un nav reabilitētas.

Paredzēts, ka cilvēks, kurš pretendē uz kara dalībnieka statusu, varētu vērsties Aizsardzības ministrijā un pēc iesnieguma izvērtēšanas tiktu lemts par šāda statusa piešķiršanu un izsniegta speciālā apliecība.

Tas gan nav likumprojekta gala variants, jo Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas deputāti līdz 9.novembrim var iesniegt priekšlikumus par likumprojekta gala redakciju, kuru varētu virzīt izskatīšanai Saeimas sēdē, savukārt 14.novembrī komisijas sēdē tiks balsots par šo likumprojektu un priekšlikumiem.

Kā ziņots, Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) iepriekš norādīja, ka darba grupas piedāvātajā likumprojekta variantā esot daļēji ņemti vērā priekšlikumi no diviem iepriekš izstrādātajiem likumprojektiem, kurus piedāvāja politiskā apvienība “Saskaņas centrs” (SC) un nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (VL-TB/LNNK).

Latkovskis piebilda, ka iepriekš neveiksmīgie mēģinājumi izstrādāt un virzīt līdzīgus likumprojektus varētu būt saistīti ar to, ka tos virzīja konkrēts politiskais spēks, taču šoreiz likumprojektu plāno virzīt komisija.

Savukārt deklarācija, kura aicinātu uz vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret Otrā pasaules kara veterāniem, vēl jāsalāgo ar Ārlietu ministrijas viedokli.

Jau vēstīts, ka Bērziņš atbalsta likumprojekta “Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu” virzīšanu Saeimā, uzsverot, ka tas jāizstrādā visām Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām vai to apvienībām, savstarpēji vienojoties un diskutējot pamatprincipus Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+