×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2013
Drukāt

PA plāno pārdot “Latvijas naftas” valsts kapitāldaļas

Foto-LETAFoto-LETA

Šogad Privatizācijas aģentūra (PA) plāno pārdot valstij piederošās kapitāla daļas maksātnespējīgajā, privatizējamā akciju sabiedrībā “Latvijas nafta”, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” stāsta PA valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns. “Latvijas naftā” valstij pieder 100% pamatkapitāla.

“Tas būs sarežģīts process, taču cerams, ka uzņēmuma privatizāciju šogad izdosies noslēgt. Pagaidām par uzņēmuma izsoles sākuma cenu nevaram spriest, jo tiks veikts daļu novērtējums,” atzina Spridzāns.

Patlaban preču zīmi “Latvijas nafta” lieto naftas produktu tirgotājs SIA “East West Transit”, kas, kā norādīts “Latvijas naftas” 2011.gada pārskata vadības ziņojumā, ir izteicis priekšlikumu privatizēt “Latvijas naftu”, pārņemot tās parādsaistības.

“Latvijas nafta” tika nodota privatizācijai 1994.gadā ar Ministru kabineta rīkojumu. Privatizācijas procesā valsts uzņēmums tika pārveidots par privatizējamo valsts akciju sabiedrību “Latvijas nafta”. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 300 000 latu, kas sadalīts 300 000 akcijās ar nominālvērtību viens lats. No minētā brīža valstij sabiedrībā pieder akcijas, nevis kustams un/vai nekustams īpašums (benzīntanki vai tml.).

Ar PA valdes 2000.gada lēmumu tika apstiprināti “Latvijas naftas” privatizācijas noteikumi. Lai arī uzņēmuma kontrolpaketes izsoles tika izsludinātas vairākkārt, tomēr intereses trūkuma dēļ tās nenotika.

Ar Rīgas apgabaltiesas 2000.gada spriedumu “Latvijas nafta” tika atzīta par maksātnespējīgu. 2001.gadā sabiedrības kreditoru sapulce nolēma sākt sabiedrības bankrota procedūru un likvidāciju, bet 2002.gadā maksātnespējīgās sabiedrības kreditoru sapulce apstiprināja sanācijas plānu uz desmit gadiem.

Sanācijas procesa gaitā, vadoties no lietderības apsvērumiem, pakāpeniski tika pārtraukta “Latvijas naftas” kā degvielas tirgus operatora darbība, iznomājot sabiedrības īpašumus SIA “East West Transit”, un nomas ieņēmumus novirzot sanācijas plāna maksājumiem.

Saskaņā ar 2011.gada kreditoru sapulces lēmumu sanācija ir izbeigta un nolemts piemērot maksātnespējas procesa risinājumu – mierizlīgums atbilstoši likuma par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju. Tāpat saistībā ar Rīgas apgabaltiesas 2011.gada lēmumu mierizlīgums ir apstiprināts. Saskaņā ar likumu parādnieka pārvaldi pēc mierizlīguma veic parādnieka pārvaldes institūcija administratora Andra Markeviča uzraudzībā.

Kā liecina “Latvijas naftas” 2011.gada pārskats, kas pieejams SIA “Firmas.lv”, līdz 2010.gadam “Latvijas nafta” ir nodevusi nomā visus sev piederošos nekustamos īpašumus, līdz ar to saņemot nomas maksājumus, tādējādi būtiski samazinot uzņēmuma izmaksas un saglabājot savu nišu degvielas mazumtirdzniecības tirgū Latvijā.

Ņemot vērā auditoru norādījumus un normatīvo aktu izmaiņas, kā arī analizējot uzņēmuma ekonomiski finansiālo situāciju 2011.gadā ieguldījuma īpašumi tika pārvietoti uz pamatlīdzekļiem. Līdz ar to 2011.gada pamatlīdzekļu vērtība ir 3 307 621 miljons latu.

“Latvijas naftas” nomnieks un investors “East West Transit” ir veicis ieguldījumus nomāto objektu rekonstrukcijās, remontdarbos, modernizācijā, apkalpo klientus, piedalās konkursos, t.i., veic uzņēmējdarbību, lietojot “Latvijas naftas” vārdu.

“Latvijas nafta” 2011.gadā ir turpinājusi samazināt izmaksas, tā maksā visus aktuālos nodokļus un tai nav aktuālo nodokļu parādu. Tāpat ir apstiprināts mierizlīgums ar kreditoriem, kas nozīmē, ka tuvākajos darbības gados nav tiešu draudu bankrota procedūras sākšanai.

2011.gadā “Latvijas naftas” apgrozījums samazinājās par 47% – no 505 072 latiem 2010.gadā līdz 341 769 latiem 2011.gadā. Taču uzņēmums 2011.gadā spējis atgriezties pie peļņas – ja 2010.gadā “Latvijas naftas” zaudējumi bija 503 428 lati, tad 2011.gadā uzņēmums strādāja ar 88 239 latu peļņu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+