Kultūra
Teātris un kino

Pabeigta otrā Latvijas simtgades filma – “Ievainotais jātnieks”0

Publicitātes foto

Režisore Ilona Brūvere pabeigusi darbu pie dokumentālās spēlfilmas “Ievainotais jātnieks”, kas turpinās Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei pirmizrāžu ciklu. Filma stāsta par tēlnieku Kārli Zāli, kurš savu vīziju par Latvijas valsti iemūžinājis, 20. gadsimta 30. gados ceļot Brīvības pieminekli. Valsts simtgadi 2018. gadā svinēsim kopā ar Kārļa Zāles 130. jubileju, bet filma “Ievainotais jātnieks” jau šāgada oktobrī piedzīvos pirmizrādi Rīgā un septiņās lielākajās Latvijas pilsētās.

Kārlis Zāle ar viņam raksturīgo monumentālo tvērienu dzīvi redz lielās, spēcīgās līnijās, tāpat kā tēlniecību, kas prasa daudz vitāla spēka un uzdrīkstēšanās. Scenārija autores, režisores un producentes Ilonas Brūveres pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma “Ievainotais jātnieks” balstās uz dokumentāliem Kārļa Zāles dzīves faktiem un Brīvības pieminekļa celtniecības arhīva materiāliem, sniedzot ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, ieskicējot kultūras un mākslas personības un tā laika ideālus. Īpaša sižeta līnija veltīta tēlnieku Kārļa Zāles un Teodora Zaļkalna sarakstei un Brīvības pieminekļa metu konkursa norisei, kas izraisa nesaskaņas mākslinieku vidū, toties vieno tautu patriotiskā mudinājumā ziedot naudu pieminekļa celtniecībai. Filmas centrā ir tēlnieka Kārļa Zāles personība, kuru atveido Valmieras teātra aktieris Imants Strads.

Filma “Ievainotais jātnieks” tapusi filmu studijā “Kinolats”, uzņemta Rīgā un Florencē, piemērojot filmēšanas vietas tēlnieka Kārļa Zāles darbnīcu atmosfērai. Filmas konsultante ir mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, komponists Ēriks Ešenvalds. Jau vairākās filmās režisores Ilonas Brūveres tuvākā domubiedre ir kinooperatore Elīna Bandēna, kura Brūveres filmām piešķir glezniecisku vizualitāti. Šī tandēma radītā dokumentālā spēlfilma “Tapieris” (2014) bija nominēta sešām balvām Nacionālajā filmu festivālā “Lielais Kristaps”, savukārt par filmu “Versija Vera” (2010) Nacionālo kino balvu saņēma gan filmas režisore, gan operatore.

Režisore Ilona Brūvere ir dokumentālās spēlfilmas žanra aizsācēja Latvijā, strādājusi arī kā redaktore un žurnāliste televīzijā un presē, pazīstama kā vērienīgu un krāšņu Rīgas svētku ceremoniju un brīvdabas šovu autore, kultūras portāla www.kants.lv redaktore.

Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei kopumā tiek veidotas 16 pilnmetrāžas filmas – sešas spēlfilmas, divas animācijas un astoņas dokumentālās filmas. Pirmā no tām – Vara Braslas spēlfilma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” – uz ekrāniem nonāca augustā un jau izpelnījusies lielu skatītāju interesi, oktobrī pirmizrādi svinēs “Ievainotais jātnieks”, bet novembrī tiks pirmizrādīta Askolda Saulīša dokumentālā filma par latviešu strēlniekiem “Astoņas zvaigznes”.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Nacionālā kultūras centra prasībā pret “Biļešu paradīzi” uzņēmums iesniedzis mierizlīguma pieteikumu
9 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Liepājā atklāta Andra Gaujas filmai “Nekas mūs neapturēs” veltīta fotoizstāde
10 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Kristīne Adamaite, Artis Sīmanis un Inga Šļubovska-Kancēviča Liepājas ērģeļmūzikas festivāla noslēgumā
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
4 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Kā jums šķiet, vai Latvijā vēl būs 20 grādi? Toms Bricis stāsta par astronomisko rudeni
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Londona: Breksita sarunas uzņem tempu
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pēkšņi kļuva par parādniekiem? Iedzīvotāji min ticamāko versiju
1 stunda