Kultūra
Kultūrpolitika

Otrie Eiropas Latviešu kultūras svētki risināsies Dublinā0


Arī šogad ELKS godaviesi būs grupa “Raxtu Raxti”.
Arī šogad ELKS godaviesi būs grupa “Raxtu Raxti”.
Publicitātes foto

Šovasar Dublinā notiks otrie Eiropas latviešu kultūras svētki (ELKS), liecina informācija Latvijas Nacionālā kultūras centra mājas lapā.

ELKS pirmo reizi notika 2015. gadā, Briselē, Beļģijā, Latvijas prezidentūras Eiropas savienībā noslēgumā. ELKS 2 notiks 2019. gadā no 13. jūnija līdz 16. jūnijam, noslēdzot Latvijas Simtgades svinību ciklu Eiropā.

Latviešu dziesmas un dejas Eiropā skanējušas jau trimdas gados. Pirmie vispārējie Eiropas Latviešu dziesmu un deju svētki noritēja Hamburgā 1964. gadā. Svētku idejas autors bija diriģents un komponists Alberts Jērums – viņam arī pieder vārdi: „Dziesmā dzimuši, dziesmā lai daudzinām!”.

Pēc tam svētki notika Hanoverā (1968), Ķelnē (1973), Londonā (1977) un Līdsā (1982). Pēdējais Eiropas latviešu dziesmu svētku sarīkojums noritēja Helsingborgā 1989. gadā.

Bija sākusies Atmoda, un tobrīd daudzi domāja, ka Eiropas apjomā latviešu kultūras svētkus vairs nav vērts rīkot, jo visi brauks uz dziesmu svētkiem Latvijā.

Tomēr, sadzirdot tautiešus, kas latvisko identitāti grib rādīt gan savās mītnes zemēs, gan arī kopumā Eiropā, 2011. gadā Īrijā tika uzsākta tradīcijas popularizēšana jaunā veidolā – Latviešu kultūras dienas, kura tagad plešas plašumā un notiek teju katrā latviešu mītnes zemē.

Kā šīs kustības kulminācija četru gadu ciklā izveidojās ELKS – Eiropas latviešu kultūras svētkiem, kurus diasporas latvieši dēvē par mazajiem Dziesmu svētkiem.

Šo svētku rīkošana palīdz justies kā daļai no latviskās tradīcijas, ko varēja redzēt 2018. gada Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos, kuros piedalījās aptuveni 2700 diasporas pārstāvju, bet tie, kuri netika, sirdī un dvēselē juta līdz šiem svētkiem.

Uz ELKS ir aicināti dziedātāji, dejotāji un citi mākslinieki no visas Eiropas, tajā skaitā arī no Latvijas un citām pasaules daļām.

ELKS ietvaros šajās dienās Dublinas vecpilsētā risināsies grupu un individuālie priekšnesumi, piedalīsies vairāk nekā 50 amatnieku, notiks meistarklases bērniem un jauniešiem, aktivitātes ģimenēm. Svētku kulminācijā skanēs lielkoncerts ar 49 māksliniecisko kopu līdzdalību no 14 Eiropas valstīm. Īpašie viesi arī šajos svētkos no Latvijas – grupa “Raxtu Raxti”.

Pieteikties dalībai svētkos vēl iespējams līdz 28. februārim.

LA.lv