×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Otto Ozols: Kad prezidents sarunā pasauli satricinošas muļķības (17)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz paskaidrošu – runa nebūs ne par Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni, ne arī ASV prezidentu Baraku Obamu. Runa būs par kādu bijušā ASV prezidenta Džordža Buša, vecākā, runu, kas varēja laupīt Latvijai cerības uz brīvību. Un runāšu arī par pašreizējo ASV Republikāņu partijas prezidenta kandidātu Donaldu Trampu.

Tramps ir ļoti satraucis daudzus politikas vērotājus Latvijā un citur pasaulē ar saviem mulsinošajiem izteikumiem par NATO, par Ukrainu, Krimas aneksiju un Krievijas prezidentu Putinu. Daži saka, ka par to īpaši nevajadzētu uztraukties, jo tā ir ierastā priekšvēlēšanu logoreja jeb vārdu caureja, kas raksturīga populistiem politiķiem.

Tomēr, no otras puses, ir ļoti pamatoti jāuztraucas, ka par ASV prezidentu var kļūt persona, kas slikti kontrolē savus vārdus. Tas var ļoti slikti beigties pasaulei, tostarp Latvijai. Īpaši, ja runā par NATO un Krieviju.

Viens no spilgtākajiem piemēriem, kā ASV prezidenta nepārdomāti teiktie vārdi var detonēt neprognozējamus un bīstamus procesus, ir ASV prezidenta Džordža Buša, vecākā, runa Kijevā 1991. gada 1. augustā. Toreiz viņš teica šādus vārdus: “Daži cilvēki ir mudinājuši Savienotās Valstis izvēlēties starp atbalstu (PSRS) prezidentam Gorbačovam un uz neatkarību noskaņotajiem līderiem visā PSRS. Es to uzskatu par aplamu izvēli. Prezidents Gorbačovs ir sasniedzis pārsteidzošas lietas [..]. Mēs saglabāsim iespējami stiprākas attiecības ar prezidenta Gorbačova padomju valdību.”

Viena lieta, ka tas satricināja ASV medijus. Ietekmīgā laikraksta “The New York Times” apskatnieks Viljams Safirs šo runu nosauca par “Kijevas kotleti”, “The Economist” to nodēvēja par vissliktāko piemēru (the most flagrant example), kā citas nācijas nespēju atzīt Ukrainas neatkarības fakta neizbēgamību. Savukārt konservatīvais izdevums “The Washington Examiner” norādīja, ka, iespējams, šī bija vissliktākā runa, kādu jelkad ir teicis kāds ASV izpildvaras pārstāvis.

Tomēr Igaunijas bijušais prezidents Lennarts Meri 1993. gadā pateica visskarbāk un norādīja uz briesmām, ko izprovocēja šie ASV prezidenta vārdi. Parīzē savā runā par Eiropas identitāti viņš teica: “Eksprezidents Bušs 1991. gada 1. augustā Ukrainas parlamenta priekšā aicināja atteikties no “pašnāvnieciskā separātisma”. Sekas ilgi nebija jāgaida. Jebkurai tautai aicinājums atteikties no pašnoteikšanās tiesībām ir pļauka tās pašapziņai. Rezultātā Ukrainā konsolidējās nacionālie spēki, tās identitāte strauji nostiprinājās. Bet Maskavā Buša liktenīgo runu konservatīvās militārās aprindas iztulkoja pretēji: viņuprāt, ASV signalizēja, ka Padomju Savienībā jāveic nevis demokrātiskas reformas, bet jāievieš brīvā tirgus ekonomika. Militārās aprindas pēc deviņpadsmit dienām uzsāka puču, kas noveda pie Padomju Savienības sabrukuma.”

Lennarts Meri norāda, ka ASV prezidenta vārdi liktenīgi izaicināja konservatīvos komunistus sākt valsts apvērsumu. Baltijas un citām valstīm par laimi, tas izgāzās. Tomēr šodienas dokumenti liecina, ka 1991. gada PSRS augusta puča laikā Jeļcins bija par mata tiesu no sakāves. Viņš tikai pašā pēdējā mirklī atteicās no plāna mukt un patverties ASV vēstniecībā. Šajā brīdī pučisti būtu uzvarējuši. Viņi bija rūpīgi strādājuši, lai Jeļcins tieši tā rīkotos. Jeļcins gandrīz iekrita šajās lamatās, un lielā mērā nejaušība viņu izglāba. Tas nozīmē, ka Baltijas valstu cerībām uz neatkarību varēja būt pārvilkta trekna strīpa, visi neatkarības līderi saskaņā ar ārkārtas stāvokļa likumiem, kas toreiz tika izsludināts, apcietināti. Baltijas valstis līdz pat šai dienai būtu smakušas PSRS impērijā.

Šodien varam tikai minēt, ko tieši Bušs ar to visu gribēja pateikt? Bet mēs skaidri zinām, ka ASV prezidenta vārdi izprovocēja notikumus, kas Baltijas valstīm varēja beigties traģiski. Ja par nākamo ASV prezidentu kļūs Tramps, kura teikto var pārprast vēl vieglāk, tad Baltijas valstis var tikt apdraudētas īpaši. Kremlis noteikti nekavēsies interpretēt Trampa teikto sev vēlamā virzienā. Un Putina autoritāte Krievijā ir tieši atkarīga no spējas atjaunot veco impēriju. Vai viņš ies tālāk par Krimu? Ja ievēlēs Trampu, tad nebūs jautājuma, vai viņš ies tālāk, jautājums drīzāk būs – kad Putina Krievija ies tālāk? Tās ir ļoti sliktas un bīstamas ziņas Baltijas valstīm. Patiesībā visai pasaulei, jo jebkurš konflikts mūsdienās ir spēlēšanās ar sērkociņiem uz pulvera mucas. Diemžēl runa ir par kodollielvalsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Otto Ozols: “…Tramps ir ļoti satraucis daudzus politikas vērotājus Latvijā un citur pasaulē ar saviem mulsinošajiem izteikumiem par NATO, par Ukrainu, Krimas aneksiju un Krievijas prezidentu Putinu…”
  Kas tur tik mulsinošs un kas tur tik satraucošs?
  Katrai valstij, ja tā grib būt VALSTS, ir jārūpējas par savu iekšējo un ĀRĒJO drošību un labklājību. Arī ASV. Arī Latvijai, ja tā grib būt VALSTS.
  Tramps, saprotiet jel, ir satraucis un samulsinājis “politiskos ekstrasensus” Latvijā, ko tu neteiksi! Varbūt, ka tiem ekstrasensiem vajadzētu paskaidrot Latvijas valsts vadītājiem, ka valstij, kas robežojas ar Krieviju, no kuras tai ir tik ļoti bail, tad tai valstij ir ļoti jākoncentrējas uz savu drošību, nevis jāuzskata, ka kādai citai valstij otrā zemeslodes pusē būtu pienākums par to gādāt.

 2. nu, glups, bet sportam u.c. pūlim patīk, savējais

 3. Ka parasti OTTO ir atkal zirga, nu jau pamaca kadam vajadzetu but nakosajam ASV prezidentam. Sim degeneratam laikam darit nav ko, ka kult tuksus salmus un skelt Latvijas sabiedribu .Vispar, bez tadiem aizjuras demokratiem, dzive musu korumpetaja valsti butu gauzam garlaiciga un vienmula.Nevajag iet pat uz humora vakariem brivdienas. Palasi tikai sa OTTO rakstinus un uz reizes sapratisi-cilveks ir garigi slims.

 4. Un cik šajā 700 tūkst. samazinājumā ir latviešu un cik cittautiešu (aizbrauc 3/4 krievvalodīgo un tikai 1/4 latviešu) ? Un cik šajā 25 gadu samazinājumā vainīgs ir dabiskais samazinājums (zemā dzimstība) un cik emigrācija? Ja saka A, tad jāpasaka arī B. Domā ar savu galvu, tad nevajadzēs te piesaukt padomju laika profesorus un nodarboties ar politisku populismu un demagoģiju.

 5. Klintones politikas biedri totiwes ir uztaisijuši bezprecedenta šausmas Eiropā un Tyuvajos austumos. Ar karu un masu migrāciju. Sāsas šausmas kā no pēdējo gadu demokrātu valdības mūsu pasaules daļa vēl līdz šim nav pieredzējusi.
  Soros-angažētā žurnālistika, ko mums šeit piedāvā ir ārkārtas atkarīga un tendencioza.

  • Mani interesētu, kas tās par “šausmām Eiropā”, ko Klintones domubiedri esot izraisījuši.Par tuvajiem Austrumiem es it kā saprotu – domāts laikam amerikāņu iebrukums Irakā Džordža W. Buša laikā, kurš diez vai uzskatāms par viņas domubiedru.

 6. “Ar varu mīļš nekļūsi !” Latviešu sakāmvārds.
  Diemžēl runa bija un ir par Krimas iedzīvotāju vairākuma izvēli – to jau Trampa kungs labi saprot – tāpēc neignorē ne Krimas referenduma, ne iedzīvotāju vairākuma attieksmi.
  Ottovičs kārtējo reizi “aizmirsis” būtiskāko pieminēt, taču gatavojot rakstu 21.augusta svinībām par godu anti-komunistiskā puča 25. gadadienai, iesaku atcerēties, ka “Latvijas iedzīvotāju skaits tikai ceturtdaļgadsimta laikā ir samazinājies par 700 tūkstošiem cilvēku.” LU profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, demogrāfs Pēteris Zvidriņš (NRA, 26.06.2014.)

 7. является речь Джорджа Буша-старшего в Киеве 1 августа 1991 года”

  “Но резче всего высказался бывший президент Эстонии Леннарт Мэри, который в 1993 году указал на опасность, спровоцированную упомянутыми словами президента США”

  “Молниеносные” эстонцы в своем репертуаре 🙂

 8. Jā, Krievijai okupēt Baltiju ir goda lieta. Tomēr Baltija ir NATO dalībvalstis un pilnīgi bez viena šāviena Krievijai to okupēt neizdosies. Ja Krievija atvēzēsies uz kādu atombumbu, tad no Baltijas paliks slapja vieta. To īpaši būtu jāapzinās visiem Baltijā dzīvojošajiem krieviem, kuri te līdz izmisumam ilgojas pēc putinisma.
  Nekāds putinisms viņiem nesanāks. Kad putins viņiem uzmetīs uz galvas savu bumbiņu, no viņiem tāpat pāri paliks tikai sūdi un dūmi. Bumbiņa nešķiros, kurš krievs, kurš latvietis. Jā, latvieši ies bojā savā zemē, bet krievi -, svešā, nīstā zemē, ilgodamies pēc sava elka, no sava elka rokas.
  Domājiet, krieviņi, domājiet! Vai ir vērts?

  • Ну вы прямо таки мечтаете об этом. Но успокойтесь, никто на вас тратить дорогостоющую бомбу не будет, не выгодно. «Овчинка выделки не стоит!» Тут и так скоро никого не останется, либо разбегутся, либо просто перемрут. История успеха, однако.

   • Jevreji Russkis uže pereigraļi! Paskaties , grafist, kojevrejs Žironovskis runā pēdējās 2 nedēļās! Grafist, buģeš batrak!

    • Дедуля, не надо всё, что говорит в запале «сын юриста» воспринимать через чур всерьёз, эта не та фигура. П.С. Пишите по латышски, вам же так легче, зачем напрягаетесь.

 9. Krievijai okupēt baltiju sevišķi latviju ir goda lieta,jo tur,, atdzimstot fašisms,, par ko ir pārliecināti krievi gan tur ,gan šeit dzīvojošie.Tam ka latvija ir ,,veiksmes ,, stāsts netic neviens , izņemot saeimu, miljonārus,VID un KNAB ierēdņus un nekāda propoganda to nevar atspēkot.
  Tramps saskatījis ES nenovēršamā sabrukuma sākšanos un krievijas neapturamo kāri izplesties, lai pievērstos tikai ASV iekšējām problēmām.

  • Слишком много чести, знаетели. Как теперь принято говорить в России, окупацию надо ещё заслужить. Пора, пора уже привыкать к мысли, что нищие голодранцы вроде нас никому не нужны, ни Америке, ни России.

 10. Tramps pats sevi atklāj savā grāmatā– es gribu , man vajaga== es gribu Krieviju, man būs bizness Krievijā. Trampa- Pūķina pakts taps uz urrāā!

 11. Nu nez, vai ir tik traki. Bet iespējams, ka Tramps tikai izpļāpāja to, ko patiesībā runā ASV valdošās aprindās. Ja tāda ir patiesā ASV valdošo aprindu nostāja, tad agrāk vai vēlāk tā tiks zināma Putinam. Tad var sagaidīt Putina izšķiršanos par uzbrukumu Baltijai. Ekonomiski Baltija Krievijai ir nenozīmīga, bet Putina propagandai tas būtu liels ieguvums. Diemžēl Baltija arī ES ir tikai piedauzības akmens, un ar katru gadu tas kļūs smagāks, jo Baltijā notiek strauja depopulācija.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+