×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Pabrika savādā aritmētika


Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Viens krievu patriots esot divu latviešu patriotu vērts – ar šādu divdomīgu frāzi publiski izcēlies aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Vienotība”), tā aizskarot ne vienu vien “Latvijas Avīzes” lasītāju.


 

Šī frāze ministram paspruka 27. februāra raidījumā “Bez cenzūras”, ko vada skandalozais krievu žurnālists Andrejs Mamikins. Brīdī, kad raidījuma vadītājs nolasīja kāda skatītāja samērā atzinīgo vēstuli, Pabriks teica: “Tas varbūt izklausās sentimentāli, tomēr teikšu – vienu krievu patriotu es mīlu vairāk nekā divus latviešu patriotus. Ja šādi cilvēki valstī ir, tad viņi mums ir vajadzīgi.” (Tulkots no krievu valodas.) Kā izrādās, Mamikina raidījumus cītīgi skatās ne tikai vietējie krievvalodīgie. “Šāds aizsardzības ministra apgalvojums ir apvainojošs Latvijas karavīram, latvietim,” vēstulē ”Latvijas Avīzei” raksta Harijs Gunars. Bet Daina Šķiezna minēto raidījumu noskatījusies pat vairākkārt, jo pirmajā reizē nav spējusi noticēt, ka pareizi saklausījusi ministra vārdus.

“Es Mamikina kungam gribēju pateikt, ka augstu vērtēju krievus un citus cittautiešus, kuri ir kļuvuši par patiesiem Latvijas patriotiem. Latviešiem būt Latvijas patriotiem ir pašsaprotami un dabiski, jo citas zemes mums nav. Taču, ja līdzīgu patriotismu izrāda arī cittautietis, tad tas ir dubults nopelns. Tas, protams, nenozīmē, ka latvieši būtu mazāk vērti.

Bet, ja latvietis nav Latvijas patriots, tad tas jau ir dubults grēks,” paskaidro ministrs A. Pabriks un piebilst, ka jautājums nav par apvainošanos vai neapvainošanos, bet gan to, cik būtiski ir uzturēt saikni ar šeit dzīvojošiem cittautiešiem un likt viņiem saprast, ka oficiālā vara nav pret viņiem negatīvi noskaņota.

Daļa lasītāju arī pārmet ministram, ka viņš vispār iet uz šādu raidījumu un runā tajā krieviski. “Tas nebūt nav ne viegls, ne patīkams pienākums,” atbild A. Pabriks. “Mamikins nav no ērtajiem sarunu partneriem, un, iespējams, es kā politiķis iegūtu vairāk reitinga punktu, ja būtu tovakar sēdējis mājās un tēlojis apvainoto. Taču uzskatu, ka mans valstsvīra pienākums ir izmantot katru iespēju ielauzties šajā vidē un uzrunāt arī cittautiešus.” Pēc Pabrika domām, fakts, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji šeit dzīvo gadiem ilgi un nespēj vai nevēlas iemācīties valsts valodu, liecina par necienīgu attieksmi, bet vienlaikus amatpersonām nevajadzētu kautrēties šīs oficiāli atzītās mazākumtautības uzrunāt viņu valodā.

Taisnības labad jāpiebilst, ka visa raidījuma laikā ministram izdevās, saglabājot cieņu, atbildēt uz neskaitāmām Mamikina provokācijām, objektīviem un subjektīviem pārmetumiem, ironiskām piezīmēm un pat nicīgiem jokiem.

Šī gan nav pirmā reize, kad Pabrikam jāskaidrojas par neveikliem izteikumiem. Tieši pirms diviem gadiem, komentējot algu celšanu premjera birojā, viņš izteicās, ka “par 100 latiem var strādāt tikai muļķi”, izraisot sabiedrībā plašu sašutumu un pat tiesu darbus.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+