×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. oktobris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Stīva, samākslota komunikācija starp prezidentu un Saeimu (9)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

“Svarīgi nodrošināt sabiedrībai ērti pieejamu, saprotamu un argumentētu informāciju par likumdevēja izvēlēm un apsvērumiem, lemjot par likumiem, kas ietekmē visas dzīves jomas un ikvienu Latvijas iedzīvotāju,” šāds skaists Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa citāts atrodams viņa preses dienesta piesūtītajā paziņojumā. Tajā prezidents pauž gandarījumu par “Saeimas apņemšanos turpmāk izvairīties no sasteigtu, nepārdomātu un iepriekš neizdiskutētu jautājumu virzīšanas trešajos lasījumos”. Interesanti, ka patiesībā noticis tieši pretējais – Saeimas deputāti R. Vējoņa ierosinājumus veikt likuma labojumus, kas paredz šādas izmaiņas, noraidījuši, pat īsti nesākot skatīt. Un minētā “apņemšanās” ir vien tāda atruna pieklājības frāžu līmenī. Tad kāpēc prezidents ir tik apmierināts? Iespējams, tāpēc, ka viņš nemaz nevēlas aktīvi iesaistīties diskusijās ar Saeimu, jo īpaši ar specifiskiem priekšlikumiem, kurus neizsaka, personīgās degsmes vadīts, bet ekspertu rosināts.

Tas, ka komunikācijai starp Rīgas pili un Saeimu piemīt manāms stīvums un samākslotība, nav R. Vējoņa vaina. Drīzāk jāteic, ka tā ir gadiem izkopta tradīcija ar zemtekstu – palieciet jūs savās vietās, es palikšu savā, un visiem būs labi. Protams, Satversme paredz, ka prezidents parakstīt un izsludināt Saeimas pieņemtos lēmumus, rezervējot tiesības nosūtīt pieņemto likumu otrreizējai caurlūkošanai vai arī apturēt tā publicēšanu, nodod tautas nobalsošanai. Tomēr pat reizēs, kad prezidents kādu likumu neizsludina, tas drīzāk tiek pasniegts nevis kā prezidenta iebildums, bet kā atziņa, ka ap konkrēto likumu ir pārāk daudz kaislību, tāpēc derētu nedaudz nogaidīt, lai temperatūra krītas un tad jau, ieviešot dažus kosmētiskus uzlabojumus, varētu mēģināt vēlreiz. Vienīgā reize, kad Valsts prezidenta un Saeimas pretstāve tiešām kļuva nopietna, bija Vairas Vīķes-Freibergas lēmums nodot tautas nobalsošanai vairākus ar drošības iestādēm saistītos likumus, kurus uzstājīgi mēģināja “izsist” Tautas partijas vadītā koalīcija. Un vēl, protams, Valda Zatlera lēmums par Saeimas atlaišanu, kur gan nebija runa par likumdošanu.

Kā zināms, arī iepriekšējais Valsts prezidents Andris Bērziņš bija iesniedzis parlamentam vairākus ekspertu izstrādātus priekšlikumus gan valsts pārvaldības, gan partiju sistēmas pilnveidošanai, bet Saeima tos lēnām nomērdēja (godīgi gan jāatzīst, ka arī sabiedrībai par to īpašas intereses nebija). Šķiet, ka tagad tajās pašās pēdās min arī R. Vējonis.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Tas taču ir tik vienkārši,strādāt katra Latvijas iedzīvotāja labā,pieņemt tikai tādus likumus,kas katram ļauj sajust, ka viņa dzīve kļūst ar katru dienu labāka un labāka.Vai ir kaut kas vēl vienkāršāks un saprotamāks ?

 2. meklēju savu komentu,draugi !Cenzējat,bet KO?

  • Šadurska aizstāvei Atbildēt

   Pamela kā jau pamela -ko no tādas gaidīt? Kritizēt citus ,ai, kā gribas,bet vajadzētu paskatīties uz pašas “rakstu līmeni” .

   • to Šadurska aizstāvei Atbildēt

    Cien. kā iztulkot vārdu kopu “rakstu LĪMENIS”?Atvainojos ka aizmirsu ielikt “raujas melnās miesās”PĒDIŅĀS.”Stepaņenko – tikumība,Šadurskim – lojalitāte.Kas tālāk?
    Cien.KAPĒC tad es nevaru kritizēt t.s. “spici”?Vai to jau uzskatāt par “nelojalitāti”?Lai kā arī jūsa MANI kritizētu,bet manu viedokli par šiem kungiem tas nemainīs!!!Cien.,pie tam NEVAR taču salīdzināt manus komentus ar to,ka piem.Vējonis ielīda prezidenta ” kurpēs” ,kuras viņam NAV pat tuvu piemērotas,jo ne tās izglītības,ne saprašanas KO un KĀ tas amats veicams !!Viņi gana paši sevi apbrīno un slavē lai vēl es pievienotos duetā.Jūs taču mani arī kritizējat,BET !! no manis nekas FAKTISKI nav atkarīgs par VALSTS un TAUTAS likteni !

 3. Redzu t.s. prezidentu ziņās trešdienās kopā ar “dvīņu brāli”politikā – Kučinski.Velns parāvis,vai tiešām viņam NEKAD neiemācīs runāt PAREIZĀ LITERĀRĀ VALSTS val.?Vienā teikumā kļūda uz kļūdas un satura NAV !!Jau cik laiks ir pagājis ! Bērziņam arī sākumā negāja gludi,BET viņš ātri apguva gan pienācīgu uzvedību,stāju un runas veidu.Vai šim NEPIELEC ????
  JA TĀDS prezidents,tad labāl lai viņa vispār NAV !!!Par ko viņu uzturam? Liekat viņam mācīties,grāmatas lasīt !!!Te neredz ka kaut kas var mainīties !!Ar Kučinski tas pats !!
  TUKŠA DIVAS VIETAS POLITISKĀ LAUCIŅĀ !!! MANEKENI,ne vairāk !
  No valdības.šķiet,viens pats Sadurskis raujas melnās miesās un par to vēl tiek sists .SC taču nav piemērots !!,kura ar Co palīdzību grauj VISU latvisko,cerot pārkievot galīgi ne tikai Rīgu,Jūrmalu u.c. SC pilsētas,bet sagrābt varu un pārkrievot kā pēc 1945.g VISU Latviju.
  Vai ne mīļā “L.A.”?

 4. Nav ne – stīva, samākslota komunikācija starp prezidentu un Saeimu, bet tikai neieteresētība valsts darbā kā vienam tā otram. Vajag piemērus – valstij problēmas ar elektrotarifiem – ko prezidents, ko Saeima = neko. – valstij problēmas ar veselības nozari – ko prezidents, ko Saeima = neko…
  Kur ārkārtas valdības sēdes, kur ārkārtas Saeimas sēdes ar Prezidentu kā jautājuma uzstājēju – nekā = ko tie 3 A – tas paliek un kur valsts?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+