×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. maijs, 2016
Drukāt

Otto Ozols: Vēstule krieviem. Īpaši Latvijas krieviem (97)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Otto Ozols

Nolēmu uzrakstīt vēstuli krieviem, īpaši Latvijā dzīvojošajiem. Manus rakstus mēdz tulkot citās valodās. Tai skaitā krievu. Ar un bez atļaujas. Par to īpaši neuztraucos – katram autoram tikai glaimo, ja viņu vēstījums sasniedz plašāku auditoriju. Īpaši neuztraucos arī, ja kāda atsevišķa doma vai nianse tulkojumā pazūd. Tā ar tulkojumiem mēdz gadīties. Tomēr pavisam nesens kāds gadījums mazliet apbēdināja. Izdevums “Vesti” nesen iztulkoja un pārpublicēja manu viedokļrakstu par visvareno Krievijas spiegu ar segvārdu “Kremļa Pirksts”. Tulkojums bija gana precīzs. Tomēr mani apbēdināja redakcijas piebilde pie mana vārda: “Otto Ozols – tas pats, kurš pārmeta mums (krieviem) runāšu uz ielas krieviski”. (1) Nedomāju, ka kaut ko tieši tādu kādreiz būtu aicinājis. Bet arī saprotu, kā šāds pārpratums varēja notikt. Tāpēc mēģināšanu paskaidrot precīzāk.

Nav šaubu, ka tā ir ironiska piezīme un atgādinājums par kādu manu senāku rakstu ar nosaukumu “Kāpēc Latvijā ir tik daudz Pleskavas tūristu?”. (2) Ja kādam netapa skaidrs, tad pamatdoma bija vienkārša – ja Latvijas iedzīvotāju veikalā vai kādā citā publiskā vietā nepazīstams cilvēks uzrunā krieviski, tad tas varētu būt tūrists no Krievijas. Protams, atsauce uz Pleskavas tūristu bija mazliet neprecīza. Cilvēks, kurš Latvijā uzsāk sarunu krievu valodā, varētu būt ciemiņš no jebkuras vietas Krievijā vai kādas citas valsts. Un tas nav nekas slikts vai pārmetuma vērts.

Tomēr Latvijā ikdienā mēs redzam ļoti daudz cilvēku, kuri sabiedriskā vietā personālu un jebkuru nepazīstamu cilvēku uzreiz uzrunā krieviski. Nereti tie izrādās pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji, tai skaitā tādi, kuri šeit dzimuši un visu mūžu dzīvojuši. Protams, ka liela daļa vidējās un vecākās paaudzes latviešu joprojām labi saprot un visbiežāk arī labi runā krieviski. Tādēļ it kā nav īpaši lielu problēmu atbildēt. Uzdrošinos apgalvot, ka vairumā gadījumu viņiem nav nekādu principiālu pretenziju pret krievu valodu. Lielākā daļa pilnīgi pamatoti to uzskata par lielas un skaistas kultūras valodu. Statistika liecina, ka latviešu skolās krievu valoda ir viena no vispopulārākajām svešvalodu izvēlēm uzreiz aiz angļu valodas.

Tomēr krieviem ir jāatceras, ka daudziem latviešiem valodas jautājums ir tikpat jūtīgs, cik principiāls. Tam, ka latviešu valoda Latvijā ir nostiprināta likumā kā vienīgā valsts valoda, ir ārkārtīgi nopietns iemesls. Pietiek apskatīties pasaules kartē, cik liela ir Latvija un cik liela ir Krievija. Krievu valodas telpa ģeogrāfiski ir gandrīz neaptverama. Latvijas teritorija salīdzinoši ir salīdzinoši ļoti neliela. Tāpat atliek tikai aplūkot sausu statistiku par runātājiem – latviešu valoda ir dzimtā valoda apmēram 1,3 miljonam cilvēku, krievu – apmēram 150 miljoniem. Piedevām krievu valoda kā otrā ir vēl apmēram 150 miljoniem cilvēku. Tātad runa ir par 300 miljonu runātāju telpu. Vai man ir jāpaskaidro vēlreiz, kuras valodas pārstāvjiem ir pamats daudz vairāk uztraukties par savas valodas nākotni? Teritoriāli nelielā Latvija ir vienīgā valsts uz planētas zemes, kur latviešu valodu var pilnā mērā ikdienā kopt un sargāt kā pamata saziņas un valsts valodu.

Es neaicinu un nekad neaicināšu krievus savā starpā nesarunāties krieviski. Tas būtu pilnīgs absurds. Tomēr atļaušos godīgi pateikt – ja mani kā latvieti Latvijā kāds nepazīstams cilvēks pēkšņi uzrunā krievu valodā, tad man automātiski ir trīs jautājumi. Šis cilvēks ir:

1) tūrists no Krievijas?
2) vietējais iedzīvotājs, kurš joprojām domā, ka Latvija ir Krievijas daļa?
3) vietējais iedzīvotājs, kurš te dzīvo, bet neuzskata par nepieciešamu iemācīties valsts valodu? Latvietim tas visbiežāk nozīmē klaju necieņas izpausmi.

Domāju, ka pietiekami lielai daļai latviešu ir diezgan līdzīgas sajūtas. Es nekad neesmu domājis, ka latviešu valoda būtu ar kaut ko īpašāka un labāka par kādu citu valodu, tai skaitā krievu. Katra valoda ir īpaša un katra ir pelnījusi cieņu. Tomēr Latvija ir zeme, vienīgā valsts pasaulē, kur tā varētu būt pirmā izvēle starp diviem iepriekš nepazīstamiem cilvēkiem. Protams, nekad neaicināšu kaut ko tādu noteikt ar likumu. Tas nav ne iespējams, ne arī vajadzīgs. Latviešiem tas ir cieņas un attieksme jautājums. Principiāls un jūtīgs. Vienkārši gribēju pateikt krieviem to, ko latvieši nereti noklusē. Nevaru apgalvot, ka tā domā visi, bet viena liela daļa noteikti.

Visbeidzot – interesanti, vai arī šo rakstu kāds pārtulkos krieviski un publicēs krievu medijos? Protams, šīs nav stāsts par superaģentu “Kremļa Pirksts”, šis ir vairāk stāsts par savstarpēju sapratni.
atsauces:

1. VESTI.lv “Kодовое имя “Палец Кремля”! — пишет обозреватель Отто Озолс (тот самый, что упрекал нас в разговорах на русском языке на улицах)”. http://www.ves.lv/otto-ozols-kak-agenty-kremlya-tormozyat-ekonomiku-latvii-i-zastavlyayut-eyo-vymirat/
2. DELFI: “Kāpēc Latvijā ir tik daudz ‘Pleskavas tūristu” – http://www.delfi.lv/news/comment/comment/otto-ozols-kapec-latvija-ir-tik-daudz-pleskavas-turistu.d?id=47189319

Pievienot komentāru

Komentāri (97)

 1. Nu, principā, viss ir saprotams. Dzīvojot Latvijā, sākot saziņu, ir jārunā latviski. Ja tu esi krievs, un otrs arī, tad, lūdzu, runājiet krieviski, tikai sākiet LV valodā. Bet, ja cilvēks sāks runāt krieviski, manuprāt, tā nebūs traģēdija)

 2. Nu, principā, viss ir saprotams. Dzīvojot Latvijā, sākot saziņu, ir jārunā latviski. Ja tu esi krievs, un otrs arī, tad, lūdzu, runājiet krieviski, tikai sākiet LV valodā. Bet, ja cilvēks sāks runāt krieviski, manuprāt, tā nebūs traģēdija)

 3. sen vajadzeeja dod purnaa,citadi baigi lielie palikushi Latvija.Nasha Riga,pizduj uz moskaliju uz sapnju zemi,ka kadam vatnikam,kas nepatiik Latvijaa.Viss skaidrs.Apbizhotie aazhi un utainaas cuukas bez savas zemes un tautibas.Valkaajas,ka elaimes chupas pa Rigu.Ed,dirsh un vairojas.Un visu laiku slikti.Vai jums kadreiz un kaut kur buus labi.Gribat uzspiest ar varu savu nelegalo eksistenci peec Latvijas okupacijas. Tikai kaadu briitinju un tad dziedasiet pavisam citu dziesmu.

 4. Reti izdodas uzklausìt tik korektu izsklāstu par savu nostāju valodas jautājumā. Un esmu pārliecināts kad lilums no Tevis piminētajiem 30 desmit miljoniem krievalodīgi runājošajiem saņemot precīzu info par mūsu Latviešu nostāju
  Attiecībā uz cieņu pret valsts valodu,mūs vienozīmīgi atbalstītu. Esmu patiesi priecīgs, kad protu ne tikai sarunātie krieviski, bet arī vairākkārt esot Krievijā, saprast ko nozīmē īstens Krievs. Tas nav krievalodīgi runājoš Latvijas iedzīvotājs kurš neciena savu valsti,valodu un likumus. Tas ir sirsnīgs un godīgs krievijas pilsonis , kuram kauns kad viņu valodu lieto tik necienīgi ļaudis. Man ir tiešām paties gandarījums , kad Latvijā ir sastopami godīgi un pret valsti lojāli sveštautieši. Bet vislielākais nosodījums un kauns pret Latvijā dzīvojošiem parazītiem. Neatkarīgi no nacionalitātes!

  • Kā normāls cilvēks var nosaukt cilvēkus par parazītiem? Parazīti ir tie kas dzīvo uz cita rēķina! Vai tādu ir daudz Latvijā?

  • Ну очень «мило». Но в тоже время высокопарно и гнусно. Сердечные и честные российские граждане могут быть только в России. Вот как. А в Латвии оказывается граждане России не живут, нет. Здесь живут только русскоговорящие жители, которые неуважают своё государство, свой язык и законы. И которых можно сравнивать с паразитами. Вот как! Нет, вы уж определитесь наконец, так мы всё-таки свои или же чужие. Уважение может быть только взаимным. А если ваше государство нас ненавидит, то за что его любить?!

 5. Otto! Taisnoties jau gan to šovinistu priekšā nevajag! Kas vispār tie par cilvēkiem, kuri liedz iespēju latviešiem vienīgajā vietā, kur tas ir iespējams, Latvijā, ar savu lielkrievu šovinismu, visur un vienmēr runāt un saņemt atbildi latviski/ Vai tie vispār ir normāli cilvēki?

 6. Kāpēc jāuztraucas,ka krievvalodīgais latvvalodīgo,uz ielas,uzrunā krievu valodā?Šajā gadījumā latvvalodīgajam ir visas iespējas atbildēt visās tam pieejamajās valodās,ja vēlas sarunu ar krievvalodīgo.Latvvalodīgos pazemo un diskriminē tikai tas,ka privātajā sektorā darba devēju un kolēģu vairākums ir krievvalodīgie.Kad strādāju priekš a/s “Liepājas Metalurgs” un a/s “KVV Liepājas Metalurgs”,nejutos kā Latvijā.

 7. С такими, как Озолс, принципиально следует говорить исключительно по-русски.

 8. Par visiem 100% piekrītu autoram!

 9. Man runāt krievu valodā nav problēmu,to iemācīja savulaik skolā.Ja kāds krievs arī šodien nav iemācījies valsts valodu,tas tikai pierāda cik viņš ir mācīties nespējīgs,un paats vainīgs.Pašai krievu tautai jau nav ne vainas, un katrā tautā ir savi stulbeņi,arī latviešu.Okupantu te Latvijā sen vairs nav,te palikuši vien cilvēki kas brauca strādāt,tāpat kā tagad brauc latvieši uz citām zemēm.

  • Latvieši šajās “darba” zemēs jau sen runā viņu mītņu zemju valodās, bet okupācijas laikā Latvijā iebraukušie cer, ka atgriezīsies ”vecie”laiki un turpina vēl šobaltdien pildīt ”savu” misiju bijušajās PSSR okupētajās teritorijās – mūsu saziņas valoda ir krievu valoda un tikai.

   • Kāda dimensijas plāknē tu dzīvo? Krievijā paši krievi nevēlas PSRS! Krieviem patik būt visur bet tikai ne Krievijā. Es tev iesaku beigt muldēt un beidzot ķerties pie prata!

    • Nu tas ir nožēlojami, ka krieviem negribas vairs savu zemi, bet līdzīgi kā citas tautas, kurām nav savas apsolītās zemes, turpmāk dzīvos visur, kur vien vēlas.

  • īpaši lieli “strādātāji”bija visi krievu armijnieki,kuri piezīdušies Latvijai kā ērces un palika te ar visu savu šovinismu

  • pilnībā pievienojos tavam viedoklim.
   Ja kāds nevēlas vai nezina valodu, tā ir tikai otra cilvēka problēma, nevis manējā.
   Es vienmēr priecājos par iespēju praktizēt svešvalodu. lai kāda tā būtu. Jo tas ir mans un tikai mans IEGUVUMS, nevis zaudējums.
   Principā šo rakstu uzskatu kā vairāk vai mazāk vērstu uz kārtējo tautu rīdīšanu. Tikai slēpjoties aiz skaistiem vārdiem.

 10. principā runāju tikai LV valsts valodā un nekādus izņēmumus nepieļauju pat tūristiem,līdzīgi kā to dara spāņi franči.

 11. Katram loģiski domājošam cilvēkam ir skaidrs, ka jebkurā valstī svešs cilvēks jāizrunā valsts valodā. Es piemēram Krievijā nekad neuzrunāšu svešinieku latviski, vai Anglijā krieviski. Tāpat tam jābūt Latvijā, tas protams neattiecas uz tūristiem, kas šeit ieradušies no ārvalstīm, jo viņi nezinās valsts valodu un uzsāks sarunu kādā no starptautiskajām valodām. Bet ir jau tautas, kuras uzskata, ka viņi var lietot tikai savu valodu, neatkarīgi kurā valstī dzīvotu, jo uzskata, ka ir uzvarētāju tauta un visu pārējo tautu pārstāvjiem ir jāzin viņu valoda un tajā ar viņiem jākomunicē. Viens gudrinieks šeit rakstija, ka Latvijā ir divkopienu valsts un tāpēc viņš arī uzrunājot jebkuru svešinieku lietojot krievu valodu, tikai aizmirsa piebilst, ka divkopienu valsts radās okupācijas gados ap miljonu nelikumīgi iepludināto kolonistu ietekmē. Tas bija klajš starptautisko tiesību pārkāpums, jo okupētā valstī nav tiesību iepludināt kolonistus, bet pēc okupācijas beigām ir pienākums kolonistiem repatriēties uz tēvzemi.

  • Не могу не возразить вам. А вот Википедия с вами не согласна. «Население Латвии испокон веков было многонациональным. Так, согласно данным первой официальной переписи, проведённой здесь в 1897 году, латыши составляли 68,3 % от общей численности населения, насчитывавшего 1,93 млн; русские — 12,0 % (или порядка 230 тысяч человек), евреи — 7,4 %, балтийские немцы — 6,2 %, и поляки — 3,4 %. Остальные — литовцы, ливы, эстонцы, цыгане и представители иных национальностей.[26]
   5 традиционных национальных общин Латвии, сложившихся до Первой мировой войны: латыши (иногда выделяются латгальцы, никогда не учитывавшиеся в переписях), русские, поляки, евреи (малочисленны после холокоста, двух волн массовой репатриации в Израиль, а также эмиграции в США и Германию), немцы (малочисленны после вынужденной репатриации в Германию в 1939—1941 гг.). Доля русских росла во все времена и в конце XIX — начале XX век, и в советское время за счёт трудовой миграции из остальных союзных республик и рождаемости.»
   Так что ваше утверждение не сответствует действительности и национальные общины здесь существовали всегда. И с так называемой оккупацией, это не имеет никакой связи. Да, в результате разных исторических событий (типо войн) и трудовой миграции, пропорциональный состав общин изменился. Но сам факт их существования это не отменяет.

   • Te kads laikam runajas ar sevi…, jeb iedomajies, ka jelkads cits, kurs protams nav okupants vai sado mazo, lasis un centisies saprast, ko vavulo kads mumbu- bumbu cilts parstavis saviem ciltsbraliem…

    • Tas vaņka “grafiķis” ir patoloģisks krievu nacists. Vienīgais, kas viņam var līdzēt (neskaitot viņa varoņa Staļina metodi), ir pamatīga klistīre, katru dienu.

     • Опа! Вот кто бы говорил то. Лично вам, доктор, как истинному арийцу, никакая клистирная трубка уже не поможет. Только вскрытие!

    • Ну не с вами это точно!

 12. No cita skatu punkta Atbildēt

  Zinu, ka mans viedoklis būs nepopulārs, taču ir arī tāda lieta, ka valodas ir radušās atdalīšanās procesā un cilvēka kā indivīda unikalitātes pārprašanā.Principā lai valdītu uz pasaules harmonija, nekādām nācijām, daudzvalodībai nevajadzētu pastāvēt. Tāpat kā vienā ķermenī visiem orgāniem vajadzētu runāt vienā valodā, lai tie visi spētu saprast viens otru un kopīgi veikt uzdevumu- turēt cilvēku pie labas veselības un dzīvības. Atmetot stereotipus par krieviem, viņu valodu un okupāciju….tikai saprotot to, ka tā vieta, kur šobrīd atrodas krievzeme, patiesībā ir Mātes Zemes Sirds centrs…vai nebūtu tikai loģiski, ja visi pārējie orgāni saprastu Sirdi un spētu ar viņu komunicēt?

  • un śí mates zemes sirds ir sena baltu, somu -ugru vai citu tautu teritorija, kuru no mùsu éras 9 gs, izkaujot,asimilejot ienem sveßi, kuriem ar mates zemes sirdi nav ne mazaka sakara.

  • Bet valodu sadalīšanās un dažādošanās ir dabiska norise. Bija Romas Impērija, kur visi runāja latīņu valodā. Ko tā atstājusi mantojumā? Veselu lērumu romāņu valodu. Pat mūsdienās angļu valodas paveidos — amerikāņu angļu valodā, britu angļu valodā, austrāliešu angļu valodā u.c. — veidojas arvien lielākas atšķirības. Secinājums: arī ja pasaulē teorētiski paliktu tikai viena valoda, tā neizbēgami atkal sašķeltos jaunās valodās.

 13. Tiešām!Piekrītu autoram 100%

 14. Raksts kārtējo reizi ir neobjektīvs! Autoram ir jāsaprot ka tie kas runa krieviski Latvijā nav visi krievi. Latvijā dzīvo daudz ukraiņu, poļu, lietuviešu, ebrēju, baltkrievu un tt, kuri sava starpā runa krievu valodā. Tie kuri raksta par okupāntiem un sūtīšanu uz Krieviju tas ir naida kūrīnāšanas piekritēji un te jau jānodarbojas Drošības policijai. Vācijā uzreiz var nokļūt nepatikšanās pieminot Adolfa vārdu. Autoram iesaku tomēr nesalīdzināt pēc principa melns vai balts!

  • Deokupācija būs! Atbildēt

   Krievruņu okupantu un kolonistu padzīšana no latviešu zemes nav naida kurināšana! Jebkurai tautai ir tiesības un pienākums padzīt okupantus no savas zemes – gan somiem, gan ukraiņiem un Krimas tatāriem, gan japāņiem, gan visiem citiem. Okupants nav apzīmējums tautībai (krieviem, baltkrieviem, ukraiņiem). Okupants ir noziedznieka pret cilvēci statuss. Kabataszaglis arī nav tautība, bet apzīmējums konkrētam noziedzniekam.
   Starp citu, Vācija un vācu nācija joprojām Latvijai nav samaksājusi kompensāciju par to, ka Vācija no 1941.-1945.gadam bija okupējusi Latviju. Tas, ka Ādolfs miris – tas nenozīmē, ka vāciešiem nav jāatbild (tas pats attiecībā uz Krieviju – tas, ka Staļins miris un PSRS vairs nav – tas nenozīmē, ka krievu nācija ir atbrīvota no atbildības).

   • Tad sanāk tā ka indiāņiem ir jāpadzen no ASV visu balto un melno rasi no savas zemes Ziemeļamerikā? Un vēl pie tam ASV ka valsts pastāv! Vai tā nav galejība? Vai vienkārši acīmredzamas lietas noliegšana?

   • Tad sanāk tā ka indiāņiem ir jāsaņēmas un jāpadzen no savas zemes baltos un melnos!? Tā nav galējība? Vai kārtējā reize ir acīmredzamas lietas noliegšana? Piemeram ASV dienvidštatos angļu valodā runa maz tur pārsvara domine sveša valoda! Bet par to neviens neraksta kāpēc?

   • Ну уж нет. А что же это такое, как не пропагнда национальной ненависти?! Напоминаю, что последняя война закончилась 71 год назад! Может быть уже хватит поминать всуе и Сталина и СССР. В момент принятия Латвии в состав союза он состоял из 12 республик, и в нём проживало множество наций и народностей. Вот почему же тогда вы предьявляете свои претензии исключительно к русским?!

    • Redzi, “predjavitj svoji pretenziji”, var tikai tad, ja tu iestājies brīvprātīgi. Vai latviešu “iestāšanās” bija brīvprātīga? “VĒLĒŠANAS ” notika pēc pievienotājvalsts likumiem. Vai tici, ka visi Latvijas rūpnieki, tirgotāji, zemnieki, militāristi banķieri, inteliģenti, vienbalsīgi piekrita kļūt par padsavienības pilsoņiem? Vai manis minēto cilvēku pārvēršana par padsavienības pilsoņiem vēlāk neatspēlējās? Vai sajūti līdzības ar mūsdienu piedāvājumu “komuņepopaģja” dot pilsonību? Sāc domāt, grafist , tu taču saproti, ka karš arī tevi nesaudzēs!

     • Вы не виляйте и не уходите в сторону от поставленного вопроса. Тогдашний союз состоял из 12 республик, народов и народностей в нём жило очень много. Но вы и другие комментаторы обвиняют во всех грехах исключительно только и единственно русских! С чего это вдруг такая этническая исключительность?! Ниже я уже писал, что на гражданство ваше не претендую, даже упрашивать будете – не возьму. Так что думать надо начинать вам самим. Ваше государство катиться в пропасть, но помогать вам остановить это я не буду.

   • Un kapec gan ukrainiem, ebrejiem, baltkrieviem, gruziniem un daudziem citiem, kas nav krievi, seit butu jaruna krieviski. Tas pielaujams tikai Krievijas guberna. Bet, vismaz De Jure, mes esam brivi un neatkarigi un ir pienemts valsts valodas likums. Tapec, visi banditiskas lielvalsts kolonisti un shovinisti var aizverties un braukt izpausties uz savu Muhosransku un telot patriotus un laizit Putlera zabakus pec patikas

    • А что, их кто то заставляет насильно? Де юре вы свободны, а вот де факто – окупированы ЕС и НАТО ибо ничего сами не решаете. И вот для них вы точно один большой Мухосранск. И из этого вашего «рая» людишки разбегаются как тараканы.

    • Šīs komentārs ir galīgi garam! Izdzīvo daba tas kas spēj pielāgoties apstākļiem nevis stirgalvīgs vai spēcīgs! Pasaulē notiek jau sen globalizācija! Tas nozīme ka kultūras tiek jautas un palielam drīz arī pazudis robežas! Ja vēlies dzīvot tad ir jāmainas! Ar vienas valodas zināšanu tagad var strādāt sētnieka pozicijā! Darba tirgu augsti vērte zināšanas! Tā ka ar tikai savas valsts valodas pārzināšanas var dzīvot ārpus Rīgas

  • Tu kaut ko sajauci. Nevienā teikumā raksta autors neaicina kādu sūtīt atpakaļ uz Krieviju vai citu vietu. Kāda naida kurināšana šajā rakstā? Ja šis raksts ir naida kurināšaja, tad mums tiešām ir Lielas problēmas valstī.

 15. Perfekti un skaidri !

 16. Мне тоже понравился тон письма. Вия идеально объяснила причины, по которым 60 процентов русскоговорящих избегают общения на латышском:1-резкое притеснение после 91, никаких рабочих мест и курсов. Не знаешь латышский-ты никто. После такого у людей, владеющих 4мя другими языками, наступил блок и латышский стал языком притесняющих фашистов, образно говоря.2-да, многие стесняются акцента. В этом плане латыши- молодцы. Вы никогда не стесняетесь поучить русский, понимая, что все в жизни пригодится:))исходя из дискуссии, становятся очевидны манипулятмвнве тактики политиков стравить народы. Тем де курсом пошла Украина. Моя мама-украинка. Теперь и родная вышиваночка (нац.костюм) потеряла свой чистый исконный смысл: ее мерзко опорочили различного рода манипуляторы и “патриоты”. “Skaldi un valdi”. Kāds te Eiropā baigi labi to dara:((( un noteikti ne tautu interesēs:((( aiz bezgalīgiem tukšiem strīdiem uz priekšu virzās TTIP(brīvas tirdzniecības zonas līgums starpASV un ES) līgums, kurš atņems pedējo lauksaimniecību, zemīti, veselīgu pārtiku, kamēr mēs kašķejamies:((((

 17. Мне тоже понравился тон письма. Вия идеально объяснила причины, по которым 60 процентов русскоговорящих избегают общения на латышском:1-резкое притеснение после 91, никаких рабочих мест и курсов. Не знаешь латышский-ты никто. После такого у людей, владеющих 4мя другими языками, наступил блок и латышский стал языком притесняющих фашистов, образно говоря.2-да, многие стесняются акцента. В этом плане латыши- молодцы. Вы никогда не стесняетесь поучить русский, понимая, что все в жизни пригодится:))исходя из дискуссии, становятся очевидны манипулятмвнве тактики политиков стравить народы. Тем де курсом пошла Украина. Моя мама-украинка. Теперь и родная вышиваночка (нац.костюм) потеряла свой чистый исконный смысл: ее мерзко опорочили различного рода манипуляторы и “патриоты”. “Skaldi un valdi”. Kāds te Eiropā baigi labi to dara:((( un noteikti ne tautu interesēs:((( aiz bezgalīgiem tukšiem strīdiem uz priekšu virzās TTIP(brīvas tirdzniecības zonas līgums starpASV un ES) līgums, kurš atņems pedējo lauksaimniecību, zemīti, veselīgu pārtiku, kamēr mēs kašķejamies:((((

 18. trimdas latvietis Atbildēt

  Gribu tikai piebilst, ka kopš 1991. gada Ziemeļamērikā ir sabraukuši ļoti daudz krievu — mukdami no stagnējošās Krievu impērijas. Agrāk viņus (atskaitot tādos anklāvos kā Brighton Beach) tikpat kā nemanīja. Tagad man bieži nākas saskarties ar krievu imigrantiem. Tavu brīnumu! Šie cilvēki uzvedas pavisam civilizēti, krieviski savā starpā sarunājas pavisam klusu un viņiem nav ne smakas no sava bravūrīgā šovinisma. Tātad nesakiet, ka krievus nevar civilizēt ja grib.

  • Nu tas Amerikas Latvietis pateica ,es arī gribētu kaut kur aizlaisties,,tālāk par Jelgavu ar savu algu netieku,tas norāda ka ja krievi var braukt uz Ameriku ka tiem krieviem dzimtenē nemaz tik slikti nav gājis,stagnējoša manā uztverē ir amerika,dolārs izskatās drīz būs tualetes papīra vērtībā.

 19. Patiesam OTTO ir vienkarsi malacis, ka paradija musu amerikaniko un latvisko demokratiju Krievijas kanala-visiem pa morde un nekadu problemu pie mums Latvija vairs vispar nav un nevar but. Galvenais demokratijas princips musu demokratiskaja valsti ir tads-.. un musu valsti iestasies tik ilgi gaiditais amerikanu miers.

 20. Lielākā daļa Latvijas krievu – pareizāk Latvijā dzīvojošo krievu uzskata, ka te ir Krievija un prezidents ir Putins – pārējais jau pēc tam nevēlēšanās runāt latviski un vel un vel. To veksmīgi pierādīja valodu referendums ar 250 000 pilsoņu par krievu valodu un lasi Krieviju…

 21. Jāpiebilst, ka visbiežāk tūristi no Krievijas sabiedriskās vietās izvēlas saziņai angļu valodu, ja vēlas uzrunāt apkalpojošo personālu vai kādu uz ielas. Viņi respektē vēlmi un, ja runātāji vienojas, pāriet krievu valodā. Tie, kas klaji pieprasa, respektīvi – uzreiz uzsāk, sarunu krievu valodā, ir Latvijā dzīvojošie krievvalodīgie.

 22. Otto Ozols šodiem Maskavā TV raidījumā”Tikšanās Vieta”” Ļoti pareuzi nacistiem atbildēja, mit īpaši satrakojās armijnieks ar sirmo galvu.. Tam trakajam nacistam pareizi piesolīja par nekaunību, po morde!
  V

 23. Otto ir sācis knābt zirgābolā un nerunāt par valstij svarīgām lietām 🙁

 24. Otto, ja kas, ves.lv un vesti.lv ir divi dažādi portāli

 25. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

  Latvijā dzīvo ne tikai Latvijas pilsoņi krievi un Krievijas pilsoņi krievi, bet arī krievu okupanti un kolonisti, kuri okupētajā Latvijā salīda no Krievijas laikā no 1945.-1991.gadam.
  Otto, lūdzu uzraksti vēstuli krievu okupantiem. Īpaši krievu okupantiem Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Karalaučos jeb t.s. Kaļiņingradā, krievu okupantiem Krimā, Ukrainā, Kuriļu salās, Karēlijā un citās krievu okupantu okupētajās zemēs – uzraksti vēstījumu, ka krievu okupantiem jāpamet okupētās zemes un jādodas atpakaļ uz Krieviju.

  • Да хоть на деревню дедушке напишите. Эко вас зацепило то, видимо обкурились вы сильно. Автор то поумнее вас, такой глупости не сделает.

  • Krievijas pilsonis latvietis Krima Atbildēt

   Jusu zinasanas geografija ir diezgan plasas,tomer esat slims cilveks, ta runat par savu tautu, proti krievu,var tikai slims cilveks.

 26. Redzi cienījamais Otto Ozols,Vācu tauta bija uz pusi mazāk ticīga, kā krievu tauta un ja Hitlers spēja ar šovinismu saindēt vācu tautu, tad es nešaubos,kā viņa tautieši to paveiks vēl labāk ar krievu tautu, kau arī krievu tautā ir daudz saprātīgu cilvēku. Tu dari pareizi, ar cilvēkiem ir jārunā, jāpasniedz lietas būtību., lai milzīigi izvērstā propaganda, nenodullinātu arī sapŗātīgus cilv;ēkus.

 27. Pat Tuvā krievi uztraucas par to ka izrādas arī tur viņus apbižo,krievu valodai nav valsts valodas statuss,tādā veidā netiek izrādīta cieņa krievu valodai.Tas šovinisms nak arā pa visam vīlēm ,jo visiem jazin obligāti krievu valoda,bet krieviem nav jāzina tas valsts valoda ,kur vini dzīvo,tas ir attieksmes jautājums.

 28. man personigi shkiet ljoti pliekani,lasot juusu trulo komentaru.

 29. Jaaizlasot jusu komentaaru,var saprast,ka jus naakusi no tas plashas slavu kulturas nesaataju sugas,kuram iipashi platas un karsta kajstarpes,jo smadzenu vietaa salmi.

  • Pēc jūsu komentāra var nojaust jūsu attīstības līmeni: sētnieks-alkoholiķis. Jūs mākat tikai pazemot citus, nevis konstruktīvi sarunāties.

   • Un ko tad tadu “konstruktivu” pateici? Ka jabuco okupantu zabaki?
    Laikam busi izbrinita, bet ne visi ir izdzimteni…

 30. Padoms.Ja neviens latvietis pe 1991.g.4.mija nerunajis krieviski, un latvieshu komunisti pagajushi malinja,nevis centushies iekartoties ertajos kreslos un nekaka nedariit,tikai protams zagt, ticat man,visi okupanti sen runaatu latviski un nespljautu gjimii.

 31. staras pilnas otto domā ko raksti ! krievi sūta sveicienus ar grābekli ?

 32. tik tiesham,labs lomentars. Sharikoviem tapat labi,valkaaties pa Latviju un gaanit latvieshu valodu.

 33. Nevaru sarunāties ar krievu latviski

 34. Jā gan es arī tam piekrītu,šeit ir Latvija ,un tomēr būtu jārunā valsts valodā.

 35. Lai izbeigtu karu pasaulē ir jāizbeidz karš mūsu prātos! Pilnīgi slima uztvere, kad kāds kaut ko jautā krieviski.
  Labi, es nezinu kādā valodā runā otrs cilvēks, kādā valodā to noskaidrot?
  Man jāprasa: “I am sorry, do you speak Latvian or Russian?” un tad jāpāriet uz attiecīgo valodu, nu tā, lai nevienam nebūtu pārmetumu:)))
  Aiziet tiktāl, ka mēs zvanot nepazīstamajam cilvēkam gaidām, kā viņš atbildēs: hallo vai allo- sanāk dīvaina klusēšana abos galos;)
  Mēs paši ar savu uztveri pūšam ziloni no peles!

  • Sharikoviem ta gadas, ka nekad neko nezin un nesaprot.
   Latofobija – bailes apgut un lietot latviesu valodu.
   Slimniekiem trenuzenes noverota drudzaina saulespuku seklinu grausana un neadekvatas agresijas izpausmes

  • kā ar tavu uztveri? te ir pilnīgi nepārprotami pausts, un tam var tikai absolūti piekrist, ka Latvijas valstī saruna sabiedriskajā sektorā jāuzsāk latviešu valodā. nekas nav jāmin, nekas nav jāštuko!

   • Runa ir pat to, ka vispār paliek bail sarunāties ar dažiem ļoti nacionāli noskaņotajiem latviešiem, viņu raižu dēļ. Beidziet raizēties, un vienreiz sāciet dzīvot, ar pacelto galvu, ar domām par valsts un tautas nākotni.
    Slāvu piemaisījums mūsu sabiedrībā veicina kritiskās domāšanas attīstību, bērni ar vairāku valodu zināšanām domā plašāk. Latviešu valoda jau ir un arī pastāvēs turpmāk, ja visi nēsatāji neizkaisīsies pa pasauli. un tie paši slāvi jau arī sen palika par latviešu valodas nēsātājiem. Tāpēc vispirms jādomā par zinātnes-valodniecības -finansēšanu (kā runa skar naudu, tad politiķi mākulīgi izvairās no atbildes, naudas izteiksmē viņiem LV valoda nav vajadzīga- un tas nevienu nesatrauc???), tad par VISAS tautas labklājību.
    Nevis par to, kas kādā valodā vienreiz uzrunāja Otto Ozolu uz ielas un kādus pārdzīvojumus tas viņā raisīja. Vai jums tas nešķiet sīkumaini un pliekani?

  • Man žēl, ka Vija kaut ko nav sapratusi. Un tādi nesapratēji ir stipri par daudz!

   • Es arī mežā nevienu lūsi vai vilku neredzēju, bet viņi tur ir!!! Bet latvieši savukārt redz visur krievus, un dzird to valodu… NU UN? Vai visi, kas runā krieviski ir krievi? nebūt nē! Aizbrauciet uz krieviju, un paskatieties uz krieviem.

    Un ja pat ir daži cilvēki, kam ir bail runāt latviski sava akcenta dēļ- vai par to tiešām ir tik daudz jāraksta? Vai katrai apkopējai tagad jābūt ar augstākā līmeņa latviešu valodas prasmēm?

    Vispirms nolieciet sevi šo cilvēku vietā, un tad spriedelējiet! Kopš 91. gada nebija pieejami bezmaksas latviešu valodas kursi, nekur Latvijas teritorijā. Ikdienā parastajam cilvēkam (šoferim, šuvējai, apkopējai) nav ne spēka, ne laika mācīties, kur nu vēl nauda kursiem. Jūs esat priviliģētā sabiedrības daļa ar savām latviešu valodas zināšanām un pelnat daudz vairāk par viņiem, vai tāpēc vēl jāpazemo tie prastie cilvēki?
    UK katrā rajonā ir pieejami anģļu valodas kursi BEZ maksas, ērtā laikā pēc darba. Tāpat, daudzi cittautieši ir aizvainoti, ka tiem neiedeva pilsonību pašā sākumā. Un pēdējais, mūsu valdošā elite 25 gadu gājumā uzvedas tā, ka nav nekādas cieņas pret viņiem. Nav cieņas- nav vēlmes mācīties latv.val. vai runāt tajā. Aizbraucot Somijā vai Norvēģijā, tu redzi to sakārtotību un labklājību, tev maksā (pat teiksim, apkopējai) cilvēka cienīgu algu- tev parādās arī dabiska vēlme iemācīties viņu valodu…

    Izanalizējat savu pienesumu jeb darbus, cienijamie “tirasinīgie” latvieši, un daudz kas jums taps skaidrs “dumjo” cittautiešu uzvedībā…

    • Vija, vai tad lielākā daļa krievu Latvijā iebrauca pēc 1991.gada? Viņi taču te dzīvo jau kopš 1940.gada. Bija laiks arī bez kursiem latviski iemācīties.
     Nav runa par to, kurš kuram kursus rīkos. Runa ir par mūsu greizo politiku. Jau 1991.gadā vajadzēja visās valsts apmaksātajās skolās noteikt mācības latviski. Pārāk ilgi cackājamies, cerot uz sazinkādu brīnumu. Brīnumi nenotiek.
     Sibīrijā neviens latviešiem krievu valodas kursus nerīkoja, ja kas.

    • mums arī nekad nekādi krievu valodas kursi nav pasniegti. protam. runājam, ja gribam. man vienmēr rodas jautajums, vai tiešām ir viena tauta, kurai masveidā kaut kāda aizture?

    • Vija, piekriitu katram Tavam vaardam.
     Nekas, gan jau driz musulmani iemaaciis latviesiem krievus miileet 🙂

     • Latvieši mīl krievus. Arī es mīlu krievus. Bet latviešiem riebjas krievu okupanti un kolonisti. Krievs un okupants ir divas dažādas lietas; tas nav viens un tas pats.

 36. Latviesu valoda nav ipasa????? Atvainojos. Jau tads apgalvojums ir nekas cits ka sovjetiskas NEizglitibas sekas, kura viss, kas ar kaut ko izcela jebkuru “mazako” naciju, tika iznemts no aprites. Ari vesture, kura apcirpta lidz bezjegai, “aizmirsts” pat tas, ko zinaja ulmanlaikos. Ja tadu padomju propagandas iepotetu un joprojam izplatamu, skolas macamu viedokli vaza talak parasti cilveki, tas ir nozelojami, bet ja to joprojam mulla macibspeki, to var uzskatit ne vien par klaju neprofesionalismu, bet udens liesanu uz kremla propagandas dzirnavam.
  Un no tadas “izglitibas sistemas” rodas Porzingim lidzigie, kuri, neko nezinot, jo attiecigas skolas nekas nav macits, pasi sak noniecinat musu valodu un tautu.
  Bet vai ta tas ir, vai tam ir pamats?
  PROTAMS ka ne. Jo ir tiesi otradak. Ka rakstija valodnieks Rasks, un daudzi vina sekotaji, vins ieteicis saviem studentiem doties uz Baltiju SVETCELOJUMA, lai dzirdetu daba istu un reliktu eiropiesu PIRMVALODU. Tiesi tapec baltu valodas tiek izmantotas salidzinosaja valodnieciba ka ETALONS, lai varetu spriest un saprast, ka veidojusas citas IDE saimes valodas. Un tapec parasti attelotais valodu koks ir ne visai adekvats, jo taja baltu valodas ievietotas viena no atseviskiem IDE valodu saimes zariem, kaut butiba tas ir pats to stumbrs, no kura atdalijusas citas.
  Pec valodnieku uzskatiem mums vistuvakas ir tiesam slavu, bet uzreiz piebildisim, ka tiesi senslavu, par kuram, budams Serbija, Pumpurs rakstija, ka apkart dzird tiru latviesu valodu…, un germanu. Ir iemesls uzskatit, ka visa pamats ir galliskas cilmes valodas, kuru parstavji kaut kadu iemeslu del sadalijusies un attiecigi izveidojusi valodu variacijas.
  Bet, kas attiecas tiesi uz krievu valodu, tad ta ir vistalaka no ta saukto slavu pirmvalodam, jo tai ir visai liela gan mongolu tataru, gan somugru ietekme.
  Ta ka, kas nu butu uzstajies par savu “dizenumu”…

 37. Vienīgais Latvijas krievs, kurš Latvijas Avīzē izlasīs šo vēstuli un varētu kaut ko atbildēt, ir grafists.

  • Parasti gan noverots, ka tik loti par “krievu tiesibam”, laikam but visur okupantiem…, iestajas tie, kam rados neviens krievs pat tuvu nav stavejis….

  • Да, я прочитал статью автора. Нахожусь в некотором недоумении. Забота и тревога автора о родном языке мне понятна. Но вот вопрос о том, а на каком языке обращаться к незнакомому человеку на улице, поставил в тупик. В магазинах, в конторах – понятно, там у каждого бейджик и можно понять. В официальных учреждениях всё ещё более понятно, там только на государственном. А на улице у встречного человека бейджика нет. Выбор языка общения происходит чисто интуитивно и ситуационно, а вот уже ответ на первую фразу показывает на каком языке продолжать разговор. И во всём этом нет никаких национальных предпочтений и тем более обид.

   • Dīvainas pārdomas: kādā valodā uzrunāt cilvēku uz ielas, ja esi Latvijā? Turklāt no komentētāja, kas LA portālā runā krieviski un latviešu tekstus lasa ar googleTranslate.

    • Весьма странно это слыщать от человека со славянским именем. Мы живём в двух общинном государстве, это факт. Удивительно, что вы этого не заметили. Я могу и читать и писать на латышском языке, просто мне удобнее пользоваться родным.

   • “Я могу и читать и писать на латышском языке, просто мне удобнее пользоваться родным.”
    Nav iebildumu! Vienīgi šeit Jūs mierīgi varētu papraktizēties par velti tieši latviešu valodā.
    PS
    Man arī ir ļoti grūti ko uzrakstīt krieviski:
    – dažādo klaviatūru dēļ;
    – un, atzīstos, arī gramatika pieklibotu.

 38. Veca, veca dziesmiņa. Krievu cilvēki sen ir mainījušies. Runā labprāt ar smaidu, interesi un arī bez akcenta.

  • Tad tev ir paveicies, es gan vēl visapkārt redzu krieviski runājošus Latvijas iedzīvotājus un uz jautājumu latviski, atbildēs krieviski vai arī klusēs un gaidīs kamēr es jautājumu uzdošu krieviski

 39. Kaut kas ar daudzām (!) latviešu vaklodas locījumu galotnēm šai rakstā nav labi. Ja to nevar saprast latvieši, pārtulkot būs vēl grūtāk.

 40. Kāda vajadzība skaidrot – kremlis vienalga sagrozīs kā tam iepatiksies.
  Normāli krievi un “krievi” tāpat izprot latviešu stāvokli un, ja rašē bardaks būtu mazāks, dzīvotu tur.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+