×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2016
Drukāt

Pa Čaka pēdām (2)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Latvijas augstākā virsotne pirmajā acumirklī man nekā nesaistījās ar mūsu slavenā dzejnieka vārdu.

Bet, Gaiziņa pakājē apmeklējot “Pelādes”, sapratu, ka esmu alojies. Šo māju īpašnieks Rolands Ķemers iekārtojis piemiņas istabu Aleksandram Čakam. Kā izrādās, Čaks te viesojies pie tēva brāļa Pētera Čadaraiņa, kuram piederēja šīs lauku mājas no 1932. līdz savas dzīves pēdējai stundai 1948. gadā.

Ieejot dzejnieka piemiņas istabā, vēl šobaltdien kā dzīvs pie rakstāmgalda sēž… Aleksandrs Čaks, caur biezo briļļu stikliem un ar mazliet ironisku smaidu vērdamies katrā ienācējā. Viņa tēlu vaskā atveidojis Kārlis Alainis.

Rolands Ķemers stāsta, ka, savulaik strādājot Fizikas institūta Salaspils atomreaktorā, kopā ar kolēģiem bieži braucis uz Gaiziņu slēpot. Pagājušā gadsimta 70. gados pamestās “Pelādes” nopircis Fizikas institūts, lai ziemās institūta darbiniekiem – slēpošanas entuziastiem – būtu kur apmesties. Tā kā Pēterim Čadarainim nebija mantinieku, kuri varēja atprasīt “Pelādes”, jaunajos laikos šo māju un 8,8 hektāru īpašnieks tagad ir pensionēts fizikas doktors Rolands Ķemers. Jāatzīst, ka nemaz neiznāk tik bieži sastapt eksakto zinātņu pārstāvi, kurš pievērsies kultūras mantojuma saglabāšanai, atvēlēdams tai daļu no sava personīgā īpašuma.

“”Pelādes” joprojām ir iecienīta slēpotāju apmešanās vieta,” stāsta viņš, “uz šejieni tagad brauc manu kādreizējo kolēģu bērni un mazbērni.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu mīļi. Vidzeme vispār ir tāda mistiska vieta, kur cilvēki kultūru un tās darbiniekus augstu vērtē. Līdzīgi Vestienas pagastā vienā mājā, kur reiz dzīvoja leļļu kino veidotājs Arnolds Burovs, mājas īpašnieks ir izveidojis veselu muzeju.

  2. Hip, hip lai dzīvo Rolis!

Draugiem Facebook Twitter Google+