×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Otrā pensiju līmeņa pārvaldītāju atlīdzību piesaistīs to ienesīgumam

Foto - LETAFoto - LETA

Neskatoties uz sliktajiem darbības rezultātiem 2011.gadā, kad vairāki 2.pensiju līmeņa ieguldījumu plāni strādāja ar negatīvu ienesīgumu, to pārvaldnieki saņēmuši 13,1 miljona latu atlīdzību, vēsta LTV raidījums “De facto”. Lai situāciju mainītu, turpmāk iecerēts atlīdzību piesaistīt plānu ienesīgumam.

Latvijas Komercbanku asociācijas apkopotās ziņas liecina, ka 2.pensiju līmenī desmit gadu laikā iemaksāts 841 miljons latu, kas nopelnījuši 156 miljonus. Līdzekļus pārvalda galvenokārt dažādu komercbanku izveidotas sabiedrības, kas par to saņem atlīdzību, taču tā nav piesaistīta rezultātiem – neatkarīgi no darbības rādītājiem, naudas pārvaldītājiem tiek garantēts noteikts procents.

“Pārvaldnieki saņem nesamērīgi daudz, neatkarīgi no rezultātiem, mēs to arī uztvērām kā problēmu un šajā vietā ir pateikts, ka saņem minimumu, nosedz savas faktiskās izmaksas un ja tev ir labi rezultāti, tu saņem virspeļņu,” problēmu atzina Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Līdz šim likums paredzēja, ka līdzekļu pārvaldītājiem atlīdzība nevar pārsniegt 2% no aktīvu vidējās vērtības gadā. Rezultātā veidojās divdomīga situācija, piemēram, saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas sniegtajām ziņām 2008.gadā 2.pensiju līmeņa plānu ieguldījumu strādāja ar 46 miljonu latu mīnusiem, tomēr naudas pārvaldītāji kopā saņēma 6 miljonu latu atlīdzību.

Otrs grūtais gads 2.pensiju līmeņa ieguldījumiem bija pērn, kad arī bija 17 miljonu latu mīnusi, bet pārvaldnieku atlīdzība bija dubultojusies – neskatoties uz sliktajiem rādītājiem, tie kopā saņēma 13,1 miljonu latu.

No visa 2.pensiju līmenī apgrozītā miljarda šobrīd lielāko daļu jeb vairāk nekā 780 000 cilvēku nākotnes pensiju apgroza skandināvu “SEB” un “Swedbank” ieguldījumu pārvaldītāji. Viņi izmaiņas atlīdzības noteikšanā atbalsta, taču vienlaikus atzīst, ka tas diez vai mazinās situācijas, ka kāds no ieguldījumu plāniem laiku pa laikam strādās ar negatīvu ienesīgumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+