Kultūra
Teātris un kino

FOTO: Pabeigta filma par leģendāro “Kazu” un tās apmeklētājiem0


Imants Kalniņš un ansamblis “2xBBM”
Imants Kalniņš un ansamblis “2xBBM”
Publicitātes foto

Režisore Laima Žurgina pabeigusi ilgu gadu darbu pie dokumentālās filmas “Kaza kāpa debesīs”, kurā apkopoti unikāli materiāli par leģendāro Rīgas kafejnīcu “Kaza” un kultūras personībām, kas izaugušas no tās apmeklētāju loka, ziņo Nacionālais kultūras centrs.

Šodien atkal uzmanības centrā ir 20. gadsimta 60. gadi – tur tiek meklēti aizsākumi parādībām un ideāliem, kas laika gaitā transformējušies vai pazaudēti.

60. gadi bija tāds kā “saules aktivitātes” laiks visā pasaulē – studentu nemieri Francijā un Vācijā, pretkara demonstrācijas Amerikā, Prāgas pavasaris, Bītlu revolūcija popmūzikā, spilgtas parādības literatūrā, mākslā, kino utt.

Arī Baltijā, Latvijā, Rīgā, lai gan aiz “dzelzs priekškara”, tomēr brīvību alkstošais gars centās izlauzties pēc svaiga gaisa visās intelektuālās dzīves sfērās.

Dokumentālās filmas “Kaza kāpa debesīs” varoņus vieno jaunības bohēmiskā pulcēšanās vieta, neliela kafejnīca Rīgas vecpilsētā, starp savējiem saukta par “Kazu”.

Šī vieta apvīta leģendām, mītiem un humoristiskiem nostāstiem; tā bija vieta, kur padomju laika Rīgas jauniešiem garīgos orientierus sniedza Džoanas Baezas un Boba Dilana, Vladimira Visocka un Bulata Okudžavas mūzika.

Caur “Kazu” informācija no Rietumu pasaules nonāca caur relatīvi brīvāko kaimiņvalstu presi – poļu, čehu, bulgāru žurnāliem – te no rokas rokā ceļoja nelegālā krievu samizdata literatūra, te diskutēja par Džoisu, Kafku un Sartru, Fellīni, Antonioni un Bergmanu, Pikaso un Polloku, Garodī un Dubčeku…

No 60. gadu “nepareizajiem jauniešiem”, kas pulcējās Kazā – nonkonformistiem, hipijiem un bitņikiem – izauguši sabiedrībā pazīstami rakstnieki, dzejnieki, mūziķi, režisori, arī jaunās, brīvās Latvijas politiķi.

60. gados viņiem bija 18, 20, 25, šodien – par pusgadsimtu vairāk.

Filma ir stāsts par leģendārām Latvijas kultūras un mākslas dzīves personībām – Imantu Kalniņu un Imantu Lancmani, Maiju Tabaku un Māru Ķimeli, Laimu Eglīti un Birutu Delli, Eiženu Valpēteri un Modri Tenisonu, Uldi Bērziņu un Jāni Rokpelni, Juri Zvirgzdiņu un Māri Bišofu, Māru Brašmani un Andri Grīnbergu, kurus vieno pagājušā gadsimta 60. gados slavenā kafejnīca “Kaza”.

Ir savākts milzīgs, unikāls materiāls, tai skaitā neskaitāmas sarunas ar kādreizējiem kazistiem, kas dalās atmiņās, atziņās un vērtējumos.

Filmas autore un režisore ir Latvijas dokumentālā kino klasiķe un arī kādreizējā kaziste Laima Žurgina, filmā skan komponista Imanta Kalniņa mūzika.

Filma “Kaza kāpa debesīs” tiks demonstrēta tikai dažos publiskos seansos kinoteātrī “Splendid Palace”, Liepājas Latviešu biedrības namā, Vidzemes koncertzālē Cēsīs un Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē, vairākus no šiem seansiem apmeklēs arī filmas veidotāji un varoņi.

Nacionālā kino centra speciāliste Kristīne Matīsa aicina apmeklēt filmu – jo lielāka būs skatītāju interese, jo lielākas iespējas, ka kinoteātri to repertuārā paturēs ilgāk.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
“Atklāšanas fanfaras”: koncertzāles “Latvija” atklāšanas koncertus translēs LTV
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Baltu rotas” svinēs jubileju ar “Latvian Voices” koncertu un zobencīņu paraugdemonstrējumiem
6 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Festivālu “Summertime – aicina Inese Galante” atklās franču džeza karaliene Mina Agosi
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā”
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
53 minūtes