Praktiski
Mājas

“Otro roku” mēbeles: iecienītas ideālistu un materiālistu vidū0


Lietoto mēbeļu cena ir aptuveni divreiz zemāka nekā jaunām.
Lietoto mēbeļu cena ir aptuveni divreiz zemāka nekā jaunām.
Publicitātes foto

Lietotas mēbeles iegādājas ideālisti un materiālisti. Ideālisti dalās divās daļās. Estēti sajūsminās par veco mēbeļu vēsturisko smaržu un savdabīgo laika patinu, kas tās sedz. Ar “zaļo” domāšanu apveltīti cilvēki atzīmē, ka šīs otrreizēji izmantojamās lietas norāda uz personību, kura izvēlas saudzīgu attieksmi pret planētu.

Turpretim materiālisti uzsver, ka šīs mēbeles ir ļoti lētas, salīdzinot ar līdzīgas kvalitātes jaunajām mēbelēm, un stipri labākā kvalitātē par lētā gala jaunajām mēbelēm. Zemo cenu līmeņa mēbeļu veikali piedāvā mēbeles, kuru mūžs ir trīs – pieci gadi, bet lietoto mēbeļu veikals piedāvā mēbeles, kuru mūžs ir neizsakāmi ilgāks. Vecākās mēbeles ir no XIX gs. Un jaunākajām ir 20 – 50 gadu.

Lietoto mēbeļu cena ir aptuveni divreiz zemāka nekā jaunām. Reizēm pat trīsreiz un četrreiz. Tomēr cena ir jāuzmana. “Iegādājoties vecas mēbeles, jāskatās kritiski un jāsalīdzina ar analogu jaunu mēbeļu cenām specializētajos mēbeļu veikalos. Tādu mēbeļu, kuru cena pārsniedz līdzīga izmantojuma jaunu mēbeļu cenu, nav daudz. Tās bieži ir slavenu stilu vai meistaru darinātas un pieskaitāmas pie muzeju zāļu cienīgiem retumiem. Piemēram, pirmskara laikā pēc latviešu mākslinieka Anša Cīruļa meta darinātās mēbeles ir ne tikai Latvijas mēroga dizaina šedevrs. “Vintage” stils vairāk apzīmē 50 – 60 gadu laikā tapušās mēbeles, ar retro vilksim uz 70 – 80 gadiem. Tālāk vērtējot mēbeles stilu, jau smalki jāskatās, kā mēbele iekļaujas interjerā, vai tā to atsvaidzina vai pabeidz kompozīciju. Bet vislabākā stila mēbele ir tā, kas saimniecei patīk un izraisa labas emocijas,” spriež interjera dizainere Baiba Rulle.

Pragmatisks dalījums trīs grupās

Latvijā ir daudzi lietoto mēbeļu veikali, kuros pārdod galdus un krēslus, skapjus un plauktus, kumodes un bufetes, kā arī mēbeles bērniem un mēbeles dārzam. Tās visbiežāk ir izgatavotas no masīvkoka un klātas ar dabīga koka finierējumu, kas rada interjerā mājīgu noskaņu. Dārzam paredzētās mēbeles bieži tiek izgatavotas no mitruma izturīgiem māk­slīgiem materiāliem. Veikalos var atrast arī kvalitatīvas gultas, sofas, atpūtas krēslus, soliņus, spoguļus, drēbju pakaramos, kā arī sadzīves preces, traukus, tepiķus, apgaismes ķermeņus un virtuves inventāru. Priekšmetu izvietošanai var noderēt arī vienkāršs plaukts, kas glabās apģērbus, grāmatas, traukus un citas nepieciešamas lietas.

“Lai pircējiem vieglāk orientēties, visas mēbeles esam iedalījuši trīs kvalitātes grupās. Pirmā kategorija ir lietota mēbele. Ja tā ir atjaunota, tas ir norādīts aprakstā. A kvalitātes kategorijas jauna mēbele ir vēl saglabāta ražotāja oriģinālajā iepakojumā. B kvalitātes kategorijas jauna mēbele parasti ir bez ražotāja iepakojuma, tai iespējami nelieli krāsojuma, lakojuma vai virsmas bojājumi. Ja ir būtiski bojājumi, tiek norādīti aprakstā. Ar pārdevēju var vienoties par preces aplūkošanu, atvešanu un arī par iegādi uz nomaksu,” norādīts “Mebelhaus.lv”.

Veikalā “Zviedru mēbeles” ir nopērkami Skandināvijā ražoti galdi, skapji, kumodes, plaukti, krēsli, tāfeles, ziņojuma dēļi, kā arī biroja mēbeles, kas noderēs dzīvoklim, mājai, noliktavai, garāžai un birojiem. “Mūsu sortimentā ir lietotas mēbeles no pasaulē atzītiem skandināvu firmu zīmoliem. Mēbeles ir ļoti kvalitatīvas, labā stāvoklī un par pieņemamu cenu. Zviedrijā un visā Skandināvijā populārie “Kinnarps”, “Haghag” jaunie krēsli ir ļoti dārgi, toties lietoto krēslu kvalitāte ir atbilstoši cenai un krēsli kalpos vēl gadu desmitiem. Arī dizaineru mēbelēs ir krietni piestrādāts, lai mēbele rotātu interjeru, būtu ergonomiska un ilgi kalpotu,” atzīmē Rolands Bramanis, veikala “Zviedru mēbeles” vadītājs.

Mēbeļu (Preses) nams

Bijušajā Preses namā šobrīd izvietoti pat divi lietoto mēbeļu veikali – “Labas preces” un “Viss antīkais”, kas pārstāv mēbeļu un sadzīves preču piedāvājuma spicāko daļu.

Veikals “Labas preces” ir mūsdienīgs mazlietotu, lietotu, jaunu un antīku mēbeļu tirgotājs, kura veikala telpās atrodami tūkstošiem krēslu, dažādi masīvkoka skapji, galdi, kumodes, dīvāni, plaukti un biroja mēbeles, kā arī citi interjera elementi. Daudz tiek piedāvātas priedes koka un ozolkoka mēbeles. Masīvkoka mēbeles ir viegli atjaunojamas, tām ir pārbaudīta kvalitāte, kas liecina, ka mēbele kalpos ilgi. Interjera daudzveidību var pavairot ar veikalā noskatītiem baroka, rokoko, ampīra, bīdermeijera, 60. gadu un eklektikas stilu elementiem.

“Iesakām būt drosmīgiem un veidot interjeru, kombinējot dažāda laika un stila mēbeles. Nebaidieties spert soli eklektikas virzienā un papildināt modernu interjeru ar senlaicīgiem dizaina priekšmetiem. Jauciet un kombinējiet krāsas, faktūras un dažāda laika mēbeļu ražojumus, radot savu, unikālu interjeru,” stāsta Kaspars Mitjakovs, veikala “Labas preces” konsultants.

Lietoto mēbeļu lielveikals “Viss antīkais” ir Baltijā lielākais. Ja rēķina preču uzkrājumus, otra tik vērienīga un dažādus stilus apvienojoša veikala nav ne tikai Baltijas valstīs, bet arī citur Eiropā. Tas savu produkciju eksponē četrās zālēs, kas kopumā aptver ap 3000 m2 tirdzniecības platības. Zālēs tematiski sakārtots pēckara laika mēbeles, pirmskara laika mēbeles, tepiķi un greznumlietas. Mēbeles uz veikalu ved no Francijas, Beļģijas un citām Eiropas valstīm. Veikals sadarbojas ar Rīgas izcilajiem mēbeļu restauratoriem un reizēm no Francijas atvestu mēbeli restaurē un tad to ved atpakaļ uz Franciju.

Veikalā ir liela cenu amplitūda. Demokrātiski biroja krēsli var maksāt, sākot no pieciem eiro, un dārgāki krēsli – vairākus simtus. Ļoti labs ozolkoka galds maksā 120 eiro, bufetes – no 200 līdz pat 2000, ēdamgaldi – sākot no 100 eiro. Latvijas lielākie teātri un arī filmu studijas iepērk mēbeles savām izrādēm. “Populāras pircēju vidū ir kumodes, kuru atvilktnēm ir plašs lietojuma spektrs. Tām ir bagātīgs reljefs, bieži krāšņi rotājumi. Kumožu lielās atvilktnes tās padara par ļoti praktiskām mēbelēm. Kā citu pircēju īpaši pieprasītu lietu var minēt greznas bronzas lustras, kuras pircēji iegādājas telpas centra akcentam,” stāsta Dace Balode, veikala “Viss antīkais” konsultante.

Restaurējot senās mēbeles, tām dod iespēju atkal kalpot paaudžu paaudzēs. Ģimenes restaurēts un pārveidots unikāls interjera dizaina priekšmets kalpos atkal paaudzēm ilgi. Ne velti mēbeļu dekorēšana ir liela “hoby” un “profy” klases industrija, kurām “Youtube” ir veltīts miljoniem ierakstu.

LA.lv