×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
12. augusts, 2016
Drukāt

Otto Ozols: Aivara Lemberga neparastās drosmes brīdis (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Aivars Lembergs

Tā nav jauna ziņa, ka Latvijā ir nedabiski zemi akcīzes nodokļu ieņēmumi. Tiek lēsts, ka šādi Latvijā tiek pazaudēti vismaz 370 miljoni eiro ik gadu.1 Lielākā daļa no šīs naudas nonāk kontrabandistu mafijas rokās. Tas nav nekāds noslēpums nevienai no atbildīgajām iestādēm – sākot ar VID un beidzot ar visām tiesībsargājošajām iestādēm. Latvija šajā ziņā ir bēdīgā rekordiste gan starp Baltijas valstīm, gan Eiropā kopumā.

Kontrabandistu mafijas, shēmas pastāv visās valstīs, bet Latvijā tā ir visdziļāk ielaistā problēma. Valsts tiek apzagta tādos apjomos, ka pamatoti rodas jautājums – kāpēc atbildīgās iestādes gadiem ilgi izrādījušās tik apbrīnojami bezspēcīgas? Runa ir arī par tiem pēdējiem gadiem, kad Finanšu ministrijā un VID, pēc daudzu apgalvotā, vadībā bijuši godprātīgi augstas raudzes speciālisti.

Tas, protams, rada jautājumu, vai noziedzniekiem nav savi līdzzinātāji visaugstākajos tiesībsargājošo iestāžu un politiskajos līmeņos. Pavisam nesen ļoti labi informētais Aivars Lembergs atklāti nosauca vairāku atbildīgo ierēdņu vārdus, vairāk vai mazāk skaidri norādot, kurš “piesedz” šīs daudzmiljonu noziedzīgās shēmas. Piedevām viņš ļoti konkrēti norādīja, kura amatpersona “piesedz” katru no kontrabandas “nozarēm” – cigaretes, degvielu utt. Lato Lapsa no portāla “Pietiek.com” jau paspējis uzsākt birokrātisko pingpongu ar šo iestāžu vadību, prasot paskaidrojumus, pamatojoties uz Lemberga negaidīti drosmīgajiem atmaskojumiem.2 Varam novēlēt viņam veiksmi un izturību šajā cīņā.
Protams, pamatoti būtu jautāt, kāpēc Lembergs tieši tagad nācis ar šīm atklāsmēm un kāpēc viņš nosaucis tieši šos uzvārdus? Vai viņš iepriekš patiešām neko nenojauta, nezināja? Tomēr tās būs nebeidzamas spekulācijas un tādas sazvērestības teorijas, ka pat zvērīgākie iluminātu un sorsoīdu konspirāciju pētnieki nobālētu.

Tomēr noliekot malā konkrētus uzvārdus, vienā ziņā Lembergam varētu būt taisnība. Tik ilgstoši nesekmīga cīņa ar kontrabandistiem pamatoti liek domāt, ka ir kādas amatpersonas, kas patiešām to visu piesedz. Bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone jūnijā atzina, ka VID darbība ir bijusi sekmīga un 2015. gadā izdevies samazināt cigarešu kontrabandu par 2,6 procentpunktiem salīdzinājumā ar 2014. gadu. Piedevām viņa piesauca kriminālprocesu skaita un konfiscēto cigarešu skaita pieaugumu. Tomēr, lūkojoties uz statistikas datiem un redzot, kur šajā ziņā atrodas Latvija Eiropā, jājautā, kāpēc problēmas ir ielaistas tik ļoti pamatīgi un faktiskie rezultāti ir tikai kontrabandas aisberga apskrubināšana (sk. tabulu).

Pēc nopietnu starptautisku kompāniju pētījumiem, Latvija ar 26,7% tik un tā ir līdere Eiropas TOP valstu sarakstā, kurās ir augstākais kontrabandas īpatsvars.3 Tiesa, jaunākie pētījumi liecina, ka 2016. gada otrajā ceturksnī nelegālo cigarešu īpatsvars samazinājies līdz 23,8%. Tomēr Lietuvā šis skaitlis jau 2015. gadā bija ievērojami mazāks – 18,7%. Piedevām lietuvieši samazinājuši kontrabandas apjomus par iespaidīgiem 9,6 procentpunktiem. Šā gada otrajā ceturksnī atkal Lietuva uzrādījusi labus rezultātus – kontrabandas cigarešu apjoms samazinājies līdz 17,7%, bet Igaunijā – 15%.

Bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone vēl jūnijā slavēja savu iestādi: “Kopumā pētījuma rezultāti ir vērtējami atzinīgi un ļauj secināt, ka gan VID muitas amatpersonu, gan visu akcīzes preču kontrabandas apkarošanas plānā iesaistīto tiesībsargājošo iestāžu kopīgais intensīvais darbs ir bijis visnotaļ efektīvs un palīdzējis sasniegt šo rezultātu.” Tomēr situācija Lietuvā un Igaunijā ļoti skaidri norāda, ka Pētersones izpratne par “intensīvu” darba rezultātiem ļoti pamatīgi atšķiras no abām kaimiņvalstīm.

Lietuviešu piemērs liecina, ka, aktīvi strādājot, ir iespējams ļoti būtiski apkarot kontrabandas shēmas. Un atkal ir jautājums, kāpēc Latvijā tas nav izdevies? Samazinājums ir, bet gaužām pieticīgs. Pētījumi liecina – ja patērētās kontrabandas cigaretes būtu legālas izcelsmes, Latvijas nodokļu ieņēmumi pieaugtu par 77 miljoniem eiro gadā.

Šobrīd šīs milzīgās summas valsts budžeta vietā nonāk noziedznieku kabatās. Un te ir runa tikai par miljoniem, kurus nozog cigarešu kontrabandisti. Vēl apmēram 300 miljonus nozog citu akcizētu preču kontrabandisti. Mēs varam ļoti ilgi spriest, kāpēc Lembergs tikai tagad pēkšņi par to sācis runāt, kaut gan problēma ir acīmredzama jau gadiem ilgi, tāpat mēs varam bezgalīgi spriest, kāpēc nosaukti šie un nevis kādi citi uzvārdi.

Tomēr nenoliedzami ir kādi citi fakti. Tas ir bijis ļoti konkrēts politiskais spēks, kura atbildībā nu jau vairākus gadus bija gan Finanšu ministrija, gan VID. Neapšaubāmi, viņi labi redzēja un apzinājās šos nedabiski zemos akcīzes nodokļu ieņēmumus un tikpat nedabiski augstos kontrabandas apjomus pat salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm. Šie skaitļi bija ļoti labi zināmi. Bet kaut kādu pilnīgi neizskaidrojamu iemeslu dēļ vilcinājās aktīvi rīkoties.

Tāpat mēs ļoti labi zinām, kura politiskā spēka atbildībā joprojām ir drošības iestādes un nopietna ietekme Saeimas nacionālās drošības komisijā. Un visbeidzot – mēs zinām, kura politiskā spēka redzams un agrāk tik ietekmīgs deputāts Saeimas priekšvēlēšanu laikā saņēma ļoti aktīvu un savādu atbalstu tieši tajā reģionā, caur kuru plūst ļoti liela daļa kontrabandas. Vienu gan mēs nezinām – ko viņš saviem ietekmīgajiem atbalstītājiem solīja? Vai Eiropas vērtības – caurspīdīgumu, godīgu politiku un principiālu cīņu ar korupciju?

Ir grūti spriest, vai Lembergs ir iespēris pa īsto lapseņu pūzni un patiešām vainīgajām personām. Tomēr, ja šie cilvēki teiks, ka viņi ir bijuši ļoti sekmīgi savu tiešo pienākumu veikšanā, tad tie būs vienkārši meli – sausi skaitļi no drošticamām starptautiskām organizācijām, budžeta ieņēmumi no akcīzes nodokļiem nepārsūdzami liecina par kaut ko citu.

Šie vismaz 370 miljoni eiro ir nauda, ko katru gadu nozog no valsts budžeta, līdzekļi, ar kuriem varēja izšķiroši uzlabot gan veselības, gan izglītības sistēmu. Un norāde, ka Lembergs pats tāds vai šitāds, nav atbilde, bet gan apliecinājums, ka labāku atbilžu vienkārši nav. Vai arī ērtāk ir nemeklēt dziļākas atbildes. Ērtāk ir ļaut uzkarināt makaronus uz ausīm, kad stāsta, ka 2,6 procentpunktu samazinājums ir ievērojams sasniegums. It īpaši situācijā, kad esam viens no vislielākajiem kontrabandas caurumiem Eiropā.

avoti:
1 LA.lv Visgodīgākajiem politiķiem – jautājumi pa pieri
2 Lato Lapsa – KNAB un DP tomēr veic pārbaudi par Lemberga stāstīto par kontrabandas “jumtotājiem” no tiesībsargāšanas iestādēm
3 KPMG Project SUN

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Brīnos,ka O.Ozols ir ņēmis par “pilnu”lielākā blēža LV “atklājumus”.Kurš tad var būt lielākais kontrobandists?Taču ne es vai mans kaimiņš! Lielākie kontrobandisti ir ietekmīgi politikāņi,piem., pats Urbis un Co,arī pats Pundurs.Paskataties arī kurš namaksā MILJONUS nodokļus?Nu taču ne sīks frizieris!Vainot kādu vienu partiju ir bezjēdzīgi,jo VISI !! N-tos gadus “spicē”tupošie blēži rij no vienas bļodas un tapēc jau turas kopā,ka tas ir stabils astoņkājis.Kaut vai valdībā pārbīda beņķus zem ciotām pakaļām.Viss ir sadalīts!Rīga SC un Ušakam,pārējais PAGAIDĀM ZZS un Co.Koļegovas izgāšanās ar ZZS ir kaut kas NENORMĀLS un pretīgs! Reizniecei um Kučinskim ir jāatkāpjas,jo nevar vadīt valsti,ja gribi to darīt ar BLĒŽU palīdzību !! Vai nepietiek jau ar HŪTI ?!
  Valstī nepieciešama politiskā DEZINFEKCIJA !!!

 2. Slavenais gaišreģis Eižens Finks atgādina un saka – Nacionālu valsti Latviju mēs likumīgi atjaunosim izpildot 1996.g. Likumu ;PAR LATVIJAS DEOKUPĀCIJU-, kad krievi un žīdi atstās Latviju un latviešiem atdos visu sazagto…(fan_flag) :)) (sun) ..īpašs sveiciens Ivanam /Jonim/ Urbaniķim !

 3. par to naudu sanāktu 3 referendumi nedēļā!
  https://www.latvija.lv/pv

 4. Nedabiski zemi Latvijā ir arī kapitāla pieauguma nodokļa ieņēmumi.

 5. Otto Ozol, Lemberg, Lapsa, kas jūs esat, mīkstie,. Jūs zināt, jums ir dati , liecības, tad , velns parāvis, apvienojaties un uz publiski pausto , iesk=niedzat izmeklēšanai par visā =m negācijām. Klusēšana un neko dedarīšana ir ūdens maisīšana pīļu dīķī!

  • Tādi vispārēji dati jau ir visiem, kas par kontrabandas tēmu interesējas, tai skaitā arī ekonomikas ministrei, kurai tieši arī būtu lietas labā kas jādara.

 6. lieciet mieru,tas tacu nav lembergs,TAS IR VENTSPILS MAZAIS ZIKAS VIIRUSS.galvina mazina,mazss cucins.

 7. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Kārtējo reizi redzams, ka vairums komentētāju netiek tālāk par ”pats muļķis!”.
  Mēs nepieklājīgi noliekam Ozolu, lamājam Lembergu, bet neko nesakām par autora izvirzīto problēmu. Katra demagoga lielākais sapnis ir ar šādiem viltus manevriem aiziet no apspriežamās problēmas, vai izvairīties no tiešas atbildes uz konkrēto jautājumu. “Pats muļķis” gandrīz 100% gadījumu demagogam palīdz iegūt laiku, saduļķot ūdeni un plānpierīšu galvās iesēt “taisnīgā cīnītāja” sēklu.

 8. Kad vienreiz tas OTTO nomierinasies. Nav gandriz nevienas dienas, kad sa psihopata rakstini nebutu LA publiceti.Te vins maca amerikanus, kadam ir jabut jaunajam ASV prezidentam, tad visiem krieviem po morde nado. Tagad jau Lembergs jaucas vina personigaja dzive, jo nedod naudu pohmelu lapisanai.

 9. Cepums skumjajam bruņiniekam!

 10. Nupat Lembergs asi uzbrucis Kalnmeijeram un ārlietu ministram, apvainojot viņus tranzīta plūsmas samazinājumā (adresāts: krievu auditorija), jo tranzītā iecelti “nepareizie” cilvēki( tie nav Lemberga cilvēki!) Laikam jūt, ka 200 apsūdzības sējumi par viņu var pārvērsties reālā tiesas spriedumā. Viņa mērķis ir radīt vēl lielāku nepatiku krievu auditorijai pret Latvijas valsti un tās varas struktūrām. Bet mūsu žurnālisti bieži uzķeras uz Lemberga izlēcieniem un raksta saldsērīgus rakstus par kontrabandu, kurā acīmredzot ir iejaukts pats apsūdzētājs. Šis cilvēks veikli izmanto puspatiesības, lai radītu ap sevi
  oreolu kā patiesu cīnītāju par taisnību.

 11. No kurienes Otto Ozols ir rāvis 370 miljonus EUR, nav saprotams. Cigarešu nelikumīga aprite, piekrītu, veido aptuveni 80 miljonus EUR nesamaksāto nodokļu veidā. Taču degvielas nelikumīgais patēriņš nepārsniedz 10% no kopējā – to atzīst arī nozares asociācija. 2015.gadā akcīzes nodokļa ieņēmumi bija 428 miljoni EUR. Tātad nesamaksātais akcīzes nodoklis bija ne vairāk, kā 30 miljoni EUR, bet kopā ar PVN, visticamāk, nepārsniedza kādus 45 miljonus EUR. Nelikumīga alkohola aprite pēc Pasaules veselības organizācijas aplēsēm, pašreiz svērstās ap 15%. 2015.gadā akcīzes nodokļa ieņēmumi no alkogoliskajiem dzērieniem bija 129 miljomi EUR. Tātad kopā ar PVN nesamaksātais nodoklis, visticamāk, nepārsniedza kādus 27 miljonus EUR. kas tad sanāk kopā? 80 + 45 +27 = 163 miljoni EUR. Tātad vismaz par 210 miljoniem EUR mazāk. Protams, var teikt, ka arī tā ir milzīga nauda.
  Taču, ja ņemam vērā, ka ēnu ekonomikas nesamaksātie nodokļi veido aptuveni 1,4 miljardus EUR ik gadu, tad akcīzes preču nelikumīgas aprites rezultātā nesamaksātie nodokļi veido vien 11,6% no kopējiem nesamaksātajiem nodokļiem.
  Ozola kungs, kas nav samaksājis pārējos 88,4% jeb 1.2 miljardus EUR? Kāpēc kautrīgi par to klusējam?

  • Jūs nepieskaitījiet datus no tāda svarīga avota, kā mūžīgi piedzērusī kaiminu vecene…

  • Atradis kur meklēt patiesību : oficiālajās atskaites !

   • Interesanti, kādus tad datus izmanto Otto Ozols? Alternatīvu, neatkarīgu statistiku, kurā noteikti atrodama tā īstā, godīgā statistika? Nez’, kur tāda atrodama?
    Un starptautiskiem pētījumiem arī nevar ticēt?

 12. Tāpat mēs ļoti labi zinām…etc
  ==============
  Nu ja tik labi zināt, Ozol, varbūt arī citiem pateiksiet?!

 13. LA, aizvāciet uzbāzīgas reklāmas. Visam ir sava robeža.

 14. Skumjais Bruņinieks Atbildēt

  Lembergs, bezšaubām, ir gudrs, viltīgs un tālredzīgs nelietis. Lemberga unikalitāte – viņš it kā nav oficiāli pie valsts, nav valdībā bijis visus 25 neatkarības gadus un tagad pat nav pašvaldības vadītājs. Viņš ir mazas, “neietekmīgas” partijas vadītājs Ventspilī. Pilsēta, par kuru viņš ilgstoši bijis atbildīgs, ir plaukstoša, labi sakārtota un tas ir viņam liels pluss.
  Lemberga medaļai ir otra puse – apsūdzība ļoti smagos kriminālnoziegumos , 200 sējumi – kurus pastudējot un vēl pievienojot klāt 25 gadu novērojumus Latvijas politikā, klāt vēl pieplusojot pēdējo četru gadu novērojumu, kad VISA politiskā elite, visi politiķi un partijas, visi oligarhi un ierēdņi vaiga sviedros pūlējās izdzēst RP “sarkano” nesadarbošanās ar Lembergu līniju un kopējiem spēkiem sauca viņu atpakaļ valdībā, var droši teikt –
  Lembergs ir pats ietekmīgākais cilvēks Latvijā, īstenais valsts Saimnieks, partiju dancinātājs un stipendiātu kontrolētājs.
  Būt īstenajam Saimniekam , valdniekam , galveno labumu guvējam un reizē ne par ko neatbildēt – tā ir īstena mafijas krusttēva pazīmē.
  Lemberga palaistā “pīle” par astoņkāji tam ir labs piemērs, jo skaidrs, ka Aivars pats to astoņkāji ir radījis, izveidojis un kontrolējis. Skaidrs, ka Puzes mazais vīriņš ir visus šos gadus bijis galvenais šī astoņkāja labuma guvējs un nozagtais “miljards” ir pateicoties astoņkājim.
  Bet, kā jau teicu, Lembergs nav bijis oficiāli pie varas valstī, viņš valsti nozadzis ir ar citu(stipendiātu) rokām pārsvarā un tas fakts dod viņam tiesības nelikt sevi astoņkāja centrā.
  Bez materiālajiem labumiem, ko astoņkājis nesa Lembergam, vēl ir cits, ne mazāk svarīgs –
  jo vairāk Latvijā būs sazagušos Latviešu ar astoņkāja palīdzību, jo vieglāk Aivaram būs tos kontrolēt. Kad katru dienu kāds valsts iedzīvotājs ko noblēda no valsts, nozog, paņem vai iedod kukuli, nesamaksā nodokli, viņš automātiski kļūst Lemberga sabiedrotais un aizstāvis. Valstī visa ierēdniecība ir jau totāli sazagusies, kā arī daudzi politiķi kopā ar savām partijām. Un tāpēc jau arī visa valsts vienprātīgi sauca tautas patriekto Lembergu atpakaļ no trimdas.
  Tātad, jo vairāk zog, jo vairāk Lembergam sabiedroto.
  Otrkārt – kad visi ir totāli sazagušies un sasmērējušies, Lembergs šajā “jautrajā” sabiedrībā nemaz tik briesmīgi neizskatās. Viņš pat tagad var atļauties mākslīgi distancēties no valdības un savas ZZS. It kā viņam nav nekāda sakara ar visu to, viņš vēl ar vēl ar pirkstu parādīt uz AirBaltic afēras organizētājiem, lai gan pats ir šo labumu slēpts saņēmējs.
  Tāda ir krusttēvu privilēģija visā pasaulē un tā ir arī nozagtajā, Lemberga kontrolētajā Latvijā – valsts ir Lemberga privātteritorija un visas liela mēroga zādzības un afēras ir viņa neoficiāli uzraudzītas. Lembergs var pat atļauties vairs nekur pie valsts nozagšanas nepiedalīties, bet visi atlikušie oligarhi un politbiznesmeņi viņam otkatu par zādzībām aizsūtīs.
  Otkati Lembergam var būt dažādi – naudā tagad laikam retāk, bet var arī kāda partija nodrošināt labvēlīgu balsojumu par to, ka Aivars atļauj savā teritorijā šiverēt, var arī Aivaram parādīsies kāda jauna akcija ofšoros, kas nodrošina kontroli pār kādu uzņēmumu valstī utt.
  Lembergs Āboltiņai bija īslaicīgi atļāvis šiverēt valstī, jo tā izpildīja viņam svarīgu lietas – gāza bezlemberga valdību, likvidēja Rīkojuma Nr2 tautas pausto gribu – veidot valsti bez Lemberga un iznīcināja smagos noziegumos apsūdzētā lielāko ienaidnieku ZRP. Uzdevums izpildīts un varaskārā Solča kopā ar Vienotību ir nolikti pie vietas. Atliek tik nomainīt visu svarīgāko ierēdniecību un drošīvas struktūras, kur pa Āboltiņas valdības laiku tika salikti viņas cilvēki. Tas pašlaik arī notiek.
  Lembergs pašlaik visur saliek savus cilvēkus ar saukli – ” apkarosim astoņkāji” un joprojām paliks astoņkāja faktiskais vadītājs un galva.
  Un kad būs atgūta un nostiprināta totāla vara valstī , tad ar šī astoņkāja palīdzību varēs sākt domāt par krimināllietas izbeigšanu pret Aivaru un lietas pārkvalificēšanu. Tad arī varēs aprakstīto mantu atgūt. Likmes ir ļoti augstas un no atgūtās daudas tiks arī politiķiem, ierēdņiem, prokuroriem un tiesnešiem. Mānīšanās šeit nekāda nebūs, jo visi zina, ka krusttēvs ir dāsns, ja viņam atļauj zagt.
  Jā, Lembergam ir vēl viens liels trumpis – Saeimas vairākums(ZZS, SC, Sudrabas partija).

  • Labs kopsavilkums. Vēl tikai jāpiebilst, ka Puzes valdnieka varu veido un uztur tie, kas cer gūt kādu labumu no krusttēva. Bez šiem nožēlojamiem klauniem viņš nebūtu nekas.

  • Spēcīgs kopāsavilkums . Aivars gan vairs nekāds jaunais nav , ko pie kā pievilksi , kad Aivars šaus bukus labākos laukos ? Arī bez Andra un Aināra mums diezgan * dažādu profilu remontatslēdznieku* . Viņi klusi un nemanot ritina uz savām mājām mūsu *siera rituli* . Un drīz jau pasmiesies par * 3 oligarhiem *.

  • Kas Ventspils ir par sakārtotu pilsētu, ja tanī 80% cilvēku dzīvo padomju laiku hruščovenēs un panelenēs, bet Lembergs jau 20 gadus neļauj būvēt jaunas daudzdzīvokļu mājas?

 15. Varbūt personu ir uztraucis kontrbandas samazinājuma tendence un līdz ar to ir radusies nepieciešamība jumta nomaiņai.Apjaušot personas spilgto nesodīti kriminālo un kolaboracionisma pilno biogrāfiju citiem secinājumiem nav vietas.

Draugiem Facebook Twitter Google+