×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
20. decembris, 2013
Drukāt

Pabeigti Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbi (1)

Foto - LetaFoto - Leta

Iedegtas gaismas jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā "Gaismas pils".

Projekta būvuzraugs “Hill International” no pilnsabiedrības “Nacionālā būvkompāniju apvienība” (NBA) šodien pieņēmis jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku jeb “Gaismas pili” un tās dokumentāciju, tādējādi apliecinot, ka būvdarbi ēkā ir pabeigti.

Atbilstoši 2008.gadā noslēgtajam līgumam ir sākta noteiktā procedūra, lai janvārī ēku varētu nodot ekspluatācijā, informēja kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dagnija Grīnfelde.

Iepriekš jau vairākkārt uzsvērts, ka ēkas būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā tās gala lietotājam – LNB – ir juridiski nošķirami procesi. Pēc būvdarbu pabeigšanas ēka tiek gatavota nodošanai ekspluatācijā – testētas atsevišķas sistēmas un iegūti valsts un pašvaldību institūciju, tajā skaitā Rīgas būvvaldes atzinumi. No koordinētas un saskaņotas dienestu darbības būs atkarīgs datums, kad ēka tiks nodota ekspluatācijā un uz to sāks pārvest LNB krājumus.

Saskaņā ar Kultūras ministrijas noslēgto līgumu atsevišķi darbi, piemēram, labiekārtošana un konkrētu infrastruktūras objektu izbūve, turpināsies līdz maijam. Turpināsies arī darbs pie restorāna un galvenās auditorijas interjera izbūves, kuru projekti tika mainīti saistībā ar akustikas un Eiropas Savienības prezidentūras specifiskām prasībām. Minētie darbi notiks paralēli LNB pārvākšanās procesam strikti nodalītā būvdarbu zonā līdz nākamā gada maijam.

18.janvārī ar LNB jaunās ēkas saimnieka direktora Andra Vilka, arhitekta Gunāra Birkerta, valsts amatpersonu un ārvalstu viesu piedalīšanos īpašā ceremonijā tiks atzīmēta pirmās grāmatas ienākšana bibliotēkā. To palīdzēs īstenot nodibinājuma “Rīga 2014” un LNB organizētā akcija “Gaismas ceļš – grāmatu draugu ķēde”, atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu Rīgā. Aprīlī lasītājiem durvis vērs pirmās lasītavas, kas tiks atvērtas pakāpeniski – stāvu pa stāvam, procesu noslēdzot augusta pēdējā nedēļā.

29.augustā – savā 95.dzimšanas dienā – LNB plāno jaunās ēkas oficiālo atklāšanu. Līdz atklāšanai uz jauno ēku būs pārvietoti vairāk nekā četri miljoni speciāli apstrādātu un sagatavotu krājuma vienību. Visu nākamo gadu bibliotēkā jau ieplānoti daudzi Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumi, izstādes, konferences, diskusijas, koncerti un citas publiskas norises.

Kultūras ministre Dace Melbārde atzina, ka šis ir bijis īpašs gads. Viņa salīdzināja vasarā Dziesmu un deju svētkos uzcelto simbolisko Gaismas pili ar tagad, gada beigās, pabeigto materiāli taustāmo “Gaismas pili”. Ministre norādīja, ka, piepildot daudzu cilvēku ilgi lolotu sapni, ir tapusi viena no lielākajām kultūras būvēm Latvijas vēsturē – valsts intelektuālā mantojuma simbols, zinātnes, izglītības un kultūras attīstības centrs.

Kā norādīja NBA padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns, LNB būvniecība ir viens no apjomīgākajiem un tehnoloģiski sarežģītākajiem projektiem Latvijas vēsturē. Saukāns uzsvēra Latvijas uzņēmumu spēju īstenot tik vērienīgu projektu arī ekonomiskās krīzes laikā. Būvdarbu procesā esot izdevies ietaupīt valsts līdzekļus 7-8 miljonu latu apmērā. Saukāns uzsvēra, ka ar ēku varam lepoties visas Eiropas mērogā.

LNB ēkas būvniecība tika sākta 2008.gada jūnijā. Tās būvdarbus veic “Nacionālā būvkompāniju apvienība”, ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji – SIA “Re&Re”, AS “RBSSKALS” un SIA “Skonto būve”. Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008.gada 15.maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.

2014.gada sākumā plānota bibliotēkas pārcelšanās no sešām pašreizējām bibliotēkas ēkām, lai 2014.gada vidū jaunā ēka pilnībā būtu pieejama apmeklētājiem.

Lai “Gaismas pils” projekts būtu pabeigts, nepieciešama LNB ēkas būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB infrastruktūras pirmās kārtas objektu būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB aprīkošana ar mēbelēm un iekārtām, kā arī LNB pārcelšanās uz jauno LNB ēku un grāmatu krājuma pārvietošana.

Līdz 2014.gada 30.aprīlim jāpabeidz apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbi un tehniskās ēkas iekšējās apdares darbi.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nepareizs virsraksts Atbildēt

    Vajadzeja buut !
    Pabeidza ASV slepana objekta buvniecibu,ka ari Lokatora buvniecibu.
    Nevajag dulinat Latvieshus !
    Jaruna atklati,ka arii patiesi.

Draugiem Facebook Twitter Google+