×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2014
Drukāt

Centrālāfrikā viss mierīgi, tikai laupa cilvēkus un met granātas. “LA” reportāža

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Vietējie pret mūsējiem noskaņoti labvēlīgi un, ja vēl ar viņiem parunā franciski, tad pavisam lieli draugi.

Uzziņa

Latvijas karavīri Centrālāfrikā

Ministru kabinets 29. aprīlī pieņēma lēmumu par 40 Latvijas karavīru dalību ES militārajā operācijā Centrālāfrikas Republikā (CĀR) uz laiku līdz sešiem mēnešiem.

Latvijas karavīru uzdevumi ir apsargāt valsts galvaspilsētas lidostu, nodrošināt humānās palīdzības kravu transportēšanu uz pilsētu un veikt patrulēšanu.

Latvijas karavīri CĀR pametīs novembra beigās. Kaut ES vēl spriedīs, vai pagarināt ES misiju šajā valstī, tomēr attiecībā uz Latvijas kontingentu tas bijis vienreizējs pasākums. Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube norādījis, ka aiziešana no CĀR ir saistīta arī ar to, ka Latvijas vienības no nākamā gada 1. janvāra iesaistītas Eiropas kaujas grupā, kā arī ar palielinātu aktivitāti NATO struktūru ietvaros.

“Vai šajā nedēļā viss mierīgi? Nekādas šaušanas Bangi nav bijušas?” tas bija pats pirmais jautājums, ko sestdien pa ceļam no lidostas bruņumašīnā vaicāju itāliešu karavīram. “Nē, šaušanas nav bijis,” viņš attrauc. Ložmetējnieks stāv starp mums uz paaugstinājuma, izliecies pa lūku, un modri vēro apkārtni, gatavs atklāt uguni jebkurā brīdī. Trīs itāliešu kaujasmašīnas ir piecu Eiropas žurnālistu taksometri šais dienās. Pa bruņumašīnas restoto lodziņu Centrālāfrikas Republikas galvaspilsētas dzīve rit ierasto gaitu, un arī vietējo reakcija uz tām nav lielāka kā uz garāmbraucošu taksometru. Vēl vairāk – bērni, sievietes bieži māj ar roku, saucot “EUFOR! EUFOR!”, kas izklausās pēc eiforijas, bet patiesībā ir ES misijas abreviatūra.

Pirms nedēļas 48 stundu laikā apšaudē bojā gāja deviņi cilvēki, tostarp pakistāniešu karavīrs no ANO “zilajām ķiverēm”. Šaudīšanās turpinājās visu nakti arī lidostas rajonā. Tas bija iemesls, kāpēc slēdza sakarus, lidostu un aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube no Bangi varēja tikt ārā divas dienas vēlāk un tikai tad caur kaimiņvalsti un ar franču militāro lidmašīnu. Līdz šai apšaudei vietējie nemiernieki skaidri zināja, ka nedz ANO miera spēkiem, nedz ES misijai Centrālāfrikas Republikā (EUFOR RCA) nav ļauts iesaistīties karadarbībā. “Jā, man nācies šaut,” patruļas gaitā man atzina franču snaiperis, “bet mans uzdevums bija netrāpīt – tikai pabaidīt.”

Kopš 20. augusta mainījusies gan drošības pakāpe ES karavīru nometnē, gan instrukcijas par ieroču lietošanu reidu laikā, vakar kopīgā patruļā, sēžot “Defender” bruņutransportierī, atklāja Latvijas vienības komandieris majors Salvis Dzilna. Iepriekšējā dienā EUFOR vienībām bija tieši uzbrukumi, kuros tika ievainoti pieci karavīri. Nākamajā dienā tās centās nepieļaut musulmaņu un kristiešu pūļa konfrontāciju, kas arī beidzās ar piecu karavīru ievainojumiem. “Arī mēs vakaros paši savās gaitās vairs neizejam ārpus nometnes kā tikai patruļās, kad esam bruņoti. Tieši naktīs atdzīvojas kriminālās darbības – zagšanas, sienu gāšanas, laternu noskrūvēšanas. Mūsu uzdevums – to visu nepieļaut. Tāpēc EUFOR ir tik liels atbalsts iedzīvotāju vidū.”

To, cik mierīgi vai nemierīgi, ES bāzes medpunktā redz majore Kristīna Elksne. Viņa stāsta, ka tad, kad pirms vairākām dienām mesta granāta, visi mediķi sasaukti centrālajā operāciju zālē, lai ārstētu ievainojumus spāņu karavīram, kura kājas savainoja granātas šķembas. “Tā viņi dara – izmet granātu un skatās, kas notiks. Arī pašu metēju šķembas savainoja,” nopūšas majors Dzilna. Divas ķīniešu granātas maksā tikpat, cik pudele alus. Tāpēc ieroču centrāl­afrikāņiem mājās papilnam. Tomēr nedēļa pēc šaudīšanās lidostas rajonā ir ārēji mierīga.


Vakar pirms došanās patruļā apskatīju ložu trāpījumus Latvijas bruņutransportierī. Divas nekaitīgas iedobes sānos. Un viens caurums ložmetēja balstenī. “Patausti ar roku no otras puses,” nemanot pienācis EUFOR RCA komandieris ģenerālmajors Filipe Pontjē. “Lode iestrēgusi…” Labi, ka trāpīja pa to, nevis dažus centimetrus augstāk ložmetējniekam, skaļi nospriežu. “Jā, šī misija liek jums Latvijā padomāt, kā turpmāk labāk sagatavoties – bleķi bruņumašīna sānos par plānu, aizsarga ložmetējniekam nav,” noteica ģenerālis.

Taču arī nemiernieku taktika mainījusies šai trauslajā nomierināšanās situācijā. Ieročus uz ielām izmanto krietni retāk, salīdzinot ar laiku, kad jūnijā ieradusies Latvijas vienība – katru otro nakti varējuši dzirdēt šāvienus. Pagājušajā nedēļā musulmaņu bandas nolaupīja poļu katoļu misionāru Mateušu Dzjediču un apmaiņā pret viņu pieprasīja atbrīvot varasiestāžu apcietināto barvedi. ES spēki misionāru joprojām meklē. Vēl bez viņa nolaupīti vairāki vietējie un arī kamerūnieši. “Situācija ir mainījusies, mēs turpmāk atbildēsim ar spēku,” apliecināja EUFOR RCA operāciju komandieris ģenerālmajors Filipe Pontjē. Jau ir sagatavoti visi nepieciešamie pierādījumi, lai apcietinātu divus negantākos nemiernieku bandu līderus, vēl tikai jāgaida uz vietējo varas iestāžu orderi, viņš pavēstīja, liekot noprast, ka pa vienam izravēs tos, kas cels nemierus un traucēs valsts atjaunotnei. Vakar prokurors ierosinājis kriminālvajāšanu pret 54 personām.

atbalstsmisijai_tab

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+