Mobilā versija
Brīdinājums +0.7°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
28. oktobris, 2015
Drukāt

Ozolu mežiem ir nākotne, ošus stādīt neiesaka

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Man patīk dažādība. Vai ir vērts audzēt ošu vai ozolu mežu? ANDREJS BAUSKAS NOVADĀ

Oši vairs nav perspektīvi

– Neiesaku veidot ošu audzes, jo šī suga ir diezgan cimperlīga, ko zinātnieki skaidro ar klimata pārmaiņām. Jau aptuveni desmit gadu Latvijā ošus, īpaši vecākos mežos, nobeidz sēne. Slimība traucē barības vielu apriti kokā, tāpēc vainags kalst. Osis ir aizejoša suga no Latvijas floras, tāpēc lielās platībās šos kokus nestāda un arī nevajag to darīt. Ošus vienīgi var mēģināt atjaunot dabiskā veidā ar celmu atvasēm. Pēc veco koku nociršanas izaug jaunie kociņi, tie parasti ir vitālāki un mazāk uzņēmīgi pret sēņu slimību, – apgalvo Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jurģis Jansons. – Osis parasti ir pavadošā koku suga Latvijas mežos. Tas pats ieaug kādā mistrojumā kopā ar bērziem, apsēm, melnalkšņiem, bet visbiežāk ar ozoliem vai eglēm.

Vērts stādīt ozolus

Ir citas koku sugas, piemēram, ozoli, kas, klimatam kļūstot siltākam, pie mums jūtas arvien labāk. Tā nav ļoti plaši izplatīta koku suga Latvijā. Pie mums visvairāk (80%) stāda egles un priedes, nelielu daļu aizņem melnalkšņi, bet ozoli – aptuveni 3% no kopējās mežu platības. Ozoli ir silto zemju suga, kas bieži sastopama Polijā un Vācijā. Tomēr mežzinātņu doktors uzskata, ka nākotnē šādu mežu Latvijā būs aizvien vairāk un, jo vairāk tos stādīs, jo labāk. Skaista audze ir saimnieka lepnums. Ozolus var droši stādīt sugai piemērotos, auglīgos mežos. Kokiem vislabāk patīk trūdvielām bagāta karbonātu augsne, kāda ir gāršas tipa mežā (zemsedzē bieži aug baltās un zilās vizbulītes), – tur tie var sasniegt 30 m. Aug diezgan ātri un veido lielus pieaugumus. Skāba kūdra gan šiem kokiem nepatīk. Atšķirībā no bērziem, par ozoliem jārūpējas krietni vairāk.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+