Viedokļi
Komentāri

Otto Ozols: Trīs lieliskas ziņas par veselības nozari negāciju laikmetā 20


Anda Čakša.
Anda Čakša.
Foto-LETA

Politiķi un citi labestīgie Latvijas Republikas pilsoņi mēdz sūkstīties par labo ziņu trūkumu. Redzot Saeimas bezgala pārdomāto un atbildīgo balsojumu par jauno veselības ministri, varam konstatēt, ka ir arī labās ziņas. Vismaz trīs!

Sāksim ar nelielu ieskatu vēsturē. 2015. gada sākumā kārtējo reizi varējām pārliecināties par Latvijas cilvēku labo sirdi un gatavību palīdzēt bērniem! Tika ziņots par labdarības akciju “Eņģeļi pār Latviju”, kuras ietvaros sabiedrība bija ziedojusi līdzekļus smagi slimu bērnu ārstniecībai un rehabilitācijai. Kopējā saziedotā summa bija iespaidīgie 440 220 eiro! Tā Latvijas sabiedrība palīdzēja vismaz 79 bērniem, kuru glābšanai valsts diemžēl nebija spējusi atrast pietiekami daudz līdzekļu. Tas vēlreiz apliecina, ka pašreizējā saspringtajā laikā ir ārkārtīgi daudz cilvēku, kuri gatavi ziedot, lai kaut kā glābtu situāciju ar bērnu veselības aizsardzību.

Kamēr sabiedrība, lai palīdzētu bērniem, ziedoja eiro pie eiro, tikmēr tajā pašā 2015. gadā notika kāds mazāk redzams, bet arī jauks notikums. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Anda Čakša nomainīja savu gluži jauno “Lexus CT 200H” automašīnu pret vēl jaunāku, bet dinamiskāku braucamo – “Subaru WRX”. Pārmetumiem vai aizdomām te nav vietas! Viņa to var atļauties, jo tajā pašā gadā minētajā Bērnu slimnīcā nopelnīja 55 275 eiro.

Un nevajag tagad domāt, ka tas ir kāds pārmērīgs, nesamērīgs vai negodīgs atalgojums! Čakšai, lai kaut kā savilktu galus kopā un nenonāktu trūkumā, no rīta līdz vakaram cīnoties par mazo pacientu labsajūtu, bija jāspēj apvienot savus pienākumus ar darbu vēl citā darbavietā. Tādēļ viņa ziedoja savu laiku, lai kā valdes locekle ar padomiem palīdzētu arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcai. Veselības aizsardzības budžetam tas izmaksāja vēl papildu 47 tūkstošus eiro. Ņemot vērā, ka šādu augsta līmeņa vadītāju veselības nozarē ir vēl vairāki, pamazām top skaidrs, kāpēc saspringtajā veselības aizsardzības budžetā hroniski trūkst līdzekļu. Tostarp smagi slimiem bērniem. Bet labi, ka sabiedrība ir tik izprotoša un spēj vienoties labdarības akcijās!

Saistītie raksti

Tomēr solīju labās ziņas – 2015. gada nogalē beidzot, beidzot, beidzot ierunājās Andas Čakšas sirdsapziņa un, iespējams, pat godaprāts! Nepagāja ne divi gadi, kad viņa nolēma, ka 55 tūkstošus eiro lielā gada alga tomēr varētu būt pietiekama, lai, citējot viņu pašu, varētu veltīt lielāku uzmanību Bērnu slimnīcā veicamajiem darbiem. Kas lēni nāk, tas labi nāk! Čakša abus darbus bija savienojusi no 2014. gada sākuma līdz 2015. gada nogalei, līdz pār viņu nāca apskaidrība, ka Bērnu slimnīcas vadīšana nepieļauj uzmanības un enerģijas sadalīšanu. Kāda laime un prieks, ka Čakša to tomēr saprata!

To pienācīgi novērtēja Saeimas deputāts un Zaļās partijas veterāns Ingmārs Līdaka. Viņš norādīja, ka Čakša ir ne tikai ārste, bet arī menedžmenta cilvēks. Atzīšos, ka es patiešām nezināju, ka… TO sauc par menedžmentu. Tagad Anda Čakša ar Saeimas svētību ir kļuvusi par veselības ministri. Smagi slimie bērni varēs turpināt cerēt uz tādām labdarības akcijām kā “Eņģeļi pār Latviju”, kamēr funkcionāri mainīs jaunus, smalkus auto uz vēl jaunākiem, jo slimnīcas ir ļoti ērtas vietas, kur slaukt desmitu tūkstošu algas, ja vien esi līdakveidīgiem pietuvināta persona ar… menedžmenta prasmēm.

LA.lv