×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
13. jūnijs, 2016
Drukāt

Pa mūža trepēm augšup: Tālivalža un Ievas Muzikantu izstāde

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Siguldas kultūras un mākslas telpā “Tornis” ir atklāta Baldones mākslas skolas skolotājas Ievas Muzikantes un direktora tālivalža Muzikanta personāliztāde “Latvija – Gadalaiki”.

Ievas Muzikantes gleznu cikls “Latvija – Gadalaiki” ir kā laikmetīga himna gleznās, kas veltīta Latvijai. Gleznu sērijā ir skatāmi lielformāta portreti, kuros visos vienojošais elements ir saulesbrilles ar spoguļstikliem, tajās redzamas Latvijas ainavas. Gleznu sērija veidota kā simbolisks cilvēka dzīves cikla atspoguļojums, no bērnības līdz vecumdienām. Portretos attēloti dažāda vecuma cilvēki, no mazuļa līdz sirmgalvim cienījamā vecumā. Arī ainavas, kas redzamas saules brillēs ir asociācija ar cilvēka mūžu, agra bērnībai atbilst agrs pavasaris, jaunībai – vasara, brieduma gadiem – rudens, vecumdienām – ziema. Māksliniece gleznas ir apturējusi dažādās tapšanas stadijās, ar mērķi uzsvērt dzīves cikla dinamismu, kas ir nepabeigts process.

Izstāde ir izkārtota piecos stāvos. Katram gadalaikam un cilvēka mūža posmam ir atvēlēts savas stāvs. Un tā: bērnība un pavasaris ir pirmajā stāvā, jaunība – vasara otrajā, cilvēka brieduma gadi- rudens trešajā, bet seniora mūža posms, vecumdienas – ceturtajā stāvā. Cilvēka mūžs ir kā kāpšana augstāk tornī, tuvāk debesīm, tuvāk gaismai. Krietni un ar mīlestību pret līdzcilvēkiem nodzīvota mūža ideāls ir Māte Terēze, kurai veltītu darbu ciklu “Dalīšanās mīlestībā” mākslinieki ir izstādījuši Torņa augšējā – piektajā stāvā.

Katrā torņa stāvā Ievas Muzikantes gleznas it kā sarunājas ar Tālivalža Muzikanta skulptūrām. Tālivaldis ir ļoti uzmanīgs dabas vērotājs un stilizētājs. Perfekti pārvalda formu un ar saviem darbiem spēj aizkustināt skatītāju, rosinot to iztēli un aicinot ieraudzīt neparasto un skaisto katrā augā, ziedā vai akmenī. Pavasaris māksliniekam saistās ar ceriņu ziediem. Ceriņu ziedi pārtop plastiskā dizaina formā, kuru tā vien kārojas uzlikt uz galda, lai paildzina pavasari. Savukārt vasara ir rozes. Un tās jau ir skulptūras.

Pašā piektā stāva telpas vidū guļ divi Tālivalža Muzikanta betonā veidotie jaundzimušie bērniņi. Jau iepriekš Tālivaldis šo tēmu ir risinājis akcijā “Par dzīvību” kad Vecrīgā uz ielas tika izstādīti 27 betona jaundzimušie mazuļi, tieši tik, cik Latvijā ik dienas notiek aborti. Piedzimt vai nepiedzimt? Cik trausla ir dzīvības robeža… Māte Terēze šajos mazuļos noraugās it kā uzdodot skatītājam jautājumu: Cik tevī ir mīlestības un žēlsirdības?…
Izstāde būs atvērta līdz 26. jūnijam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+