Foto: EPA/LETA

Otrā pasaules kara lidmašīnu pārdod par rekordcenu 0

Akciju nams “Christie’s” aizvadītajā nedēļā par rekordcenu – 3 106 500 mārciņām – pārdevis restaurētu Otrā pasaules kara laiku britu iznīcinātāju “Spitfire”. Iepriekš līdzīgs šī tipa lidaparāts 2009. gadā pārdots izsolē “tikai” par 1,7 miljoniem mārciņu, vēsta britu raidkorporācija BBC.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Otrā pasaules lidaparātu restaurācija, kā arī kopiju izgatavošanu Lielbritānijā un tāpat ASV ir ļoti populāra un prestiža nodarbošanās. Iznīcinātāju “Spitfire” ražoja no 1938. līdz 1948. gadam un savā laikā tas bija ļoti izplatīts britu domīnijas valstīs un citviet. Šobrīd pasaulē vēl lidotspējīgi ir vairāk nekā 50 dažādu modifikāciju par “ikoniskiem” sava laika lieciniekiem dēvēto lidaparātu. Minētā “Spitfire Mark1” vērtība ir tajā, ka tas nāk no pirmā sērijveidā izgatavotā varianta. Pasaulē ir tikai divi modifikācijas “Mark1” eksemplāri.

Konkrētā lidmašīna tika notriekta 1940. gada 24. gada maijā, laikā, kad franči un angļi izmisīgi aizstāvēja Denkerkas ostu, lai nodrošinātu sakautās armijas pārcelšanos uz Lielbritāniju. Pilotam vācu sašauto “Spitfire” izdevās nosēdināt staignajās Padekalē jūrasšauruma piekrastes smiltīs, kas to pamazām “iesūca” sevī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lidotājs Pīters Keiznovs (Cazenove) izdzīvoja un krita vācu gūstā. Viņa lidmašīnu ieskaloja smiltīs un aizmirsa, līdz atkal atrada 1980. gadā. Vraku pēc izcelšanas iegādājās amerikāņu miljardieris Tomass Kaplans par kura līdzekļiem relikviju tās sākotnējā komplektācijā atjaunoja Impērijas kara muzeja speciālisti Daksfordā. No izsoles gūtos ienākumus miljardieris ziedojis britu aviācijas veterānu atbalsta fondam un Oksfordas universitātes Dabas saglabāšanas izpētes grupai.